Gündeme bomba gibi düştü! "İYİ Parti'de operasyonun başı Akşener"

14 ore 3 minuti ago
CNN TÜRK'te Hande Fırat'ın 'Gece Görüşü' programında Bağımsız Milletvekili İsmail Ok, İYİ Parti hakkında gündeme bomba gibi düşen açıklamalarda bulundu. "İYİ Parti'de bir operasyon vardır. Operasyonun başı sayın Akşener'dir" açıklaması yapan İYİ Parti'den istifa eden Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, partideki operasyonu yapan kişinin Meral Akşener olduğunu ve İYİ Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen'in ise Sorosçu olduğunu iddia etti. "HASAN SEYMEN JOE BIDEN İLE TOPLANTI YAPTI MI?"Ok, "Hasan Seymen'in denge denetleme ağı, Joe Biden ile yaptığı toplantı, Türkiye'yi asimilasyonla suçlaması kongre sonrasında basında yer almıştır. Uğur Bey benim toplantıda Akşener'e CHP- HDP ortaklığı beni rahatsız ediyor dediğimde verdiği cevabın doğru olmadığını söyledi. Ben bir çağrıda bulunuyorum. İYİ Parti basın bürosu bunu kaydetti. Eğer bu söylediklerim doğru mu değil mi çıksın kamuoyuna bu kaydı versinler. Kamuoyu benim dediklerim doğru değil diyorsa ben milletvekilliğinden istifa edeceğim, hatta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkmaya da hazırım. Akşener bana 'Ülkücülerden senden başka kimse rahatsız değil bu konuda' dedi" ifadelerini kullandı. "SOROSÇU MUSUNUZ..."Canlı yayında 'Sorosçu musunuz?' ve 'Biden ile görüştünüz mü?' sorularına yanıt veren İYİ Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, iddialar hakkında şu ifadeleri kullandı: "Beni Sorosçu olmakla, Biden'la görüşmem sebebiyle ve Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yardımcılığı dönemimde Çerkezlerin Türkiye'ye yerleştikten sonra dillerini ve kültürlerini koruyamamaları sebebiyle kullandığım ifadeler nedeniyle haksız şekilde konuşuyor. O dönemde ABD Başkan Yardımcısı Biden ile görüşmemizin nedeni şudur. 2011 yılında ben Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yardımcısıyken ki Türkiye'de 54 derneğin oluşturduğu bir federasyondur. Bu federasyonun genel başkan yardımcısıyken İstanbul Politikalar Merkezi ve National Democratik Enstitü Ankara'da temsilciliği olan yeni anayasa çalışması yapılmış, akabinde denge denetleme mekanizmalarının yeni anayasada yerli yerinde yer alması için bir ağ oluşturma kararı verilmiş. Bize de böyle bir davet geldi. Ben de federasyonu temsilen ağın toplantılarına katıldım. 2011-2013 yılları arasında denge denetleme ağında yer aldık. Bir dönemde sözcülüğünü yaptım. O dönemde Joe Biden Türkiye'yi ziyaret edip o günkü Başbakanımızla görüşecekti. Türkiye'deki sivil toplumla da görüşmek istediklerini belirttiler. 20 kişi Tarabya Oteli'nde Biden ile toplu bir görüşme yapıldı. Bu görüşmeye ABD Büyükelçiliği, ABD Konsolosluğu ve Türk Dışişleri yetkilileri katıldı." 

Shkëmbi, Dede dhe Canaj në kor: Pse Laçi mund të tentojë titullin

14 ore 9 minuti ago

Bledi Shkëmbi, Nevil Dede dhe Agim Canaj, gjatë emisionit “Pressing”ABC News futën në lupë skuadrën e Laçit, që është përforcuar gjatë kësaj vere dhe mund të tentojë për herë të parë titullin kampion. Kurbinasit nuk kanë dalë të thonë me të madhe ta thonë që duan të dalin kampionë, por nga trajnerët e cituar më lart thuhet me bindje se janë pretendentë për trofeun.

