Macedonia

Тежок е патот до гејминг-милионите

Нова Македонија - 33 min 43 sec fa

За младите, надежни гејмери, светот на видеоигрите е шанса за стекнување на милионски заработки. Доказ за ваквите тврдења претставува примерот на Кајл Гирсдорф (16), познат по неговото гејмерско име Буга. Тинејџерот од Пенсилванија, САД, минатиот месец се стекна со 30 милиони долари откако победи на Светскиот куп во играње „Фортнајт“. Оваа награда е највисоката индивидуална премија во е-спортот, пренесува Би-би-си.

Но, оваа висока награда наскоро ќе биде засенета од друга, повисока премија. На светското првенство во играта ДОТА 2, кое се одржува од 20 до 25 август во Шангај, се претпоставува дека главната награда ќе изнесува над 33 милиони долари.

Но, овие пари не се освојуваат лесно. Ануча Џиравонг од Банкок, 20-годишен професионален гејмер, познат по гејмерско име Џабс, заедно со неговиот тим „Фнатик“ е меѓу елитните тимови кои тренираат за Светското првенство.

Џабс тренира од неговата 13-та година. Дури и кога видеоигрите биле само хоби, тој вежбал по седум часа дневно, а 13 часа за време на викендите. Откако игра професионално, неговиот распоред е уште понатрупан.

– Обично појадуваме и околу 10.30 часот имаме тимска средба. Потоа играме три меча против други тимови, проследени со дискутирање на нашите партии околу 22 часот. Потоа до еден часот по полноќ играм неколку меча кои не се рангирани, со цел да ги подобрам моите вештини дополнително – вели Џабс.

Многу од тимовите кои ќе учествуваат на претстојното Светско првенство во ДОТА 2 дневно тренираат од осум до 16 часа. 

Жестоката конкуренција постојано се засилува, со што играчите се под притисок да остварат успех, односно се цел на критики при евентуалните грешки во текот на натпреварувањата.

– Ниеден друг спорт не ги поседува двете крајности. Еден ден можеби сте обичен тинејџер кој се натреварува онлајн, додека наредниот ден веќе можете да бидете подложни на жестоки критики бидејќи некој го посочил вашиот профил – вели Тајлер Езбергер, новинар за е-спорт за американски „И-ес-пи-ен.

Еден од најпознатите стримери, Тајлер Блевинс-Нинџа, кој има над 22 милиони следбеници на Јутуб, заработува повеќе од 500.000 долари месечно играјќи ја бесплатната игра „Фортнајт“. Тој започна да заработува милиони со стримање игри на почетокот на 2018 година, а со професионалното играње почна во 2009 година.

The post Тежок е патот до гејминг-милионите appeared first on Нова Македонија.

Categorie: Macedonia

Животот под блокада во Кашмир

Нова Македонија - 52 min 17 sec fa
[See image gallery at www.novamakedonija.com.mk]

Жителите на Кашмир живеат под блокада откако Индија ја укина уставната автономија на спорниот регион. Незадоволното локално население постави блокади, спречувајќи го влезот на индиските безбедносни сили во регионот кој се соочува со протести и со рестрикции.

Индија на почетокот на месецов испрати десетици илјади дополнителни трупи во Кашмир, ги затвори училиштата и факултетите, на туристите им нареди да заминат, додека Интернет и телефонската комуникација беше прекината.

The post Животот под блокада во Кашмир appeared first on Нова Македонија.

Categorie: Macedonia

Јанева: Не чувствувам вина за „Рекет“

Makedonsko Sonce - 1 ora 1 min fa

Не чувствувам вина, истакна специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по петчасовниот распит во Обвинителството за организиран криминал за случајот „Рекет“.

На новинарско прашање дали очекува да биде проширена истрагата и на неа, Јанева кажа дека тоа треба да го каже обвинителката што го води случајот. Таа рече и дека не знае дали има инволиварано некој политичар.

Прашана дали е нејзиниот глас на објавената видео снимка на која на Јордан Камчев му вели дека „се ќе биде во ред“, Јанева рече дека засега не може и не смее тоа да го каже зашто во истрага не се споделуваат информации.

– Се надевам дека ќе има судење, ќе се гледаме уште, додаде шефицата на СЈО.

На прашањата дали знае каде се парите од „Рекет“ и дали Камчев е се уште осомничен, Јанева одговори: „да“.

За одземените телефони, рече дека се уште се на анализа во обвинителството, а за тоа дали се форматирани, изјави дека бил форматиран третиот телефон што е изгубен.

Таа не кажа зошто предложила спогодба за предметите „Империја“ и за „Поштенска банка“ и ослободување на обвинетите.

Додека одговараше на новинарските прашања, адвокатот Стеван Павлевски неколкупати ја предупреди дека не е на распит со цел да прекине со изјавите.

Павлевски кој денеска ја придружуваше Јанева во обвинителството е адвокат на Цветан Панделевски, еден од обвинетите во предметот „Империја“ на СЈО.

 

 

Categorie: Macedonia

Наводната продажба на Кашмир го вознемири Пакистан

Нова Македонија - 1 ora 20 min fa

Поранешната сопруга на пакистанскиот премиер Имран Кан тврди дека Кан од претходно знаел за плановите на Индија за укинување на автономијата на Кашмир, па дури и се обидел да преговара со Њу Делхи, пренесува РТ.

На почетокот на месецот Индија го укина повеќедеценискиот самоуправен статус на Џаму и Кашмир, дел од спорниот регион Кашмир, што го контролира од крајот на 40-тите години на минатиот век. Пакистан, кој смета дека целиот Кашмир е нејзина територија, жестоко го критикува овој потег и вети дека ќе побара поддршка во ОН.

Поранешната сопруга на Имран Кан, Рехам, сега тврди дека премиерот знаел за плановите на Њу Делхи и дури и се обидел да се договори со индискиот лидер Нарендра Моди.

