Jobber med ettertest av korona

2 giorni 15 ore ago
Folkehelseinstituttet håper en ettertest av korona kan være klar om noen uker. Mange med luftveisinfeksjoner og forkjølelse har ikke fått ta en koronatestet. Snart kan det bli mulig å sjekke om du har hatt sykdommen.

Bas Smit laat dochter (8) zijn haar knippen tijdens livestream: ‘Klamme handjes’

2 giorni 15 ore ago
Bas Smit heeft vandaag misschien wel voor de grootste uitdaging ooit in zijn leven gestaan: hij liet zijn 8-jarige dochter Lola zijn lokken knippen. Dat ging niet zonder slag of stoot, Smit werd in zijn nek én oor geknipt, tot aan bloedens toe. Ruim 24.000 mensen (een record voor Smit) schakelden in voor het tafereel dat live te volgen was op het Instagram-acount van Smit. ,,Ik zit helemaal met klamme handen hier’’, riep zijn vrouw Nicolette van Dam het meermaals uit in de livestream.
Maxime Segers

Նիկոլ Փաշինյան. «Իրավիճակը շատ ռիսկային է: Պետք է դրամատիկ միջոցներ ձեռնարկենք այս իրավիճակը կառավարելու համար»

2 giorni 15 ore ago
«Իրականում իրավիճակը շատ ռիսկային է, եւ բոլորիս կոչ եմ անում՝ շատ լուրջ վերաբերվել այս խնդիրներին, մանավանդ, որ աշխարհի վիճակագրությունը շատ ավելի վատն է, քան մեր վիճակագրությունը: Այս պահի դրությամբ աշխարհում վարակվածների թիվը հասնում է 801 հազարի: Կանխատեսելի է, որ անխուսափելիորեն 1 միլիոնը հատվելու է: Մահերի թիվը հասնում է 38 749-ի, բուժվածները 172 317-ն են: Տեսնում …
Աշոտ ՀԱԿՈԲՅԱՆ

Belum Ada Vaksinnya, Begini Cara Pasien Corona Sembuh

2 giorni 16 ore ago
Infografis Sembuh Corona (Solopos/Whisnupaksa)

Solopos.com, SOLO – Gubernur Jawa Tengah (Jateng) Ganjar Pranowo mendapatkan cerita soal pengalamanan pasien sembuh dari penyakit virus corona (Covid-19). Pasien sembuh itu mengaku tidak merasakan apa-apa selain haus selama menjalani perawatan.

Saat ditanya dokter yang merawat soal keluhan sakitnya, pasien bernama Purwanti asal Solo itu mengaku tidak merasakan apa-apa. Selama di rumah sakit, ia hanya merasakan haus.

“Cuma waktu di rumah sakit itu rasane ngelak [rasanya haus] gitu hlo, Pak. Minum terus gitu rasane [rasanya] cuma itu thok,” ujar dia Purwanti, saat berbincang dengan Ganjar Pranowo melalui sambungan telepon, Minggu (29/3/2020).

Infografis Sembuh Corona (Solopos/Whisnupaksa)

The post Belum Ada Vaksinnya, Begini Cara Pasien Corona Sembuh appeared first on Solopos.com.

Chelin Indra Sushmita

Bundesliga ligt tot minstens 30 april stil

2 giorni 16 ore ago
In de hoogste twee voetbalcompetities van Duitsland vinden tot 30 april vanwege het coronavirus geen wedstrijden plaats. Dat voorstel van een week geleden hebben de 36 profclubs in het Duitse voetbal na een virtuele ledenvergadering van de Duitse voetballiga (DFL) bekrachtigd.
Sportredactie

В Удмуртии рассказали о снижении ажиотажа по поводу продуктов

2 giorni 16 ore ago
В Удмуртии отмечается постепенное падение ажиотажного спроса на продукты, запасы продовольствия на складах могут обеспечить потребность от трех дней до одного месяца. Так, фиксируется даже падение цен на гречку — в среднем крупа упала в цене с 63 до 61 рубля за килограмм. Отмечается также падение стоимости картофеля, молока жирностью 2,5%, овсяной крупы, хлеба. При этом все еще растут цены на куриные яйца, рис и пшенную крупу.

