Albania

Covdi-19/ Erdogan njofton bllokim të plotë gjatë fundjavës

Gazeta Koha Jone - 53 min 35 sec fa

Për të luftuar një valë të dytë të koronavirusit të ri (COVID-19), presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, njoftoi kufizime të reja, përfshirë kufizimin e lëvizjes së qytetarëve gjatë natës brenda ditëve të javës, si dhe një kufizim të plotë gjatë fundjavës, raporton Anadolu Agency (AA).

“Ora policore e përgjithshme do të zbatohet çdo natë gjatë javës nga ora 21 deri në orën 5”, njoftoi presidenti Erdoğan pas një takimi të kabinetit presidencial në Ankara, duke shtuar se ora policore gjatë fundjavave do të zbatohet nga ora 21 të premten deri në orën 5 të hënën.

Përveç kësaj, tha presidenti Erdoğan, për personat 20-vjeçar dhe më të ri, si dhe për ata mbi 65-vjeç do të ndalohet përdorimi i transportit publik. Ai po ashtu theksoi se restorantet do të veprojnë vetëm me shërbime “merr me vete”.

Erdoğan tha se kufizimet e reja do të hyjnë në fuqi që nga dita e nesërme.

Më 20 nëntor, Turqia njoftoi një orë policore të pjesshme vetëm gjatë fundjavave, duke filluar nga ora 20 deri në orën 10, si dhe kufizime të tjera për të frenuar përhapjen e virusit.

Pasi vala e dytë e pandemisë shpërtheu këtë vjeshtë, vendet në mbarë botën kanë rivendosur kufizime në interes të shëndetit publik

Categorie: Albania

Vranë babanë që i përdhunonte prej vitesh/ Fillon gjyqi për tre motrat që u kthyen në kauzë ndërkombëtare

Gazeta Koha Jone - 53 min 46 sec fa

Ai i trajtonte ato si skllave, i torturonte dhe abuzonte me të seksualisht. Derisa Kristina, Angelina dhe Maria, tre motra ruse, vendosin ti thonë stop dhunës së babait të tyre Mikhail Khachaturyan duke e therur atë në banesën e tyre në periferi të Moskës.

Dy vjet pas krimit, motrat (të moshës 19, 18 dhe 17 në atë kohë) do t’i nënshtrohen një gjykimi i cili pritet të fillojë pas dy ditësh. Akuza që rëndon mbi është ajo e vrasjes me paramendim, ndërsa dënimi që rrezikojnë është deri në 20 vite burg.

FAKTET – Ishte 27 korrik 2018 kur Mikhail Khachaturyan, 57 vjeç, u gjet i vdekur në shkallët e ndërtesës së banesës ku jetonte me vajzat e tij. Në trup u vunë re plagët në qafë dhe gjoks, të shkaktuara nga goditjet me thikë dhe çekan.

Kristina, Angelina dhe Maria, vajzat e viktimës, arrestohen menjëherë.

Dyshohet se viktima paraprakisht helmoi vajzat e tij me një llak të ashpër, duke shkaktuar një krizë astme. Kështu, nga frika për jetën e tyre, të tre vajzat pritën që babai i tyre të binte në gjumë për ta goditur me çekan dhe thikë.

Babai tenton arratisjen por është e padobishme. Ai arrihet në shkallët e banesës, ku edhe gjen vdekjen.

AKUZA – Dëshmitë, ekspertiza e mjekëve dhe psikologëve nuk janë të mjaftueshme për të konfirmuar versionin e vajzave që tregojnë për një makth që zgjati me vite, të përbërë nga dhuna e të gjitha llojeve.

Egërsia e sulmit ndaj babait të tyre, e regjistruar nga kamerat e sigurisë, rëndon mbi to.

“Rasti Khachaturyan” dhe mobilizimi për viktimat e dhunës në familje – Rasti i tre motrave vrasëse pasi ishin viktima të dhunës në familje shkaktoi shumë reagime te qytetarët dhe shoqatat e shoqërisë civile.

Nga Rusia debati  u përhap në të gjithë botën, ndërsa Wikipedia i kushton një faqe në anglisht.

Peticionet nisën në rrjetet sociale, ndërsa rreth 115,000 nënshkruesit dynden në sheshet e Moskës për të kërkuar drejtësi për tre motrat dhe për të gjitha viktimat e dhunës në familje.

Rusia, vetëvrasjet dhe krimet në kontekstin e familjes – Në vitin 2017 në Rusi u miratua një ligj që dekriminalizon krimet e kryera në familje. Dhuna që nuk shkakton “dëmtim të rëndë trupor” dënohet me një gjobë prej rreth 300 euro dhe 15 ditë arrest.

Sipas shoqatës “Anna”, të vendosur kundër dhunës ndaj grave, 9,600 gra vriten në familje çdo vit në Rusi.

Vrasja me paramendim  në Rusi dënohet nga 8 deri në 20 vjet burgim.

/ Ora News

Categorie: Albania

Mbërrijnë pacientët e parë në spitalin COVID-4! Manastirliu: Nga sot stafi mjekësor do shërbejë në strukturën e re

Gazeta Shqiptare - 54 min 23 sec fa

Në Tiranë është hapur spitali Covid4.  Ogerta Manastirliu, Ministrja e Shëndetësisë, ka hapur sot spitalin COVID-4 i cili do të jetë me një staf mjekësor që do u shërbejë vetëm pacientëve me COVID-19.