– Јас би рекла дека Кашмир е продаден. Вашиот премиер Имран Кан дента кога требаше да даде политичка изјава за Кашмир, стана и рече: ‘Знаев дека Моди ќе го стори тоа. Го знаев тоа кога се сретнав со него во Бишкек и тој беше груб кон мене’. А кога го знаете сето ова и не правите ништо, тогаш тоа значи дека не сте способни да направите нешто или сте многу слаби – изјави таа за „Њу Индијан експрес“.

Британско-пакистанската новинарка и авторка, Рехам Кан, беше во брак со Имран 10 месеци во 2015 година.

Ова не е прв пат Рехам да го критикува својот поранешен сопруг. Во јунското интервју за „Хинду“, таа го нарече Имран Кан „идеална марионета на војската која нема познавање за многу сложени теми“. Минатата година таа објави контроверзни мемоари со многу провокативни тврдења за политичкиот и личниот живот на Имран Кан.

The post Наводната продажба на Кашмир го вознемири Пакистан appeared first on Нова Македонија.

Categorie: Macedonia

Катица Јанева не чувствува вина за случајот „Рекет“

Нова Македонија - 1 ora 25 min fa

Катица Јанева по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”.

Таа најави дека со новинарите ќе се гледа и на суд каде што ќе се објаснат многу дилеми.

– Мојот телефон не беше форматиран, а не знам дали ќе се прошири истрагата. Јас не чувствувам вина, ќе има судење и ќе имате можност да видите како се одвива – рече Јанева.

На прашањето зошто на распитот била со адвокат, шефицата на СЈО во оставка, одговори дека секој пат има право на правни консултанти.

По совет на адвокатот Стеван Павлески, Јанева не даваше дополнителни одговори на прашањата, а го прескокна и прашањето дали знае каде се парите земени од Орце Камчев.

Таа рече дека не знае каде е Орце Камчев, а за обвинувањето од обвинителката Лиле Стефанова која изјави дека Јанева барала затворање на предметот „Поштенска банка“, под услов осомничените да ги вратат парите, но да не бидат обвинети, таа рече дека ќе има време и ќе се објасни и тоа.

The post Катица Јанева не чувствува вина за случајот „Рекет“ appeared first on Нова Македонија.

Categorie: Macedonia

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

МАКФАКС - 1 ora 42 min fa

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”.

Таа најави дека со новинарите ќе се гледа и на суд, каде што ќе се објаснат многу дилеми.

„Мојот телефон не беше форматиран, а не знам дали ќе се прошири истрагата. Јас не чувствувам вина, ќе има судење и ќе имате можност да видите како се одвива“, рече Јанева.

На прашањето зошто на распитот била со адвокат, шефицата на СЈО, во оставка, одговори дека секој пат има право на правни консултанти.

По совет на адвокатот Стеван Павлески, Јанева не даваше дополнителни одговори на прашањата, а го прескокна и прашањето дали знае каде се парите земени од Орце Камчев.

Таа рече дека не знае каде е Орце Камчев, а за обвинувањето од обвинителката Лиле Стефанова, која изјави дека Јанева барала затворање на предметот „Поштенска банка“ под услов осомничените да ги вратат парите, но да не бидат обвинети, таа рече дека ќе има време и ќе се објасни и за тоа.

Текстот (Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина е превземен од МАКФАКС.

Categorie: Macedonia

Поранешната сопруга на пакистанскиот премиер Имран Кан тврди дека Кашмир бил продаден

МАКФАКС - 1 ora 44 min fa

Поранешната сопруга на пакистанскиот премиер Имран Кан тврди дека Кан од претходно знаел за плановите на Индија за укинување на автономијата на Кашмир, па дури и се обидел да преговара со Њу Делхи, пренесува РТ.

На почетокот на месецот Индија го укина повеќедеценискиот самоуправен статус на државата Џаму и Кашмир, дел од спорниот регион Кашмир, што го контролира од крајот на 40-тите години на минатиот век. Пакистан, кој смета дека целиот Кашмир е нејзина територија, жестоко го критикува овој потег и вети дека ќе побара поддршка во ОН.

Поранешната сопруга на Имран Кан, Рехам, сега тврди дека премиерот знаел за плановите на Њу Делхи и дури и се обидел да се договори со индискиот лидер Нарендра Моди.

„Јас би рекла дека Кашмир е продаден. Вашиот премиер Имран Кан дента кога требаше да даде политичка изјава за Кашмир, стана и рече: ‘Знаев дека Моди ќе го стори тоа. Го знаев тоа кога се сретнав со него во Бишкек и тој беше груб кон мене’. А кога го знаете сето ова и не правите ништо, тогаш тоа значи дека не сте способни да направите нешто или сте многу слаби“, изјави таа за „Њу Индијан експрес“.

Британско-пакистанската новинарка и авторка, Рехам Кан, беше во брак со Имран 10 месеци во 2015 година.

Ова не е прв пат Рехам да го критикува својот поранешен сопруг. Во јунското интервју за „Хинду“, таа го нарече Имран Кан „идеална марионета на војската која нема познавање за многу сложени теми“. Минатата година таа објави контроверзни мемоари со многу провокативни тврдења за политичкиот и личниот живот на Имран Кан.

Текстот Поранешната сопруга на пакистанскиот премиер Имран Кан тврди дека Кашмир бил продаден е превземен од МАКФАКС.

Categorie: Macedonia

Заложби за инфраструктурно поврзување со Бугарија и искуства за регионален развој

Makedonsko Sonce - 1 ora 49 min fa

Развојот на инфраструктурната мрежа меѓу Северна Македонија и Бугарија е клучен за интензивирање на соработката во сите области. Државава со бугарски искуства ќе го јакне институционалниот капацитет за користење на европските фондови, пред се, за рамномерниот регионален развој и воопшто за примена на европските политики и проекти.