Binlerce yıllık tarihi kale ziyarete kapandı!

2 giorni 16 ore ago

Urartular, Hurriler, Asurlular, Selçuklular, Bizans ve Osmanlı gibi medeniyetlerden kalma tarihi yapılarıyla bir açık hava müzesini andıran Harput Mahallesi, koronavirüs tedbirleri nedeniyle turistik ziyarete kapatıldı.

Karar, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım başkanlığında yapılan 'Pandemi Kurulu' toplantısında alındı. Kararın ardından turizm ile öne çıkan tarihi mahalle sessizliğe büründü. Harput Mahalle sakinleri alınan tedbirlere uyarak dışarıya çıkmazken, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri de mahallenin girişinde önlemler aldı.

‘TARİHİ YER ÖKSÜZ KALDI’

Harput Mahalle Muhtarı Zülküf Demirpolat, mahalle sakinlerinin koronavirüs tedbirleri nedeniyle dışarıya çıkmamasıyla tarihi mekanların sessizliğe büründüğünü söyleyerek, "Bu tarihi yer öksüz kaldı. Maalesef bu süreçte yapabilecek bir şey yok. Bir süre evde kalarak sağlıklı kalmamız lazım. İnşallah bunu da atlatırız" dedi.

(CV) Все повече райони в Русия въвеждат самоизолация на населението заради коронавируса, а депутатите одобриха санкции за нарушителите на мерките

2 giorni 16 ore ago
Москва, 31 март /БТА/ Мерките за самоизолация на населението заради коронавируса се разпростряха днес в десетки руски райони. Същевременно руските депутати побързаха да приемат строги санкции в случай на нарушаване на правилата за изолация, предаде Франс прес. Според преб...

Basha përshëndet ekipin mjekësor të dërguar në Itali dhe kërkon kujdes maksimal për stafin mjekësor në Shqipëri

2 giorni 17 ore ago

Basha përshëndet ekipin mjekësor të dërguar në Itali dhe kërkon kujdes maksimal për stafin mjekësor në Shqipëri: Nuk duhet të mungojë asgjë për mbrojtjen e tyre

Pyetje: Edhe një koment nëse mundeni. Ka qenë një gjest i komentuar shumë edhe në mediat italiane vajtja e 30 mjekëve shqiptarë në ndihmë të Italisë. Keni një koment për këtë?

Lulzim Basha: Patjetër dua t’i falenderoj nga zemra ata mjekë dhe infermierë që kanë treguar gatishmërinë të mbështesin Italinë, e cila ndodhet në një gjendje tepër të vështirë. Dua t’u uroj punë të mbarë dhe të jenë sa më të sigurtë, si dhe të kthehen shëndoshë e mirë. Dua të falenderoj me qindra, në mos me mijëra mjekë dhe infermierë shqiptarë, që ndodhen tashmë në Itali, një pjesë prej tyre larguar për arsye që të gjithë i dimë gjatë dy-tre viteve të fundit.

Në të njëjtën kohë dua të kërkoj vemendje maksimale, mbështetje maksimale për mjekët dhe infermierët shqiptarë këtu që janë në një gjendje stresi konstant, presioni konstant dhe po bëjnë një punë të jashtëzakonshme, në kuptimin jo thjesht të shpërblimit financiar i cili absolutisht nuk duhet të mungojë, por në kuptimin e mbrojtjes së tyre.

Sot jam informuar që kanë ardhur pajisjet e para mbrojtëse nga Turqia, ndërkohë që është shumë vonë dhe kjo na ka kushtuar. Edhe vetë e keni parë që edhe figura të njohura janë konfirmuar të infektuar mes personelit mjekësor, përfshirë këtu mjekë të njohur, infermierë, kryeinfermierë.

Megjithatë, dua t’i falenderoj nga zemra. E gjithë shoqëria është në borxh mirënjohje të thellë me ta. Kanë kryer dhe vazhdojnë të kryejnë akte heroizmi të panjohur për shumicën e njerëzve. Përshembull, dje mësova se në orët e vona në spitalin Shefqet Ndroqi, duke shpërfillur çdo rrezik ekspozimi personal është kryer një operacion për të shpëtuar jetën e një 19-vjeçari.