SHKËMBI – “Mendoj se ka bërë një investim të mirë Laçi, edhe Teuta. Afrimet më të goditura i kanë bërë këto dy ekipe. Laçi do rivalizojë për titull, sipas mendimit tim. Në ato pikat ku kishin ndonjë problem kanë marrë lojtarët e duhur, për të krijuar edhe dublimin e skuadrës. Kur kishin mungesa kishin probleme me stolin. Kanë krijuar një grup të mirë dhe të fortë. Ka investuar Laçi, Teuta, Tirana po ashtu. Partizani është gjithmonë aty për të garuar për vendin e parë. Kampionët një nga këto ekipe do të dalë”.

DEDE – “Ata kanë dubluar çdo pozicion. Kur shoh që Obanor-Selmani do jenë dyshja, mendoj se çfarë do të ndodhë me kapitenin Ignjatovic. Problemi është si do menaxhohet skuadra në rast se nuk ka rezultate. Shoh që Laçi është forcuar më shumë se çdo skuadër tjerë. Kur nuk shet Nwabueze, forcon mbrojtjen dhe mesfushën, merr një nga portierët më të talentuar, tregon që ka objektiva madhorë.

Në momentin që ai burri me pak investime del gjithmonë në Europa League, përderisa tani po investon nuk ka nevojë ta thotë që do të dalë kampionët. Ka investuar në fusha, tek ekipi U21 ka bërë ekipin U19. Nuk mund të mbajë një sulmues, që mund ta shesë 300-400 mijë euro, nuk është i çmendur. Le të mos e thotë, ai është kandidat publikisht për titullin kampion. Ka një faktor pozitiv, presidenti i Laçit është treguar inteligjent. Do të forcojë skuadrën dhe të bëjë mirë. Pandemia ka ndikuar që të mos ketë tifozë dhe bie efekti fushë”.

CANAJ – “Laçi i ka realizuar objektivat ndër vite. Presidenti ka arritur rezultate me kosto të ulëta. Të tjerët kanë shpenzuar dhe nuk e kanë bërë. I ka ardhur koha, edhe pse nuk ka arritur objektiva madhore. Ata nuk thonë që do dalim kampionë. Kanë marrë lojtarë të njohur, të cilët kanë luajtur, morën lojtarë agresivë siç duan ata.

Normalisht pse të mos e tentojnë vendin e parë, pa e futur në vendin e parë. Çdo njeri ka të drejtë të besojë. Laçi është i fortë në fushën e vet edhe me gjysmën e lojtarëve. Ata dinë të motivojnë skuadrën më shumë se kushdo. Me plotësimin e skuadrës, pse jo. Si u ndërtuan Skënderbeu e Kukësi. Është gjithë ai Milan dhe nuk thotë që jam për titull. Investohet dhe pastaj shikohet”. /abcnews.al

The post Shkëmbi, Dede dhe Canaj në kor: Pse Laçi mund të tentojë titullin appeared first on Abc News.

Vladimir Prenga

Policía decomisa droga en dos agencias de correo del centro de Guayaquil

15 ore 10 minuti ago
Agentes antinarcóticos encontraron paquetes contaminados con 14.760 dosis de cocaína en dos agencias de encomiendas, en el centro de Guayaquil. El destino de la carga era España, detalló la Policía en un comunicado. Durante la veeduría de control, los policías observaron una encomienda sospechosa en una de la bodega de la primera agencia de correo, ubicada en las calles Mendiburo y Rocafuerte. Al revisar varios bolsos que tenían el logo Ecuador encontraron cuatro paquetes con 12.160 dosis de cocaína, cerca del mediodía de este miércoles 21.

Euroleague: Με εξωπραγματικό Νέντοβιτς, «έπνιξε» τη Φενέρ ο Παναθηναϊκός (82-68)

15 ore 26 minuti ago

Η άμυνα και η μοναδική παράσταση του Νεμάνια Νέντοβιτς στην επίθεση, βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να επιστρέψει στο δρόμο των επιτυχιών στη Euroleague. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 82-68 της Φενερμπαχτσέ στο ΟΑΚΑ, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, βελτιώνοντας σε 2-2 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας την τουρκική ομάδα στην τρίτη...

