Abattage d’arbres dans la forêt de Bouskoura – Mediouna : Les éclaircissements du Département des eaux et forêts

20 ore 10 minuti ago

Suite à la circulation sur les réseaux sociaux d’une vidéo montrant et parlant d’activité d’abattage d’arbres en tant qu’opération illégale dans la forêt de Bouskoura – Mediouna, le Département des Eaux et Forêts apporte les éclaircissements suivants :
– La forêt Bouskoura- Mediouna, plantée depuis les années 1950, fait l’objet depuis le 14 octobre 2020 d’une opération de sylviculture qui s’inscrit dans le cadre d’un projet d’aménagement paysager et récréatif. Cette opération concerne 84 hectares et vise le nettoyage et l’élagage d’arbres endommagés, menaçant chute et dépérissant. Cela dans le but d’offrir à la région un paysage forestier aménagé et sécurisé répondant aux besoins croissants de la population de la région en espaces de détente et de loisirs tout en veillant à une gestion durable des peuplements et écosystèmes forestiers. A noter que la forêt de Bouskoura- Mediouna, qui s’étale sur une superficie de 3.000 hectares, est constituée essentiellement d’Acacia, de Pin d’Alep et d’Eucalyptus ;
– Dans le cadre de l’extension de l’assiette foncière boisée de la forêt de Bouskoura-Mediouna, un programme de plantation d’arbres a été lancé depuis 2010 sur une superficie totale de 490 hectares. Aussi, une opération de consolidation des boisements existants, est programmée sur 100 hectares durant la campagne 2020-2021 et 50 hectares est prévu en 2021 ;
– Parallèlement aux programmes de plantation et de consolidation, et en vue de préserver les peuplements en bonne vigueur, un programme de rajeunissement et de coupe de sylviculture forestières est réalisé chaque année et les produits issus de ces opérations.
Rappelons enfin que le secteur forestier s’est doté récemment d’une stratégie de développement « Forêts du Maroc 2020 – 2030 » qui a pour objectif principal de rendre le secteur plus compétitif et plus moderne, à travers un modèle de gestion inclusif, durable et créateur de richesse.

La Vie Eco

Mombasa County Assembly closed after three MCAs contract Covid-19

20 ore 25 minuti ago

Operations at the Mombasa County Assembly have been suspended after three Members of the County Assembly tested positive for Covid-19 disease.

All members of the county assembly had undertaken Covid-19 tests on Friday in what majority chief whip Junior Wambua says was a routine exercise conducted every three months.

Wambua says operations at the assembly will remain suspended for the next 14 days with the premises set for fumigation.

Other staff at the assembly are also expected to undertake Covid-19 tests as contact tracing begins in earnest.

The County Government of Kericho had last Friday suspended its operations for 15-days after one staff contracted the virus. The administration subsequently suspended all operations except essential services that include security, finance and committee services.

According to data released by the Ministry of Health on Monday, Mombasa County accounted for the highest positive cases among Counties with 71 cases.

More to follow…

The post Mombasa County Assembly closed after three MCAs contract Covid-19 appeared first on KBC | Kenya's Watching.

Muraya Kamunde

Sojusz na dobre i złe czasy. Wzmocnienie współpracy z USA

20 ore 35 minuti ago
Podpisanie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy ratyfikującej umowę ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii wzmocnienia obronności, a także reaktywacja V Korpusu armii USA w Fort Knox w Kentucky, którego wysunięte dowództwo będzie zlokalizowane w Poznaniu, potwierdzają, że mimo trudnych czasów związanych z pandemią polsko-amerykański sojusz rośnie...
Konrad Wysocki

لليوم الثالث.. مطار أبها السعودي تحت نيران القوات المسلحة اليمنية 

20 ore 36 minuti ago

تتوالى هجمات القوات المسلحة والجيش اليمني على أهداف للعدوان السعودي داخل أراضيه. اليوم أعلن المتحدث باسم القوات المسلحة العميد يحيى سريع أن سلاح الجو المسير نفذ عملية هجومية على هدف هام في مطار أبها الدولي صباحًا، بطائرة قاصف 2K المسيّرة، وكانت الإصابة مباشرة.

وأكد سريع أن العمليات مستمرة طالما استمر العدوان والحصار على بلدنا.

وكان سلاح الجو المسير قد شنّ أمس هجومًا على هدف عسكري في مطار أبها الدولي في عسير.