Со меморандумот за соработка на нашето Министерство за локална самоуправа со бугарското Министерство за регионален развој и урбанизам што беше потпишан денеска во Скопје почнува процес на подинамична примена на Договорот за добрососедство од август  2017 година, најавија ресорните министри Горан Милевски и Петја Аврамова.

Како што оценија тие, двете држави се посветени на реализација на проектите кои се од особено значење за меѓусебното повзрување, со фокус на Коридорот 8, како и на подобрување на прекуграничната соработка на двете земји со поддршка на фондовите од Европската Унија.

– Подобрувањето на транспортната комуникација е дел од Договорот за добососедство. Убедена сум дека регионалната соработка и транспортното поврзување се клучни за развој на регионот на Западен Балкан, рече Аврамова.

Таа потенцираше дека од особена важност за натамошно интензивирање на соработката се инфраструктурните проекти на Коридорот 8, како и дека имаат желба за подобро патно поврзување на Софија и Скопје.

Претставувајќи, како што рече, интересен податок од соработката на двете држави, Аврамова информираше дека во Бугарија до 13 овој месец се продадени 85 илјади електронски вињети на автомобили со македонски регистерски таблички и по тој основ Северна Македонија е рангирана на петто место.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски најави дека претстои институционална соработка со Бугарија за зајакнување на капацитетите и подобрување на функционалноста во областите на регионалниот развој, прекуграничната соработка и локалната самоуправа.

– Нам ни се потребни знаењето и искуството на колегите од соседна Бугарија во примената на европските политики и проекти. Ако наш приоритет е рамномерниот регионален развој, тогаш да видиме како тоа го прават нашите колеги во Бугарија и со нивна поддршка да изградиме поголеми административни капацитети за пристап и управувње со средства од развојните фондови на ЕУ, рече Милевски.

Со Програмата за прекугранична соработка за периодот 2014-2020 година во рамки на првиот повик во фаза на реализација се 48 проекти. Пред еден месец во Софија беа потпишани договори за финансирање на 17 нови проекти во вредност од седум милиони евра што ќе се спроведуваат во пет опшини во државава и во две во Бугарија.

Милевски и Аврамовска разговарале како најдобро да ги реализираат средствата за наредниот програмски период од 2020 година. – Еден од предлозите е целосна изградба и ставање во функција на граничниот премин Клепало кај Берово. Од наша страна веќе се работи на ревитализација на патот до граничниот премин во должина од пет километри, наведе Милевски.

Постои, дополни тој, традиција меѓу нашите две земји на соработка меѓу општините и граѓаните, но наша задача ќе биде таа соработка да ја ставиме во функција на локалниот и регионалниот развој, напомена министерот за локална самоуправа.

Аврамова и бугарската делегација што е во посета на државава претходно беше примена и од премиерот Зоран Заев, при што е потенцирано дека се вложува во развојот на сообраќајната инфраструктура и се зголемуваат економската соработка и бизнис релациите.

Заев истакнал дека две години по потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Северна Македонија и Бугарија постигнат е значаен напредок во соработката меѓу двете држави во повеќе сектори и зајакнат е политичкиот дијалог.

– Владата на Северна Македонија е посветена на интензивирање на квалитетна и модерна патна мрежа, инвестираме во водоводните системи како значајни проекти за заштита на животната средина и обезбедување на поквалитетен живот на граѓаните. Вложувањата се поттик за економски развој и соработка со соседите во сериозни инвестиции во областа на земјоделството, рударската индустрија и други сектори, рекол  Заев,

Како што соопшти владината прес-служба, Заев и Аврамова оцениле дека Северна Македонија и Бугарија го интензивираат спроведувањето на Договорот за пријателство и соработка, а за тоа сведочат повеќе меморандуми за соработка.

 

Categorie: Macedonia

Хонгконг ќе го користи рецептот што го урна Советскиот Сојуз

Нова Македонија - 2 ore 23 sec fa

Демонстрантите во Хонгконг планираат да го искористат симболичниот чин на покажување отпор од пред три декади, кој помогна за уривање на Советскиот Сојуз, објави „Њузвик“.

И додека протестите во Хонгконг влегуваат во 11-тата недела, корисниците на извесен интернет-форум во кинеската полуавтономна територија повикаа на поставување на човечки синџир, ист како оној во балтичките земји на 23 август 1989 година.

На тој ден, луѓето ширум Летонија, Естонија и Литванија, кои тогаш сè уште беа дел од Советскиот Сојуз, се фатија за рацете и формираа долги колони на т.н. човечки синџир, барајќи независност. Потоа, овој тип на протеститирање стана познат како „балтички начин“.

Луѓе во Талин, Естонија, формираат човечки синџир на 27 август 1989 година, во знак на протест за слобода и независнот од Советскиот Сојуз. Сличен начин на протестирање најавија демонстрантите во Хонгконг на 23 август

Човечкиот синџир првпат се случи на 60-годишнината од пактот на Јоаким фон Рибентроп и Вјачеслав Молотов. Договорот од 1939 година меѓу СССР и Германија да ја поделат Европа на сфери на влијание, што предизвика припојување на балтичките земји во Советскиот Сојуз.

Минатата недела, кинеските државни медиуми пренесоа видеа на кои може да се забележат кинески трупи и воени возила кои се стационираат во Шенжен, североисточниот кинески град кој се наоѓа на границата со Хонгконг. Сепак, познавачите на состојбата уверуваа дека мала е можноста за воена интервенција на Пекинг во полуавтономната територија.

Лидерката на Хонгконг Кери Лам денес изјави дека се надева на дијалог со демонстрантите кој би можел да помогне за завршување на кризата, која беше предизвикана поради незадоволството од контроверзниот закон за екстрадиција, за кој многумина експерти сметаа дека ќе го зголеми влијанието на Кина.

