Atlante - notizie dal mondo in tempo reale e lingua originale

 • اسلام آباد‘کراچی (نمائندہ خصوصی‘نوائے وقت رپورٹ) وزیراعظم عمران خان سے ایف پی سی سی آئی اور تاجر برادری کے وفد نے کراچی میں ملاقات کی۔ وفد میں فیڈریشن آف پاکستان چیمبرز آف کامرس اینڈ ...
  Sabato, 17 Agosto, 2019 - 19:02
 • نمایندگان کشورمان به 2 مدال طلا و 2 مدال برنز در مسابقات پنج وزن نخست رقابت های کشتی فرنگی جوانان قهرمانی جهان در استونی دست یافتند.
  Sabato, 17 Agosto, 2019 - 19:36
 • The VVIP suite comprises a meeting hall, a drawing room and a sea-facing balcony.
  Domenica, 18 Agosto, 2019 - 05:16
 • Americká speváčka Miley Cyrus zverejnila prvý singel po rozchode so svojím manželom Liamom Hemsworthom. Video ku Slide Away sprístupnila na službách YouTube a Instagram. V texte je viacero odkazov na ...
  Sabato, 17 Agosto, 2019 - 19:27
 • RIGA - Following the European Central Bank's decision to shut down PNB Banka, PNB Banka's guaranteed compensation payments will amount t......
  Sabato, 17 Agosto, 2019 - 22:55
 • شاگردان فرهاد کاظمی با نتیجه یک بر صفر برابر استقلال خوزستان پیروز شدند و توانستند سه امتیاز ارزشمند خارج از خانه کسب کنند.
  Sabato, 17 Agosto, 2019 - 20:01
 • Luanda - A selecção nacional sénior feminina de basquetebol classificou-se na quinta posição no Afrobasket2019, que decorre em Dakar (Senegal), ao vencer este sábado a sua congénere da República Democrática do Congo (RDC), por 68-48, melhorando o sexto posto da edição anterior. ,

  A base Italee Lucas com 18 pontos, 4 assistências e 2 ressaltos foi a melhor em campo, numa partida em que ao intervalo o conjunto angolano estava em desvantagem (21-24).

  Trata-se da segunda vitória por expressivos 20 pontos de diferença de Angola sobre a RDC, depois da fase de grupos  (69-49).

  O Egipto ocupou o sétimo lugar, após vitória, hoje, sobre a Cote d’Ivoire, por 62-58, colocando os ivoirenses em oitavo.

  Domingo jogam Mocambique-Mali, para atribuição do terceiro lugar, às 16:30, ao passo que a anfitriã Senegal disputa a final com a Nigéria, a partir das 19 horas.

   

   

  ,
  Sabato, 17 Agosto, 2019 - 19:51
 • Friends, family, colleagues and supportive strangers have been displaying their support for the police after PC Harper, 28, was mown down while responding to reports of a burglary near Reading, Berkshire.
  Sabato, 17 Agosto, 2019 - 21:03
 • Në ditët e sotme, fluturimi është edhe mënyra më e shpejtë dhe më e lehtë e transportit midis vendeve. Por shumë prej nesh kanë një frikë të tmerrshme për të hipur në aeroplan, pra për të fluturuar.

  Pse është kjo dhe si ta trajtojmë këtë ankth?

  Për shumicën prej nesh, udhëtimi ajror është bërë një domosdoshmëri, ne jetojmë mes vendeve për të studiuar, punuar, shkuar me pushime dhe për të takuar njerëz të rinj.

  Administrata Federale e Aviacionit raporton se njësia e tyre e Organizatës së Trafikut Ajror administron më shumë se 42,000 fluturime dhe 2.5 milion pasagjerë çdo ditë. Dhe ndërkohë që të gjithë këto pasagjerë lëvizin në të gjithë botën, nga ana tjetër qëndrojnë disa të tjerë të cilët kanë frikë vetëm të hipin në një aeroplan. Por ankthi nuk duhet të qëndrojë kurrë në mënyrën se si ne meritojmë ta jetojmë jetën tonë. Më poshtë do të përmendim disa mënyra se si ta përballojmë këtë ankth por eksperimentoni pak dhe gjeni se cila është mënyra që funksionon më mirë për ju.