The post Euroleague: Με εξωπραγματικό Νέντοβιτς, «έπνιξε» τη Φενέρ ο Παναθηναϊκός (82-68) appeared first on Ελεύθερος Τύπος.

Ανδρέας Ντίνης

Природоматематическата гимназия в Габрово преминава на дистанционно обучение

15 ore 31 minuti ago
Природоматематическата гимназия в Габрово преминава на дистанционно обучениеНа дистанционно обучение от утре за 5 учебни дни преминават учениците от Природоматематическата гимназия в Габрово, предава БНР. Мярката се налага заради висок процент отсъстващи от часовете заради заболяване. Официално в училището е регистриран само един случай на COVID-19. Учениците от 5 до 12 клас във Второ средно училище "Професор Никола

تجاوب واسع مع دعوة السيد الصدر للتظاهر ضد الاميركان

15 ore 49 minuti ago

العالم – العراق

زعيم التيار الصدري السيد مقتدى الصدر دعا الى تظاهرة مليونية سلمية تنديدا بالاحتلال الاميركي للعراق بهدف السعي لتحقيق السيادة الوطنية الكاملة.

الدعوة لاقت دعما من عدة جهات سياسية فاعلة حيث اعرب رئيس تحالف الفتح هادي العامري عن تاييده للتظاهرة ودعا الشعب العراقي للمشاركة فيها.

الامين العام لحركة النجباء الشيخ اكرم العكبي اعلن هو الاخر تاييده للتظاهرة ودعا لمشاركة شعبية واسعة فيها.

كما دعت حركة المقاومة الاسلامية في العراق الى تلبية دعوة التظاهر ضد الاحتلال الاميركي والمشاركة الفاعلة في التحركاتِ الشعبية المناوئة للاحتلال الاميركي.

اما كتائب حزب الله في العراق فتوعدت عبر بيان الولايات المتحدة بثورة شعبية موحدة ضد وجود قواتها في العراق ونددت برفض الولايات المتحدة قرار مجلس النواب العراقي مطالبة واشنطن بسحب قواتها من العراق.

وفي اطار دحض المحاولات الاميركية تزييف واقع الشارع العراقي رد عضو هيئة رئاسة مجلس النواب حسن كريم الكعبي على ادعاء وزير الخارجية الاميركية مايك بومبيو بان هناك خمسين مسؤولا عراقيا يثمنون خلال جلسات خاصة دور القوات الاميركية في العراق ويرحبون ببقائها، حيث قال الكعبي عبر بيان ان هناك مئة وتسعة وسبعين نائبا عراقيا اختارهم الشعب صوتوا خلال جلسة علنية وليس خاصة على قرار يلزم الحكومة بالعمل على اخراج كافة القوات الاجنبية من البلاد.

وكانت واشنطن رفضت دعوة رئيس الوزراء المستقيل عادل عبد المهدي ارسال مفوضين الی بغداد، لوضع جدول زمني لانسحاب القوات واقترحت بدلاً من ذلك ان يتم ادراج مهام القوات الاميركية العاملة في العراق ضمن عمليات حلف الناتو الذي ابرم اتفاقية تعاون مع العراق.

admin

Trump vs Biden US election debate – UK time and how to watch live

15 ore 49 minuti ago

DONALD Trump and Joe Biden will take to the stage tonight in the final presidential debate.

The President and his Democratic rival will battle it out on a number of hot topics. Here’s how you can catch the action in the UK.

⚠ Read our US election live blog for the very latest on the 2020 race to the White House

Donald Trump will face Joe Biden in tonight’s presidential debate How to watch the election debate in the UK

You can watch the debate tonight live on The Sun’s YouTube channel.

Real-time updates will also be available on our US election live blog.

You can also catch the pair thrashing it out on BBC News, Sky News and CNN.

AP:Associated PressJoe Biden will take on Donald Trump in tonight’s presidential debate[/caption] What time is the debate in the UK?

The debate will take place in Tennessee between 9pm and 10.30 pm.

UK residents can watch it from 2am to 3.30 am.

Getty Images - GettyTonight’s presidential debate is being held at Belmont University[/caption] Where is the debate taking place?