Иако Лам го суспендираше контроверзниот предлог, барањата на демонстрантите еволуираа во пошироко движење за демократија. Тие бараат целосно повлекување на законот за екстрадиција, протестите да не бидат карактеризирани како немири, ослободување на уапсените демонистранти и независна комисија за да ги истражи настаните кои траат од јуни. 

The post Хонгконг ќе го користи рецептот што го урна Советскиот Сојуз appeared first on Нова Македонија.

Categorie: Macedonia

Се чека косовскиот извештај со цел за решавање на трговскиот спор

Косовскиот министер за трговија и индустрија, Ендрит Шала, денеска оствари средба со македонскиот министер за економија Крешник Бектеши, со цел да изнајдат договор за укинување на блокадите за увоз, пренесува косовскиот портал „Газета експрес“.

Министрите постигнаа согласност оти косовската Агенција за храна и ветеринарство треба да испрати извештај до македонската Агенција за храна со анализа на програмата за следење на производите.

Шала истакна дека забраните за увоз на мед и компир од Македонија ќе бидат укинати, само откако Македонија ќе ја укине забраната за увоз на икра од Косово. 

Ваквата средба е резултат на економската блокада која ја објави Косово за Македонија во врска со македонскиот извоз на компир и мед, како одговор на блокадата за извоз на икра од Косово.

Бектеши посочи дека одлуката ќе биде донесена откако ќе го добијат извештајот од косовската Агенција за храна и ветеринарство, како и дека економските мерки не се насочени само кон Косово, туку кон сите земји во регионот чии производи не го постигнуваат бараниот квалитет.

The post Се чека косовскиот извештај со цел за решавање на трговскиот спор appeared first on Нова Македонија.

Categorie: Macedonia

Османи и Димитров во Копенхаген реферираа за реформите и посветеноста за расветлување на „Рекет“

Makedonsko Sonce - 2 ore 6 min fa

Статусот на реформите, преговорите за идниот статус на СЈО кои се во тек, како и случајот „Рекет“, беа теми на денешните одделни средби на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров во Копенхаген, со министерот за надворешни работи, Јепе Кофод, како и со Вибеке Пастернак Јоргенсен, главна советничка за европски прашања на премиерката Мете Фредериксен остварени во рамки на нивната работна посета на Данска.

Како што соопшти МНР, на средбите, Османи и Димитров реферираа за политичките актуелности во земјата, за постигнатиот напредок во клучните реформски области, во создавањето на добрососедските односи, но и во зацврстувањето на внатрешната стабилност, како основа за подготвеноста на земјата за почеток на пристапните преговори со Европската Унија во октомври, оваа година.

-Потврдувањето на успехот на нашата приказна, со сите предизвици, но и демонстрирана упорност за нивно надминување ќе претставува заслужено подавање на рака за почеток на продлабоченото европско патување, но и валидација за европската перспектива на регионот, истакна Димитров.

Во слична насока вицепремиерот Османи посочи дека Владата е во целост фокусирана на подготовката и создавањето услови за успешен старт на преговорите.

-Фокусот кон реформите и напредокот во клучните области и натаму останува приоритет на Владата, и во периодот кој претстои, преземаме обврска да испорачаме дополнителни резултати, со кои ќе ја потврдиме нашата подготвеност за почеток на преговорите оваа година, потенцираше Османи.

Османи и Димитров, се посочува, се осврнаа и на последните актуелности поврзани со случајот „Рекет“, пренесувајќи го ставот на Владата за безусловна поддршка на истражните и правосудните органи во насока на целосно, непристрасно, ефикасно и транспарентно расчистување со овој случај, без разлика кон кого ќе води, задржувајќи го со тоа и успехот од досега постигнатиот напредок во оваа област.

Во истиот контекст, Османи и Димитров потсетија дека преговорите за идниот статус на СЈО се водат активно меѓу парламентарните партии и изразија очекување дека и оваа реформа навремено ќе биде завршена, со цел квалитетно заокружување на институционалната поставеност на земјата за борба против организираниот криминал и корупција, стои во соопштението од МНР.

 

Categorie: Macedonia

АКУД „Мирче Ацев“ ќе го организира 40-от Меѓународен студентски фолклорен фестивал

Академското културно-уметничко друштво „Мирче Ацев“, кое припаѓа под универзитетот ,,Св. Кирил и Методиј“, и оваа година традиционално го одржува Меѓународниот студентски фолклорен фестивал, кој го прославува и својот 40-ти јубилеј. Фестивалот ќе се одржи од 22 до 26 август на две локации -плоштадот „Македонија“ – Скопје и плоштадот кај „Млечен ресторан“ со почеток во 20 часот. Ќе учествуваат повеќе земји меѓу кои Германија, Турција, Северен Кипар, Унгарија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Албанија и Македонија.

Идејата за организирање на МСФФ потекнува од студентите на универзитетот ,,Св. Кирил и Методиј“ – Скопје во знак на благодарност кон земјите што помогнаа во изградбата на разрушеното Скопје по катастрофалниот земјотрес во 1963 година, па оттука овој фестивал се нарекува и ,,Фестивал на солидарноста“.

The post АКУД „Мирче Ацев“ ќе го организира 40-от Меѓународен студентски фолклорен фестивал appeared first on Нова Македонија.

Categorie: Macedonia

Алтернативните формати на книгите стануваат сѐ попопуларни

Нова Македонија - 2 ore 17 min fa

Блогот „Литераритач“ објави подолга листа на интересни факти поврзани со книгите, меѓу издвоените 20 е и јапонскиот збор „цундоку“, кој значи „да складирате читачки материјал во својот дом и никогаш да не го прочитате“.

1. Најстарото литературно дело
Најстарото познато литературно дело е епската поема насловена „Еп за Гилгамеш“ од античка Месопотамија. Хартиени книги не постоеле во тоа време, па затоа целата приказна е раскажана на 12 камени плочи. Денес „Епот за Гилгамеш“ е достапен на дигитален таблет и на е-читач.