  Kërkoni të kuptoni se çfarë është kjo frikë

  Frika nga fluturimi, ose aviofobia, karakterizohet nga një shmangie shpesh ekstreme e aeroplanëve, ose çdo gjë që lidhet me fluturimin, përfshirë aeroportet thotë psikologu Patricia Furness-Smith në Flying with Confidence. Ankthi i fluturimit mund të shkaktohet nga sërë gjërash, nga zhurmat dhe ndjesitë që lidhen me ngritjen dhe uljen, deri tek ndjenja e çuditshme që shpesh vjen me një turbullirë të papritur.

  Mësoni në lidhje me frikën tuaj dhe fluturimin tuaj

  Mund të rezervoni një kurs i cili adreson frikën e fluturimit ose dhe mund të gjeni në internet burime falas për të edukuar veten rreth fluturimit. Në vend që të zhyteni në fantazira joreale, mësoni se çfarë vërtet jua shkakton këtë frikë dhe mundohuni të edukoheni rreth saj. Shpesh, frika nga fluturimi ka shkaqe themelore, të tilla si frika nga hapësirat e mbyllura (klaustrofobia), frika nga turmat (agoraphobia), frika nga lartësitë (akrofobia), ose ankthi për të mos qenë nën kontroll.

  Përqendrohuni në kontrollin e asaj që mundeni ta kontrolloni

  Mundohuni të kontrolloni gjërat që janë nën kontrollin tuaj duke eliminuar çdo burim të lidhur me stresin sa më shumë që të jetë e mundur. Përgatituni paraprakisht për çdo gjë sa më plotësisht të jetë e mundur. Sigurohuni që keni shumë kohë për të arritur në aeroport në mënyrë që të mos stresoheni në momentin e fundit. Vishni rroba të rehatshme, merrni produkte apo ilaçe që ju nevojiten dhe sigurohuni që të qëndroni të hidratuar ndërsa jeni në aeroplan. Patricia Furness-Smith tha se rënia e lehtë e furnizimit me oksigjen natyrisht mund të rrisë një ndjenjë ankthi por nuk duhet të lejoni që ai t’ju marrë për sipër dhe t’ju drejtojë në një sulm paniku.

  Përqafoni frikën tuaj

  Në fakt mund të duket e kundërta e asaj që duhet të bësh por në momentin që frika fillon dhe rritet dhe ti nuk e shmang dot atëherë fillon dhe pranon atë. Jonathan Bricker, Ph.D.,  një psikolog nga Universiteti i Uashingtonit në Seattle, shpjegon se ankthi ka tendencë të përkeqësohet sa më shumë që përpiqesh ta heqësh.

  “Sa më shumë që nuk dëshironi të ndjeheni të shqetësuar,” tha ai, “aq më shumë ajo ndjenjë do të kthehet.” Ai sugjeron një ushtrim vizualizimi ku “të paketoni mendërisht ankthin në një çantë të imagjinuar dhe ta merrni atë me vete pa ju penguar kudo që doni të shkoni”.
  Një studim i kohëve të fundit gjithashtu raporton se individët që pranojnë emocionet e tyre negative kanë më pak të ngjarë të zhvillojnë çrregullime të humorit siç janë ankthi dhe depresioni.

  Vetëm merr frymë

  Kur ndiheni sikur  keni pranuar ankthin, duhet menjëherë të ndërmerrni hapa për të parandaluar përshkallëzimin e tij. Kur frika fillon, mësoni disa ushtrime të frymëmarrjes, që mund të relaksojë trupin tuaj dhe mund të ndihmojë për të qetësuar mendjen tuaj.

  Një teknikë tjetër që mund t’ju ndihmojë është frymëmarrja në kuti, ku ju merrni dhe mbani frymë të thella për të lejuar që pulsi juaj të ngadalësohet dhe të lehtësojë ndjenjën tuaj të frikës. Kjo teknikë kërkon që ju të thithni ngadalë përmes hundës ajër dhe ta mbani atë frymë për 4 sekonda dhe pastaj ta nxirrni jashtë po ngadalë.