The debate is taking place at at Belmont University in Nashville, Tennessee.

It’s the second time the university have hosted a presidential debate, hosting McCain and Obama in 2008.

The college also served as backup in 2016.

Convention and Visitors Corp President Butch Spyridon told Fox17 the venue boasts just the right combination of security and financial commitment to ensure the debate will run smoothly.

He said: “It is a statement about how Belmont has grown. How Nashville has grown – the capabilities of the city and the desirability we have.”

ReutersSix key topics will be discussed tonight from coronavirus to climate change[/caption] What are the topics for the debate?

Tonight Trump and Biden will address six topics:

  • Coronavirus
  • American families
  • Race
  • Climate change
  • National security
  • Leadership

Each of the six segments will be discussed for 15 minutes, with both candidates allowed two uninterrupted minutes to speak before entering into open debate.

While the candidate speaks, their rival’s mic will be turned off to avoid interruptions.

Kristen Welker is moderating the presidential debate tonight Who is the moderator?

Kristen Welker is moderating tonight’s debate.

Ms Welker is the NBC News White House correspondent and co-anchor of Weekend Today.

LATEST U.S. ELECTION NEWS US DECIDES Watch LIVE as Trump & Biden face-off in TV debate for final time before election ALL TO PLAY FOR US election 2020 polls today - Latest on how Trump and Biden are doing END THE 'EPIDEMIC' What is Joe Biden's gun control plan? 'SAD SITUATION' Pelosi says Trump backers aren't uneducated just 'sad' RACE TO THE WHITE HOUSE US election 2020 latest odds – who is favourite to win? ‘PEOPLE WILL DIE’ Jill Biden lashes out at ‘totally irresponsible’ Trump fans at rallies

Her “hard-hitting political reporting appears across all NBC News and MSNBC platforms, including NBC Nightly News with Lester Holt, TODAY, Meet the Press and NBCNews.com,” according to her online bio.

She began covering the White House for NBC News in December 2011.

The correspondent travelled with former President Barack Obama, first lady Michelle Obama, and Biden during their campaign.

The live audience will be made up of students from the University of Utah
Lottie Tiplady-Bishop

Dâmboviţa: Rata de infectare cu SARS-CoV-2 continuă să crească în mai multe localităţi. Autorităţile au decis trecerea mai multor şcoli în scenariul roşu

15 ore 57 minuti ago
Numărul de infectări cu noul coronavirus continuă să crească în Dâmboviţa, autorităţile din acest judeţ constatând, joi, depăşirea pragului de 3 la mie în două localităţi şi depăşirea indicelui de 1,5 la mie în alte cinci. În acest context, în cele şapte localităţi au fost instituite restricţiile privind purtarea măştii şi funcţionarea restaurantelor, cafenelelor, sălilor de jocuri şi instituţiilor culturale.

Sessenta e seis pacientes recebem alta no Hospital de Campanha de Viana

16 ore 12 minuti ago
Luanda - Sessenta e seis pacientes, entre mulheres e homens, tiveram alta clínica, nesta quinta-feira, no Hospital de Campanha de Viana, em Luanda.,

Os pacientes em causa fazem parte de grupo de 265 recuperados, nas últimas 24 horas, sendo 243 recuperados são de Luanda, sete do Zaire, seis em Cabinda, três em Benguela, duas no Cuanza Norte, e Bengo, Cuanza Sul, Huíla e Moxico com, respectivamente, uma pessoa cada.

Durante a cerimónia da entrega da alta clínica e do comprovativo, alguns pacientes precisaram que esta doença deve ser respeitada por todos e que a ignorância seja colocada de parte, pelo facto de à Covid-19 estar a dizimar vidas de muitos cidadãos.

A propósito, em declarações à imprensa, o director-geral da unidade sanitária, Pascoal Folo, disse que os cidadãos devem ter noção das consequências que esta doença está a provocar ao ser humano.

Desde a sua inauguração, em Junho do ano em curso, de acordo o Director-Geral, este é o maior número de altas conferidas aos pacientes curados.

Já passaram neste hospital  705 pessoas, sendo 529 homens e 176 mulheres.