2. Првиот модерен роман
Првиот роман во светот е „Приказната за Генџи“ напишана од Мурасаји Шикобу, благородничка и асистентка во судница во 11 век во Јапонија. Во оригиналното издание, речиси ниту еден од ликовите нема имиња и се споменати со скратеници поради јапонската судска етика во ерата хеиан.

3. Првата објавена книга
Првата книга што некогаш била објавена била Гутемберговата Библија во 1453 година. Неа ја испечатил пронаоѓачот на самата печатница, Јоханес Генсфлејш зур Ладен зум Гутенберг. Гутенберговата Библија и Гутенберговата печатница се сметаат за револуционерни и за вовед во новата ера во човековата историја.

4. Постојат тони книги
Секоја година се објавуваат 755.755 нови книги. Од средината на 2017 година па наваму се објавени околу 134.399.411 книги во светот.

5. Најголемата книга во светот
Најголемата книга во светот се наоѓа во Мандај, Мјанмар на пагодата Кутода. Пагодата содржи колекција од 730 мермерни таблети околу основата на нејзината структура, двострано испишани со текст. Колекцијата на таблети го носи целосниот текст на теравада-будизмот. Оваа голема камена книга ја изградил кралот Миндон Мин во 1857 година, и првично имала златно мастило и скапоцени камења.

6. Најголемата објавена книга
Најголемата книга некогаш објавена на конвенционален начин е бразилска копија на „Малиот принц“ од Антоан де Сен Егзипери (кој исто така бил и пионер во авијацискиот свет). Таа била 3,08 метри широка (отворена) и висока 2,01 метри. Беше прикажана на Саемот на книгата во Рио де Жанеиро, Бразил, во септември 2007 година.

7. Најдолгиот роман на сите времиња
Најдолгиот роман на светот што некогаш бил напишан е „Сеќавање на минатите нешта“ од Марсел Пруст. Се проценува дека романот содржи 9.609.000 букви.

8. Најскапата книга некогаш
Најскапата книга во светот е првото издание на книгата „Беј Псалм“, прво отпечатено во Кембриџ, Масачусетс во 1640 година. Значаен факт е дека оваа книга е една од првите книги што се печатат со печатот во Новиот свет, влегувајќи во производство само неколку децении откако пилигримите пристигнале во Плимут. Била продадена за 14.165.000 долари на аукција во 2013 година во Њујорк.

9. Најголемата структура направена од книги
Во јуни 2017 година, аргентинската уметничка икона Марта Минуин создаде пантеон направен од забранети книги, пластични обвивки и метални структури. Сепак, наместо да го изгради на Акропол во Атина, Минуин го изгради на историското нацистичко место за палење книги во централна Германија. „Пантеонот Забранета книга“ се состоеше од 100.000 примероци од 170 наслови.

10. Најпродаваната книга во светот
Најпродаваната и најчитана книга во светот сѐ уште е Библијата („Гидеонс интернешнал“ можеби помогна да се случи ова).

11. Постои организација посветена на хотелски Библии
Оние библии што ги наоѓате во хотелските соби се дистрибуираат од организација наречена „Гидеонс интернешнал“, основана во 1899 година. Оваа организација постои со единствена цел да дистрибуира Библии. До 2015 година, „Гидеонс интернешнал“ дистрибуира над 2 милијарди Библии и се проценува дека ќе дистрибуира повеќе од две Библии во секунда (што е повеќе од 7.200 на час). Овој факт е често проследен со прашањето дали би требало (или дозволено) да ги земете овие Библии од хотелската соба. Иако Библијата е наменета за луѓето што престојуваат во хотелската соба, од „Гидеонс интернешнал“ велат дека не им пречи кога луѓето ги земаат со себе.

12. Библиотеката на Александрија е најголемата библиотека на античкиот свет
Античката библиотека на Александрија, во Александрија, Египет се смета за една од најголемите библиотеки во античкиот свет. Секоја книга што влегувала низ пристаништето на градот станувала нејзина сопственост, а копија се печатела за сопственикот. Се проценува дека имало до 400.000 свитоци на текст, пред таа да биде уништена. Уништувањето на Александриската библиотека е познато и романтизирано како една од најголемите историски културни загуби за човештвото.

13. Ако ви се допаѓа мирисот на книги, можеби треба да знаете дека постои дури и збор за тоа
Ако една од првите работи што ги правите кога ќе добиете нова книга е мирисањето на страници на книгите, знајте дека не сте сами. Чинот на уживањето во мирисот на книги се нарекува библиосмија и е честа појава.

14. Купувањето книги и нечитањето е исто така честа појава
Јапонскиот збор „цундоку“ значи „да складирате читачки материјал во својот дом и никогаш да не го прочитате“.

15. „Хари Потер“ е најзабрануваната книга во 21 век (САД)
Според Американската библиотечна асоцијација, серијалот „Хари Потер“ бил најзабрануван во периодот од 2000 до 2009. Најголемиот проблем се состои во начинот на кој се прикажани вештерството и волшебништвото.

16. Алтернативните формати на книгите стануваат сѐ попопуларни
Од сите анкетирани Американци што читаат книги, 28 отсто читале е-книга, 13 отсто читале од мобилен телефон, а 14 отсто од нив слушале аудиокнига.

17. Луѓето што читаат фикција се пофини
Според студијата на универзитетот „Кингстон“ од 2017 година, постои врска помеѓу читањето фикција и реалните социјални способности на читателите. Луѓето што читаат фикција се смета дека повеќе сочувствуваат со другите, отворени се кон различни гледишта и дека се со поголема веројатност да покажат позитивно социјално однесување.