وأوضح سريع في بيان مقتضب أن "سلاح الجو المسير نفذ عملية هجومية على هدف هام في مطار أبها الدولي بطائرة قاصف 2k المسيرة"، مؤكدا أن الإصابة كانت مباشرة.

وكان سلاح الجو المسير نفذ أول أمس الإثنين عمليتيْن هجوميتيْن بطائرات من نوع قاصف 2K ضربت أهدافًا عسكريةً مهمةً في مطار أبها الدولي، استهدفت هدفا عسكريا مهما داخل المطار.

واستهدف سلاح الجو المسير الأحد الماضي مرابض الطائرات الحربية في قاعدة الملك خالد الجوية في خميس مشيط بطائرتين مسيرتين نوع قاصف 2k، كما استهدف هدفا حساسا داخل مطار أبها بطائرة نوع صماد 3.

وشدد سريع على أن العمليات في عمق مطارات العدو تأتي "ردا على جرائم العدوان وحصاره المستمر على شعبنا".

Alahednews

Basha: Ka më shumë të vdekur nga Covid 19, nuk raportohen

20 ore 53 minuti ago

Kreu i PD Lulzim Basha këmbëngul “në të tijën” kur shprehet se sistemi shëndetësor në Shqipëri është në kolaps në përballjen me Covid-19, dhe sipas tij numri i të infektuarve është më i lartë sesa raporton qeveria, po ashtu dhe ai i vdekjeve.

“Numri i të infektuarve që raportohet është shumë më i ulët se numri real.

Edhe numri i fataliteteve është shumë më i lartë se ai që raportohet. Si cdo gjë tjetër me këtë kryeministër, edhe transparenca me covidin është kthyer në funksion të propagandës.

Por kjo nuk e fsheh shpërhapjen e virusit dhe pamundësinë e qytetarëve për kurimin në shtëpi. Apo pamundësinë e sistemit tonë spitalor për përballjen me të infektuarit dhe përballjen me të sëmurët e tjerë”, u shpreh Basha.

Pavarësisht shifrave që publikohen nga qeveria dhe autoritetet përgjegjese, Basha për të disatën herë dhe sot u shpreh se shifrat e Covid-19 në Shqipëri nuk janë të vërteta.

“Ky kolaps i sistemit është emergjenca më akute që kanë sot shqiptarët. Cdo përpjekje për të hequr vëmendjen nga kjo emergjencë është e papërgjegjshme dhe në rastin e qeverisë, kriminale.

Përsëris apelin tim: Të hiqet dorë nga loja me jetët e shqiptarëve dhe shëndetin e tyre”, përmbylli Basha.

Kreu i PD, apeloi gjithashtu që të rritet numri i testeve si një dnër mënyrat për të ndaluar përhapjen e virusit dhe për të nxjerr një shifër reale të infektimit të popullatës.

J M

Kryemadhi paralajmëron Ramën: Reflekto! Me Kodin tënd, opozita fut 100 deputetë në parlament

21 ore 7 minuti ago

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama po përmes rrjetit social “Instagram”.

Në një video në Story, ku madje edhe e etiketon (tag), Kryemadhi deklaron sa i përket Kodit Zgjedhor me ndryshimet e maxhorancës se Opozita e Bashkuar fut në parlament 100 deputetë.

Por sa i përket Presidentit dhe kundërshtive, ajo thekson se është i të gjithë shqiptarëve dhe do të përfaqësohen në parlamentin e ardhshëm të gjitha partitë e reja dhe individët që duan.

Mesazhi i Kryemadhit

“Presidenti është i të gjithëve, i gjithë shqiptarëve dhe do të përfaqësohen në parlamentin pas 25 prillit të gjitha partitë e reja që duan të krijohen apo dhe dhe individë të tjerë prandaj kërkon që Kodi Zgjedhor të mos jetë ky që ke miratuar ti, ndërsa unë Monika Kryemadhi jam kryetare e LSI-së, kam hallin e të rinjve dhe të rejave, kam hallin për të krijuar figura të reja në LSI që të krijojmë hapësira të reja për të rinjtë dhe të rejat brenda LSI-së dhe me Kodin e ri Opozita e Bashkuar bashkë me LSI-në fusin rrumbullak 100 deputetë në parlament. Meqenëse ti nuk lejon komente po të bëj tagg”, deklaron Kryemadhi përmes rrjeteve sociale.

eri

Toubacouta : empoissonnement de 10 cages flottantes de l'unité aquacole de Sinthiou Béra

21 ore 7 minuti ago

Sinthiou Béra, 27 oct (APS) - L'Agence nationale d'aquaculture (ANA) a procédé à l'empoissonnement de 10 cages flottantes de l'unité d'aquaculture de la vallée Senghor située dans le village de Sinthiou Béra (Toubacouta), a appris lundi l'APS.
Sinthiou Béra, 27 oct (APS) - L'Agence nationale d'aquaculture (ANA) a procédé à l'empoissonnement de 10 cages flottantes de l'unité d'aquaculture de la vallée Senghor située dans le village de Sinthiou Béra (Toubacouta), a appris lundi l'APS. ''L'ANA a procédé à (...)