Deste número, 596 pacientes já tiveram altas clínicas e 49 foram a óbito.

Dos pacientes internados e tratados, 280 pertencem às forças de defesa e segurança e 425 são civis.

Actualmente o hospital conta 108 doentes, dos quais quatro graves, 49 moderados e os restantes leves.

Localizado na Zona Económica Especial (ZEE), no município de Viana (Luanda), esse centro é o maior e o principal do país, erguido numa área de oito mil metros quadrados.

Depõe de nove naves, para mil camas e recebeu os primeiros pacientes a 9 de Junho.

A infra-estrutura sanitária, orçada em mais de mil milhões de Kwanzas, conta com serviços de cuidados intensivos, intermédio e atendimento geral, com médicos e paramédicos, e está preparada para atender outros surtos, como cólera, febre-amarela e marburg.

O hospital conta com mais de 30 ventiladores e 140 camas para os cuidados intensivos, um laboratório de análises, monitores, bombas de perfusão e infusão, máquinas de hemodiálise e para raio x, bloco operatório, área de esterilização, entre outros compartimentos e serviços.

,

EastEnders fans spot clue Ruby Allen had Stacey Slater brutally beaten

16 ore 18 minuti ago

EASTENDERS fans are convinced Ruby Allen had Stacey Slater brutally beaten up for disrespecting her tonight.

The club owner – who is played by actress Louisa Lytton in the BBC soap – appeared to snap after Stacey dumped a bag of pennies in the club as payment for stealing thousands from Ruby.

A hooded thug grabbed Stacey and beat her up

Dumping the cash in the club in pennies in a huge bag, Stacey told her: “This week’s payment, you can count it if you like.”

A furious Ruby told her: “If you want to play games, we can play games but you’re not going to win, I promise you.” 

Snarking back, Stacey said: “Oh really Johnny Allen Jr what are you going to do? Bore me to death?”

Ruby warned her: “Don’t underestimate me, if I wanted I could click my fingers and have you out of the Square tonight.”

Stacey was left bloody and bruised on the floor The attacker then took a photo of Stacey on the ground and told her they could play games if she wanted

Stacey hit back, telling her: “Well I’ll take my kids with me and I wonder how long it will be before Martin comes running after me begging me to take him back. You ain’t a mother and you ain’t going to practise on my little girl so stay out of my face.”

Stacey stormed out leaving Dotty to ask why she would let her talk to her like that and Ruby ominously told her she would handle it.

Later she sent Martin to pick the kids up for a movie night at the club with him and Ruby, leaving Stacey furious.

When she discovered where her kids were, Stacey was furious and stormed over to the club to have it out with her.

The two women had a row earlier in the day Stacey told Ruby to stay away from her children

But on her way she was followed by a mystery man in a hooded top, and when Stacey reached the club and began banging on the doors he grabbed her.

Pushing her to the floor he began raining blows down on Stacey leaving her terrified for her life.

She was kicked and punched until she was bleeding before the man pulled out his phone and took a picture of her sobbing.

He then said: “You want to play games, we can play games.”

Most read in Soaps EVIL SCHEME Seven huge EastEnders spoilers for next week including Honey's date horror OOPS Michelle Keegan accidentally spoils Corrie's 60th anniversary aftermath BYE SLATERS EastEnders - Ruby Allen's 'revenge' storyline on Stacey revealed SAVAGE BETRAYAL Emmerdale's Charity Dingle cheats on Vanessa with newcomer CHEATINGDALE Seven Emmerdale spoilers for next week including Vanessa's heartbreak CORRIE ON Corrie to expand the Bailey family as boss reveals whether DeeDee will arrive

Fans were convinced this was a warning from gangster’s daughter Ruby.

One wrote: “Who Assaulted Stacey? I bet It’s On Ruby’s Orders”

A second said: “Omg I hate Ruby so much, I hope Stacey will be ok”

Another added: “She’s totally gona think Ruby was actually behind it all though ain’t she?”

Carl Greenwood

Checked

37 minuti 44 secondi ago
SubscribeIscriviti a Feed Atlante - Notizie dal mondo