18. Читањето книги може да помогне во спречување на Алцхајмеровата болест и деменцијата
Еден од начините да ги спречите Алцхајмеровата болест и деменцијата е да почнете да читате книги. Луѓето што читаат многу во текот на нивниот живот и се занимаваат и со други ментално стимулирачки активности, најчесто имаат помалку бета-амилоидни протеини и наслоеност во мозокот (кои се поврзани со Алцхајмеровата болест).

19. Читањето може да ве ослободи од стресот
Според студијата на Универзитетот во Сасекс, читањето може да го намали нивото на стрес до 68 отсто. Читањето дури и ги надмина слушањето музика (61 отсто) и чајот или кафето (54 отсто) како средство за ослободување од стресот.

20. Луѓето што читаат живеат подолго
Според една студија објавена во „Општествени науки и медицина“, читањето книга најмалку 30 минути на ден може да го зголеми животниот век. Истражувачите откриле дека оние што читаат книги половина час или повеќе на ден имале предност од 23 месеци за преживување (во просек живеат речиси две години повеќе). 

The post Алтернативните формати на книгите стануваат сѐ попопуларни appeared first on Нова Македонија.

Categorie: Macedonia

Коѕијас се одмора на грчки остров и пишува книга за Договорот од Преспа

Makedonsko Sonce - 2 ore 23 min fa

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во неговата викендичка на грчкиот остров Алонисос, пишува книга посветена на Договорот од Преспа.

Според грчките медиуми, како што jави дописничката на МИА од Атина, Коѕијас од почетокот на летото е на Алонисос, а ќе остане таму до септември, каде што изолиран од сите, работи на неговата нова книга, која би требало да биде готова до крајот на годинава.

Информативниот портал „Њузбист“ коментира дека во СИРИЗА постои страв дека книгата може да открие каква улога одиграле одредени личности, но и дека може да изнесе на виделина настани што можеби „би ја ставиле во опасност националната безбедност“ и додава дека останува енигма дали ќе биде објавен и дописот со оставката на Коѕијас до тогашниот премиер Алексис Ципрас.

Според порталот, веројатно е книгата прво да биде објавена на англиски, а потоа на грчки јазик.

Идејата за книга посветена на Договорот од Преспа, Коѕијас ја сподели и во интервјуто дадено за МИА на крајот од минатата година. Тогаш, поранешниот шеф на грчката дипломатија откри дека има план да напише осум книги што се однесуваат на надворешната политика.

– Еден том, барем така планирам, ќе биде посветен на ПЈРМ, односно на Северна Македонија. Од ПЈРМ до Северна Македонија. Бидејќи, ја знаете, првата автосаркастична шега што ја кажав по мојата оставка, ја слушнавте. Реков дека сакав да го сменам името на поранешната и станав јас поранешен, рече Коѕијас во предновогодишното интервју за МИА.

 

Categorie: Macedonia

Овации за „Медена земја“ на „Сараевски филмски фестивал“

Нова Македонија - 2 ore 27 min fa

На јубилејниот 25-ти „Сараевски филмски фестивал“, кој се одржува деновиве во Сараево, викендов премиерно беше прикажан веќе познатиот македонски документарен филм „Медена земја“. Како што информираат членовите на неговата екипа, филмот бил поздравен со силен аплауз и овации во преполната сала во сараевскиот „Мултиплекс синема сити“, а на проекцијата присуствувале режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, снимателот Самир Љума и главната протагонистка на филмот – Атиџе. Документарецот е влезен во официјалната конкуренција за наградата „Срцето на Сараево“. Треба да се посочи дека во официјалната натпреварувачка конкуренција за кратки и анимирани филмови на фестивалот својата регионална премиера ќе ја има анимацијата „Една“ на Вук Митевски, а како што информираат од продукцијата „Сестри и брат Митевски“, главната актерка од македонскиот игран филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, Зорица Нушева, ќе биде претставена на фестивалската програма за меѓународен кастинг, додека актерите Стефан Вујисиќ и Илија Волчески ќе бидат дел од „Сараево талент кампус“. „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ ќе биде прикажан надвор од натпреварувачката програма „Во фокус“, каде што ќе се прикажува и филмот „Полусестра“ на Дамјан Козоле, во кој „Сестри и брат Митевски“ учествуваат како малцинска копродукција.

Годинава во главната филмска програма е вброен и албанскиот филм „Отворена врата“ на режисерот Флоренц Папас, снимен во копродукција со македонската продуцентска куќа „Аворд филм и видео“, во кој една од улогите толкува и познатиот актер од земјава Висар Вишка. Претседател на жирито, кое ќе одлучува за филмовите во главната програма, е шведскиот режисер, Рубен Остлунд, а членка на жирито е и режисерката Теона Стругар Митевска. Првпат годинава овој фестивал се одржува под покровителство на УНЕСКО.

Создаден со желба да помогне во обновување на граѓанското општество, „Сараевски филмски фестивал“ се смета за еден од најугледните меѓународни филмски фестивали, со посебен фокус на регионот на Југоисточна Европа. Годинава тој се одвива од 16 до 23 август, а наградите „почесно срце на Сараево“ веќе им беа доделени на актерката Изабел Ипер и режисерите Павел Павликовски и Александро Гонзалес Инариту.
Очекувано, големо медиумско внимание на неговото свечено отворање привлече поставениот босански килим наместо традиционалниот црвен тепих, пред зградата на Народниот театар на Сараево, по кој прошетаа филмските ѕвезди и гости. Весникот „Независне новине“ посочи, меѓу другото, дека новиот црвен килим претставува спој на традиционалното и современото и дека неговиот дизајн е инспириран од елементи на сараевски килим што датира од 1930 година. Обезбеден е со покровителство на градот Сараево и градоначалникот Абдулах Скако.

– Босанскиот килим е посебен вид килим, во најголем дел со ориентален изглед, кој претставува важна културна вредност на Бошњаците, Хрватите, Србите, и другите народи во Босна и Херцеговина.Најобичните босански килими се со црвена заднина и со разновидни орнаменти, со богато украсени краеви, посочи весникот. Фестивалот беше отворен со светската премиера на филмот „Син“, на режисерката Инес Тановиќ, а публиката доби можност да види 270 филма од 56 земји.