- Actualités
Abdoulaye Badji

Floyd Mayweather reveals where ‘beef’ with rap star 50 Cent started amid bizarre row over company and ‘skint’ claims

21 ore 9 minuti ago

BOXING legend Floyd Mayweather says 50 Cent fell out with him because he wouldn’t ‘give him half of his company’.

The two global megastars have been at loggerheads since 2012, having previously been great friends.

Getty - Contributor50 Cent and Floyd Mayweather used to be the best of friends – before things turned sour[/caption]

Mayweather has previously said the fall-out was down to business disagreements.

But speaking to the Champside podcast, the retired undefeated boxer elaborated on some of the finer details.

Talking about his former friend, the 43-year-old said: “You can’t hang out with me every day for years then all of a sudden if I don’t give you half of my company you’re like ‘you’re dumb, you’re stupid, you can’t do this and you can’t do that’.

“But if I can’t do all these things, why are you hanging around with me? That’s all I’m trying to add.

“If I’m such a person that doesn’t know certain things, and I’m not that sharp, why you want to be around with me every day.”

In February this year rapper 50 Cent claimed Mayweather needed to return to boxing as he had “run out of money”.

Mayweather officially walked away from the ring in 2017 after beating UFC star Conor McGregor in a lucrative crossover bout.

50 Cent – real name Curtis Jackson – told Hot 97: “I think he got to right now because the money’s gone.

YouTube CHAMPSIDEFloyd Mayweather seemed a little confused as to why 50 Cent fell out with him[/caption] Most read in Sport DON'T BE A LONE RANGER Gerrard says wife wants him to quit as footie boss for family life IT'S RUD TO TALK Rudiger 'to have Chelsea exile ended after heart-to-heart with Lampard' TROUBLE BRUING Fernandes 'body language not good' warns McClaren amid Madrid interest BLOOD FROM A STONE Rock tastes own BLOOD after cutting his face with a chain in workout 'I'M ASHAMED' Ryan Giggs' dad slams love-rat son dubbing him unfit to be new Wales manager AU ABOUT THAT? Aubameyang's Arsenal decline since signing £350k-a-week deal with NO goals

“It’s fight, get the money, spend the money, fight.

“With the lifestyle that money’s gone. Trust me. Now it’s like if you call him he’ll be at your local nightclub because he needs that action right now.”

Mayweather’s spending habits are notorious.

He has a car collection worth millions that includes FOUR Rolls Royces and two Bugattis – both worth in excess of £1m each.

Money also loves his bling and reportedly spent just under £1m on a diamond encrusted Hublot watch during a shopping trip in Dubai.

And in his own typical style, Mayweather explained that he is living the most comfortable of lives.

He added: “My thing is this. This is the truth.

“Right now today, I could sit in my house and do nothing for the rest of my life and I would still collect money every week until the casket closed.”

50 Cent was once a valued member of Mayweather’s circle with the pair inseparable.

But their recent online feud traces back to 2012, when Mayweather was released from prison.

Jackson claimed he was owed money by the boxer having taken care of the fighter’s promotional banner.

Despite the back and forths between the two, Mayweather said the beef was totally random and he never put a foot wrong with the American artist.

John Hutchinson

How have QAnon's conspiracies gained traction in the UK? | Sue Greenwood

21 ore 35 minuti ago

The theories on social media give readers permission not to believe anything they see in traditional media

When Barack Obama recently told a rally in Pennsylvania that, were Joe Biden and Kamala Harris to be elected, they – we – would no longer have to worry about “the crazy things” Donald Trump and his supporters say, he was addressing a thirsty crowd in need of reassurance that a cool draught of sensible was on its way.

“You’ll be able to go about your lives,” Obama said, “knowing that the president is not going to retweet conspiracy theories about secret cabals ruling the world … Think about that: the president of the United States retweeted that. What! What?!”

Continue reading...
Sue Greenwood

Checked

1 ora 15 minuti ago
SubscribeIscriviti a Feed Atlante - Notizie dal mondo