Dua të përshëndes gjithë ekipin kirugjik që ka bërë të mundur këtë ndërhyrje nën drejtim e Dr.Ylber Vatës, të cilin e njoh personalisht dhe me këtë rast dua ta përshëndes, por dua të përshëndes me qindra, me mijëra që i njoh apo nuk i njoh përsonalisht, për sakrificën dhe shërbimin e tyre të përditshëm, bashkë me infermierët, bashkë me personelin shëndetësor, në këto kushte të vështira meritojnë të gjithë mbështetjen tonë, e meritojnë mbështetjen e qytetarëve pa diskutim dhe këtu bëj thirrje që në kontaktet e tyre me personelin shëndetësor të jenë sa më të drejtëpërdrejtë, sa më të sinqertë edhe përsa i përket kontakteve që kanë pasur në rastet kur dyshohet infeksion të Covid.

Por mbi të gjitha dua t’i bëj thirrje qeverisë t’i japë mbështetje totale dhe mbështetja më e mirë që mund t’u japë sot është që çdo mjek dhe çdo anëtar i personelit shëndetësor të ketë paisjet e mjaftueshme mbrojtëse. Së dyti të ketë mjaftueshëm kapacitete testimi dhe testimi të bëhet brenda kohës më të shkurtër dhe jo të presin me ditë për t’u testuar e me ditë për të marrë rezultatin. Dhe së treti duhet urgjentisht që kapacitetet shëruese, për të cilat u krijua dhe një tender para një jave, të vihen sa më shpejt në funksion në mënyrë që të përballohet fluksi në rritje i të infektuarve në spitalet tona

The post Basha përshëndet ekipin mjekësor të dërguar në Itali dhe kërkon kujdes maksimal për stafin mjekësor në Shqipëri appeared first on Rilindja Demokratike.

Gazeta RD

Four bedroom barn with cinema, game room, swimming pool and sauna is perfect lockdown bunker for £900,000

2 giorni 17 ore ago

A FOUR-bedroom barn conversion with a cinema and swimming pool is the perfect lockdown bunker for just £900,000.

The property, which also comes with a game room and sauna, is located near the village of Elm, in rural Cambridgeshire.

Bournemouth News The four-bedroom barn conversion is on sale for £900,000[/caption]

Bournemouth News It comes complete with an indoor pool measuring 8mX4m[/caption]

Bournemouth News There is a snooker table in the games room beside the pool[/caption]

Sitting on an acre of land new owners can enjoy strolls around its manicured gardens with a fountain and pond.

Inside owners can pass the time with a few lengths in their 8m by 4m pool or catch up on some movies in their home cinema.

If they get bored with that, they can play a frame of snooker in the game room or relax in their reception or living room.

For those who intend to while away their lockdown cooking, there is a spacious kitchen, with a large central island containing a sink and breakfast bar and a black, four-oven range cooker.

Upstairs the four bedrooms are tucked into the barn’s roof space.

The master bedroom has its own roll-top bath with ball and claw feet as well as boasting a balcony with private stairs leading to the courtyard and walled gardens.

Away from the main property there is a timbered summerhouse with a run of wall-lights to illuminate the space.

MOST READ IN NEWS FAMILY TRAGEDY Four members of same family including 2 kids found dead in 'murder-suicide' GRIPPED BY VIRUS Sheffield & Slough close behind London for biggest local outbreaks DEADLY RISE England coronavirus death rate DOUBLES as 367 including teen, 19, die in 24hrs HIDDEN DEATHS Coronavirus may have claimed 23% more victims as non-hospital deaths revealed VIRUS CRISIS UK death toll reaches 1,815 as Prince William hopes to join Covid-19 fight PITCHING IN Key workers in family living in tents to protect daughter, 21, with asthma

While cars can be parked on a spacious gravelled drive.

Jan Von Draczek from Fine & Country said the property had been cared for a by a ‘very conscientious’ owner who was looking to downsize.

He said: “He and his family have really enjoyed their time at the house but are looking for something a bit smaller now.

“The house is perfect if you have to spend time indoors because there’s so much to do, or for outside; for enjoying the sunshine or a barbecue.”