The post Овации за „Медена земја“ на „Сараевски филмски фестивал“ appeared first on Нова Македонија.

Categorie: Macedonia

МАСИТ бара Пендаровски да биде промотор на ИКТ индустријата

Makedonsko Sonce - 2 ore 29 min fa

Заживување на економската дипломатија, технолошки парк, работни средби со амбасадори во нашата земја, промоција на ИКТ секторот во странство, образовни промени за потребите на ИКТ секторот, заложба за стратешка помош, регулаторна предвидливост за сериозни долгорочни инвестиции, измени и унапредување на даночната политика за ИКТ индустријата, како една од водечките гранки во државата, што треба да биде во фокусот на националната, економската и општествената политика.

Ова се дел од барањата на Стопанската комора на информатички и комјутерски технологии МАСИТ на денешната работна средба со претседателот  на државата Стево Пендаровски на која дискутираа за состојбите и потенцијалите на ИКТ индустријата.

Претседателот Пендаровски истакна дека соработката и поддршката на ИТ секторот во земјава е од особено значење, бидејќи како што рече, дигитализацијата го движи светот, ги диктира и останатите глобални трендови и ние мора да се прилагодуваме.

– Една од програмите на која ќе дадеме институционална поддршка е партнерството со Британската амбасада, Националниот младински совет и МАСИТ за отворање и работа на МЛАДИХAБ, кој ќе биде сместен во Канцеларијата на претседателот, просторот кој се наоѓа во центарот на Скопје. Со поддршка на оваа програма се надевам дека ќе создадеме мотивирачка средина дека и младите кај нас ќе имаат шанса за успех, потенцираше меѓу другото претседателот Пендаровски, додавајќи дека ваквите средби треба да прераснат во пракса.

Според него, ако нашата држава не стане членка на НАТО перцепцијата за стабилноста кај нас и за можноста од вложувања, па и во вашиот сектор, истакна, драстично ќе се намали. Во однос на ЕУ, оцени дека е потребно во преговорите, барем во половина од поглавјата, да бидат вклучени и претставници на ИКТ секторот.

–  Сакам да направам стратешки документ, со работен наслов „Северна Македонија 20/30“. Тука ќе треба конкретни заклучоци, а не кабинетски анализи, кои понатаму никој нема да ги гледа. Во тие тимови, кои на крајот од летово ги оформуваме по различни сектори, би морало да има и луѓе од вашиот сектор. Во 2030 година Северна Макеоднија јас ја замислувам како дигитална држава пред се, информира Пендаровски.

Во однос на неговата директна надлежност односно во делот на потпишувањето на укази за законите, Пендаровски им порача секогаш кога ќе има драфт верзија на закон, а не е добар за нив, да алармираат, да аргументираат, за да може навремено тоа да се измени.

Од МАСИТ нагласија дека во моментот се ‘рбетот на стопанството и преку нивната гранка може да се стопира одливот на високо квалификуваните интелектуални кадри надвор од државата.

Во моментот вработените во ИТ секторот се најплатени во државата, истакна меѓу другото во кратката презентација Анита Никова Бундовски, извршен директор на МАСИТ, осврнувајќи се на проектите на кои работат, пред се во однос на дигиталните вештини за младите. Бројот на вработени во ИКТ индустријата постојано расте, посочи, во 2017 година имало 13 илјади, а веќе 14.500 во 2018 година. Според неа, има пораст и во вкупните приходи, во 2017 година имало околу 780 милиони евра вкупен приход, додека 2018 година на ниво на ИКТ секторот 862 милиони евра. Тоа претставува, подвлече Никова, една од најбрзо растечките индустрии во државата.

– Просечните приходи по вработен во државата се 15 илјади евра годишно, додека во ИКТ индустријата просечни приходи по вработен се скоро 60 илјади евра. Разликата е навистина голема и токму заради тоа треба да се инвестира во ИКТ индустрија, рече Никова, додавајќи дека во моментот просечната плата во ИКТ индустријата е 59 илјади денари, додека телеком секторот е 38 илјади денари.

 

Categorie: Macedonia

Град Скопје го отстранува Сонцето од Вергина, согласно Преспанскиот дoговор

Makedonsko Sonce - 2 ore 37 min fa

Скопскиот градоначалник Петре Шилегoв денеска соопшти дека Град Скопје не е орган кој врши надзор врз работата на останатите општини и нема увид во отстранување на Сонцето од Вергина.

– Град Скопје не е орган кој врши надзор врз работата на останатите единици на локална самоуправа. Не можеме да изразиме задоволство или незадоволство затоа што немаме увид во таа состојба. Она што ние го имаме како наша ингеренција, постапуваме и ќе постапиме согласно Меѓународниот договор што Република Северна Македонија го постигна со Република Грција, изјави Шилегов.

Прашан за тоа како општините ја спроведуваат наредбата на Владата за отстранување на Сонцето од Вергина, дали се придружуваат на рокот, дали ги острануваат тие симболи и што се случува со патеките од бекатон плочки каде што е исцртано токму сонцето, Шилегов додаде дека онаму каде што тие имаат обврска тоа го прават.

Кон средината на овој месец почна отстранувањето на Сонцето од Вергина од јавните објекти и површини, а се поставуваа и ознаки на споменикот на Александар Македонски на централниот плоштад во Скопје и Олимпијада во центарот на Скопје. На ознаките се истакнуваше дека се од античкиот елинистички период. Ноќта меѓу 15 и 16 август годинава, новата ознака што беше поставена на споменикот на Филип Втори на скопскиот плоштад „Карпошово востание“ беше извадена и украдена, а на споменикот на Олимпија оштетена. Оштетена беше, но и натаму стоеше залепена, ознаката на споменикот на Александар Македонски на централниот плоштад во Скопје.