  Diçka tjetër që mund t’ju ndihmojë me frikën tuaj për të fluturuar, thjesht rifiton një ndjenjë eksitimi dhe qëllimi

  Studimi nga Shkolla e Biznesit Harvard në Boston, MA, shpjegon se ka më pak shkallë ndarjeje midis ankthit dhe eksitimit sesa midis ankthit dhe qetësisë, kështu që është shumë më e lehtë të mashtroni mendjen tuaj në të menduarit se zemra juaj garuese është shkaktuar nga entuziazmi juaj kur mendoni të arrini në destinacionin ku jeni nisur.

  “Duke u përqëndruar në qëllimin më të lartë të udhëtimit tuaj të largon frikën, “tha Bricker. Nëse mund të lidhësh rezultatin e lumtur dhe të kuptosh që vetëm disa orë shqetësim të ndahen nga ajo, kjo mund të ndihmojë për të minimizuar proporcionet e frikshme që fluturimi ka marrë në mendjen tuaj.

  Vazhdoni!

  Më e rëndësishmja nga të gjitha, pasi të keni marrë hapat për të përballuar frikën tuaj, të prenotoni atë fluturim dhe të hipni në të, nuk duhet të ndaleni në atë arritje të parë. Ju duhet të përsërisni dhe përsërisni, dhe me çdo fluturim të ri duhet të normalizoni ngjarjen dhe të parandaloni që ankthi të kontrollojë zgjedhjet tuaja të jetës.

  Shoqata e ankthit dhe depresionit të Amerikës thonë se desensitizimi është një hap thelbësor për të kapërcyer çdo frikë të vazhdueshme, kështu që ata theksojnë që ju duhet të vlerësoni çdo fluturim, pasi kjo ju lejon të bëni fluturimin pa pasur ndjenjën e ankthit.

  Pra, edhe nëse ende ndjeheni të tronditur nga përvoja juaj më e fundit në aeroplan, përpiquni të mos lejoni që t’ju pengojë të planifikoni fluturimin tuaj të rradhës.

  Sabato, 17 Agosto, 2019 - 22:00
 • اتفق رئيس بعثة الحج العراقية الشيخ الدكتور خالد العطية ونظيره الماليزي داتو سري سيد صالح على اهمية تعزيز العلاقات الثنائية والاستفادة من تجربة البلدين في مجال الحج.  وقال الشيخ العطية خلال استقباله وفد البعثة الماليزية، في مكة المكرمة، ان” الحج فرصة مثالية للتعارف والتواصل بين المسلمين من مختلف اوطانهم ومذاهبهم والاستفادة من التجارب التي طورت […]
  Domenica, 18 Agosto, 2019 - 01:44
 • Det er søndag morgen iverksatt en leteaksjon etter en kvinne i 30-årene som er meldt savnet etter en festival på Colorline Stadion i Ålesund lørdag.
  Domenica, 18 Agosto, 2019 - 06:57
 • Kreu në largim i komisionit evropian, Jean-Claude Juncker, është detyruar që të ndërpresë pushimet e tij për t’iu nënshtruar një operacioni urgjent, ka deklaruar zyra e tij e shtypit.

  “Jean-Claude Juncker u desh të ndërpresë pushimet në Austri për arsye mjekësore. Ai u dërgua përsëri në Luksemburg, ku do t’i nënshtrohet një kolecistektomie urgjente [heqjes kirurgjikale të fshikëzës së tëmthit],”tha zyra e tij, raporton “The Guardian”.
  Juncker, 64 vjeç, ish-kryeministër i Luksemburgut, shëndeti i të cilit ka qenë subjekt i spekulimeve të përhapura për vite me radhë, do të tërhiqet si kryetar i komisionit më 31 tetor.

  Ai do të zëvendësohet nga konservatorja gjermane Ursula von der Leyen, gruaja e parë që drejton institucionin që propozon ligje të BE-së, politikat e ekonomive të anëtarëve të bllokut dhe negocion marrëveshje tregtare në të gjithë botën.

  Juncker njihet si miku i Ramës, ku deklaratat e tij të fundit ishin pro zgjedhjeve më 30 qershor. Ai njihet gjerësisht si një person që abuzonte me alkoolin, madje edhe takimet i zhvillonte i pirë.

  The post Junker dërgohet me urgjencë në spital për ndërhyrje, arsyeja… appeared first on Rilindja Demokratike.