Bournemouth News New owners can enjoy strolls around its manicured gardens with a fountain and pond[/caption]

Bournemouth News The master bedroom boasts a balcony with private stairs leading to the courtyard and walled gardens[/caption]

Bournemouth News Away from the main property there is a timbered summerhouse with a run of wall-lights to illuminate the space[/caption]

Bournemouth News New owners can overlook their pool from the cosy cinema room[/caption]

Bournemouth News A huge screen and comfy sofas make for the perfect cinema alternative during lockdown[/caption]

Bournemouth News A full size snooker table can provide plenty of entertainment for those in lockdown[/caption]

Bournemouth News The spacious kitchen comes complete with a large central island containing a sink and breakfast bar and a black, four-oven range cooker[/caption]

Bournemouth News A large dining table completes the open plan kitchen-dining space[/caption]

Bournemouth News An elegant staircase takes you upstairs with large glass doors lead outside[/caption]

Bournemouth News The master bedroom is tucked into the barn’s roof space upstairs[/caption]

Bournemouth News An en suite to the master bedroom comes complete with roll top bath and plenty of space to unwind[/caption]

We pay for your stories! Do you have a story for The Sun Online news team? Email us at [email protected] or call 0207 782 4368 . You can WhatsApp us on 07810 791 502. We pay for videos too. Click here to upload yours.

Alex Matthews

EastEnders spoilers: Billy Mitchell devastated as Mitch drops a bombshell on Karen Taylor

2 giorni 17 ore ago

MITCH Baker drops a shock bombshell on his ex-partner Karen Taylor as she prepares to bid farewell to Walford.

Karen was offered a life-changing amount of money from Ian Beale on the condition that she relocated with baby Kayden outside of Albert Square on the BBC One soap.

Mitch shocks Karen with a revelation next week when she decides to leave Walford

EastEnders fans have watched Ian wrestle with his guilty conscience after killing Sharon’s son Denny during the boat disaster.

After Sharon made a drastic decision last month and handed her newborn baby over to Karen, Ian offered her a huge sum of money to relocate with the baby away from Walford – thinking it would help Sharon to move on. 

Ian’s offer left the Taylor’s baffled and at odds over what to do next, with Keegan angrily quizzing Ian over his motives for the suspicious proposition. 

But Ian managed to worm his way out of the situation, and insisted he was only helping out a dear friend.

Billy is upset by Karen’s decision to relocate with baby Kayden

In episodes of EastEnders set to air next week, Karen finally makes up her mind and decides to accept Ian’s offer. 

But as she puts the wheels in motion, Mitch looks distressed by the thought of not seeing her everyday. 

Karen is touched when Mitch suggests that he and his daughter Bailey move away too.

MORE FOR YOU BOOZE BATTLE EastEnders' Mick and Linda lie about selling the Queen Vic to Shirley and Tina SHOCK DECLARATION EastEnders' Billy devastated as Mitch drops a bombshell on Karen Taylor SCOTT FREE EastEnders Phil hands himself into police over Dennis's death as Ritchie returns HAVING HER PHIL EastEnders fans claim Sharon and Phil will get back together GRIEF AND RAGE Sharon Mitchell lashes out at husband Phil as he makes surprise return BOOZE BATTLE Alcoholic Linda Carter to relapse hints shock EastEnders trailer

Billy is also upset by Karen’s decision to move – but how will he feel about Mitch’s suggestion to jump on the bandwagon and go with her?

Later, Karen is lost for words later when Mitch makes a shocking revelation – and one that is sure to devastate Billy. 

But what is it and how will Karen react?

Molly Moss

Режим ЧП: оштрафованы за семейные торжества в кафе двое жителей ВКО

2 giorni 17 ore ago
УСТЬ-КАМЕНОГОРСК. КАЗИНФОРМ — В Восточном Казахстане к административной ответственности привлечены граждане, проводившие семейные мероприятия в период режима чрезвычайного положения, передает корреспондент МИА «Казинформ» со ссылкой на пресс-службу департамента полиции ВКО.

Checked

28 minuti 45 secondi ago
SubscribeIscriviti a Feed Atlante - Notizie dal mondo