На ознаките, согласно Преспанскиот договор, на македонски, албански и на англиски јазик пишува дека овие споеници припаѓаат на античката хеленска историја и на светското културно наследство.

По овие случувања, Град Скопје како надлежен за поставувањето и одржувањето на новопоставените ознаки на споменици во централното градско подрачје, најави засилен надзор и инспекции за да се спречи нивно оштетување.

 

Categorie: Macedonia

Германија – земја во фокус на годинашното издание на „МакеДокс“

Нова Македонија - 2 ore 40 min fa

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ годинава програмата „Земја во фокус“ ја посветува на Германија. Организаторите на фестивалот чијшто почеток ќе биде означен утре, велат дека Германија денес гради најмногу филмски копродукции во Европа, што е и главниот фокус на годинашниот „МакеДокс“ – создавање на копродукции како начин на рушење на ѕидовите и создавање на подобра работна мрежа меѓу филмските професионалци и фестивалските организатори.

Во програмата ќе бидат прикажани осум германски документарни филмови, ставајќи посебен акцент на источно-германската продукција. Програмата е поддржана од Гете-институтот во Скопје.

Чешката вечер на „МакеДокс“, поддржана од Амбасада на Република Чешка во Скопје и Чешкиот Културен Центар во Софија, ќе се одржи на 27 август. Во Куршумли-ан, во 21 часот, ќе биде прикажан биографскиот документарен филм со пикантерии за светски познатиот чешки режисер Милош Форман – „Форман наспроти Форман“ (Чешка, Франција/ 2019/ 78 мин.) во режија на иконата на чешката документаристика, Хелена Трештикова, и Јакуб Хејна. Истата вечер на платото пред Куршумли-ан, во 23 часот, ќе биде прикажана приказната за мистериозноста на „Главната автобуска станица“ во Тел Авив на младиот чешки режисер Томаш Елшик.

На 10-то јубилејно издание на „МакеДокс“, Детската програма ќе биде создадена и курирана од страна на Меѓународниот фестивал за документарни и анимирани филмови ДОК Лајпциг, селектирајќи заедно 12 анимирани и доку-анимирани филмови за деца од школска и претшколска возраст, пред сѐ, од Германија.

Детската програма ќе се одвива во Младинскиот културен центар 23-27 август од: 18 часот – анимирани приказни за деца од 5 до 55 години, 19:30 часот – креативни документарни филмови за млади.

Фестивалот ќе се одвива под мотото „Десет лета МакеДокс“.

The post Германија – земја во фокус на годинашното издание на „МакеДокс“ appeared first on Нова Македонија.

Categorie: Macedonia

Заложничка драма во Бразил: Маскиран маж држи во заложништво патници во автобус

МАКФАКС - 2 ore 40 min fa

Маскиран маж држи како заложници патници на автобус на мостот Рио-Нитерој, што ги поврзува градовите Рио де Жанеиро и Нитерој.

Вооружани полициски службеници го опколија местото и преговараат со киднаперот.

Засега не е јасно колку заложници има во автобусот, а според неофицијални информации мажот ослободил пет лица.

Локалните медиуми наведоа дека киднаперот се заканил дека ќе го запали возилото.

Текстот Заложничка драма во Бразил: Маскиран маж држи во заложништво патници во автобус е превземен од МАКФАКС.

Categorie: Macedonia

Опозицијата бара промени во РТС, Вучиќ вели дека таа е независна

Нова Македонија - 2 ore 42 min fa

Претставниците на новинарските здруженија на вчерашното трето продолжение на политичкиот дијалог меѓу власта и опозицијата предупредија на нерамноправниот третман на медиумите во Србија. Претставникот на НУНС, Драган Јањиќ, потсети на порастот на вербални закани кон новинарите. Стеван Ристиќ од Асоцијацијата на медиуми во Србија се осврна на нерамномерните услови за финансирање и на непочитување на постојните прописи. Стојан Марковиќ, како претставник на локалните медиуми, говореше за енормниот економски и политички притисок што го трпат неговите колеги, а тоа се манифестира и преку поднесување различни тужби против новинарите пред секои избори.

На вчерашната тркалезна маса меѓу владејачките и опозициските партии во Србија беше споменато и „купувањето“ на локалните медиуми за во нивните емисии да преовладуваат партиските содржини и за злоупотребата што се спроведува преку финансирањето различни проекти.

Од опозицискиот блок, кој дејствува под името Сојуз за Србија, најавија дека на организаторите на третата тркалезна маса ќе им предложат партиите да потпишат обврзувачки документ, со кој до 15 септември ќе се направат промени во Радио-телевизија Србија и во Регулаторното тело за електронски медиуми, преку законска собраниска процедура.

– Доколку власта го прифати ова, тогаш има смисла да се продолжат разговорите и да се договараат за преостанатите услови за слободни избори – пишува во соопштението на СзС, кое беше испратено во неделата.
Од овој блок нагласија дека мора да дојде до директни преговори со власта, што ќе резултира со обврзувачки и заеднички документ, кој ќе го потпишат сите политички партии. Во спротивно, најавите за бојкот на преговорите и на претстојните парламентарни избори се сосема извесни, велат од СзС.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, повтори дека ќе ги исполни сите барања на опозицијата за изборните услови. Но за барањата што се однесуваат за промените во РЕМ и РТС, српскиот претседател рече дека опозицијата сака да се меша во работата на независните институции.

– Опозицијата сака да се меша кој да биде на чело на РТС. Тоа би го направил одамна ако можев – одговори Вучиќ, кој во неделата присуствуваше на отворање нов автопат во Србија.

The post Опозицијата бара промени во РТС, Вучиќ вели дека таа е независна appeared first on Нова Македонија.

Categorie: Macedonia