  Sabato, 17 Agosto, 2019 - 21:33
 • Kristen Fløgstads 8,02 fra Bislett i 1973 hadde stått i 46 år fram til Kiplesund dro til tynnluften i spanske Sierra Nevada i et forsøk på å slå den.

  Og det klarte han. Norges Friidrettsforbund melder at Trondheim-utøveren hoppet 8,10 i 1,9 sekunders medvind. Han noterte også 8,04 og 8,08 i to andre forsøk.

  – Jeg har vært i god form lenge, men det gjelder å treffe med alt. Det gjorde jeg i dag, sier Kiplesund til friidrett.no.

  Kanskje er det også mer på lager fra trønderen.

  – Etter 8,04 og 8,08 avsluttet jeg med et sinnssykt langt dødt hopp. Jeg tror det var opp mot 8,30, fortsetter han.

  Tidligere i år ble Kiplesund den andre nordmannen noensinne som har hoppet minst åtte meter. Det skjedde under et stevne i Göteborg, der han landet på 8 meter blank.

  Fortsatt har han et lite stykke igjen til VM-kravet på 8,17. VM i Doha arrangeres i månedsskiftet september/oktober. Per dags dato ligger Kiplesund an til å bli kvalifisert på bakgrunn av ranking.

  (©NTB)

  Sabato, 17 Agosto, 2019 - 19:25
 • Domenica, 18 Agosto, 2019 - 07:00
 • Malay Mail Social Logo

  Yang di-Pertuan Agong Al-Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Shah and Raja Permaisuri Agong Tunku Hajah Azizah Aminah Maimunah Iskandariah Almarhum Sultan Iskandar are pictured at Parliament March 11, 2019. — Picture by Firdaus Latif Yang di-Pertuan Agong Al-Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Shah and Raja Permaisuri Agong Tunku Hajah Azizah Aminah Maimunah Iskandariah Almarhum Sultan Iskandar are pictured at Parliament March 11, 2019. — Picture by Firdaus Latif

  SEPANG, Aug 18 — Yang di-Pertuan Agong Al-Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Shah left for Brunei today for a three-day state visit.

  His Majesty was accompanied by Raja Permaisuri Agong Tunku Hajah Azizah Aminah Maimunah.

  This is His Majesty’s first official visit to the kingdom after being installed as Malaysia’s 16th Yang di-Pertuan Agong on July 30 .

  The special aircraft bringing the Royal couple to Bandar Seri Begawan took off from the KL International Airport at 10.55am.

  On hand to wish them a safe journey were Deputy Prime Minister Datuk Seri Dr Wan Azizah Wan Ismail; Health Minister, Datuk Seri Dzulkefly Ahmad; Rural Development Minister, Datuk Seri Rina Mohd Harun and Inspector-General of Police, Datuk Seri Abdul Hamid Bador.

  Before boarding the plane, the King had inspected a guard-of-honour mounted by the 1st  Battalion. Royal Malay Regiment, made up of four officers and 103 men.

  A 21-gun salute was also given and the national anthem played.

  The visit is aimed at further boosting ties between Malaysia and Brunei.

  Their Majesties’ delegation includes Foreign Minister Datuk Saifuddin Abdullah.

  Sultan Abdullah and Tunku Azizah are scheduled to attend a dinner with Malaysians residing in Brunei tonight,

  Tomorrow, Their Majesties will be accorded a state welcome at Istana Nurul Aman.

  In conjunction with the visit, Sultan Hassanal Bolkiah will confer Brunei’s highest award,  the Darjah Kerabat Mahkota Brunei (DKMB), on Sultan Abdullah and the Darjah Kerabat Laila Utama Yang Amat Dihormati (DK) on Tunku Azizah.

  Their Majesties are later scheduled to visit the Royal Regalia Museum.

  In a separate programme, Sultan Abdullah will visit the Royal Customs and Excise Wharf and Kampong Ayer, while Tunku Azizah will visit the Brunei Arts and Handicraft Training Centre and Girl Guides Association Headquarters.

  In the evening, Their Majesties will attend a royal banquet at Istana Nurul Iman.

  On the final day, Sultan Abdullah is scheduled to visit the Islamic Religious Council of Brunei  while Tunku Azizah will visit the Women’s Institute (WI) in Tutong, before their departure home. — Bernama

  Domenica, 18 Agosto, 2019 - 06:55