“Me përkushtimin e stafeve mjekësore, me durim e solidaritet do ta fitojmë bashkë këtë luftë me Armikun e Padukshëm”, shkruan Manastirliu.

STATUSI NGA MANASTIRLIU

Ministrja Ogerta Manastirliu në spitalin COVID4, me stafin mjekësor që nga sot do të shërbejë në strukturën e re të dedikuar për pacientët me #covid19, si pjesë e planit tonë të menduar që në krye të herës, për të përballuar situatën e vjeshtë-dimrit.

#Forca ekipit të shëndetësisë në këtë sfidë aspak të lehtë

Me përkushtimin e stafeve mjekësore, me durim e solidaritet do ta fitojmë bashkë këtë luftë me Armikun e Padukshëm

 

The post Mbërrijnë pacientët e parë në spitalin COVID-4! Manastirliu: Nga sot stafi mjekësor do shërbejë në strukturën e re appeared first on Gazeta Shqiptare Online.

Categorie: Albania

Publikohet raporti i FMN-së: Shqipëria, ndihmën më të ulët për qytetarët dhe bizneset

Shekulli - 55 min 20 sec fa

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka publikuar sot raportin për Shqipërinë, të parë nën ndikimin e tërmetit të një viti më parë dhe të pandemisë së COVID-19. Sipas FMN, Covid ndikoi negativisht në ekonominë e Shqipërisë dhe se Shqipëria pati ndihmën më të ulët për qytetarët dhe për bizneset. Po kështu FMN thotë se paketa ekonomike ishte […]

The post Publikohet raporti i FMN-së: Shqipëria, ndihmën më të ulët për qytetarët dhe bizneset appeared first on Shekulli.

Categorie: Albania

A duhet të mbajnë maska njerëzit që janë shëruar nga COVID-19?

Gazeta Shqiptare - 56 min 12 sec fa

Ndërsa numri i njerëzve të infektuar me koronavirus rritet, vazhdon të rritet edhe numri i atyre që janë shëruar nga sëmundja e shkaktuar nga virusi.

Sidoqoftë, pacientët që shërohen nga COVID-19 mund të mos ndihen menjëherë plotësisht të shëndetshëm. Efektet anësore mund të zgjasin dhe ekspertët mjekësorë kanë shprehur shqetësimin për dëmtimin afatgjatë, veçanërisht në mushkëri dhe zemër.

Gjithashtu, megjithëse pacientët ka të ngjarë të jenë imunë për të paktën disa kohë pas shërimit, ekzistojnë shqetësime në lidhje me ri-infektimin me koronavirus, që do të thotë që njerëzit që kanë pasur tashmë virusin duhet të vazhdojnë të mbajnë maska, distancë fizike dhe masa të tjera të përshkruara epidemiologjike, të tilla si larja e duarve dhe shmangia e prekjes së fytyrave.

Dr. Patrick Kachur, një profesor në Shkollën e Shëndetit Publik Mail Columbia në Nju Jork, vuri në dukje se një numër i vogël i rasteve të njerëzve me COVID-19 për herë të dytë u regjistruan. “Ne nuk e dimë akoma se sa ngjitëse mund të jenë,” tha ai për Today.

Dr. Colin Kraft nga spitali në Atlanta tha se disa raste sugjerojnë që njerëzit që sëmuren për herë të dytë mund të kenë simptoma më të lehta.

“Ne nuk e dimë, por ne mendojmë se kur infektoheni përsëri, ka më shumë të ngjarë që simptomat të jenë më të lehta, sepse sistemi juaj imunitar tashmë e ka luftuar këtë sëmundje një herë”, tha mjeku.

Megjithatë, kjo nuk mund të jetë gjithmonë rasti, mund të ketë forma më të rënda në fjalë. Kachur dhe Kraft thonë se ishte e rëndësishme të vazhdohej me mbajtjen e maskës, veçanërisht pasi që virusi vazhdon të përhapet me shpejtësi të lartë.

Përveç uljes së mundësisë së ri-infektimit me COVID-19, mbajtja e një maske gjithashtu do të ndihmojë në mbrojtjen e njerëzve përreth jush nga viruse të tjera, transmeton KosovaPress.

“Ju mund të mbani diçka tjetër përveç COVID-19, kështu që është një ide e mirë që thjesht të përpiqeni të zvogëloni transmetimin e viruseve të frymëmarrjes këtë vit,” tha Kraft.

“Pika e frymëmarrjes transmeton gjëra të ndryshme, kështu që vetëm mbajtja e një maske është një mënyrë e shëndetshme për t’u sjellë, veçanërisht tani.”

Kachur pranoi që mbajtja e maskave edhe pas prekjes me COVID-19 mund të parandalojë përhapjen e viruseve të tjera, të cilat mund të jenë të rëndësishme, veçanërisht pasi mjekët përpiqen të kuptojnë më shumë rreth efekteve afatgjata të COVID-19 në të gjithë trupin e njeriut.

 

The post A duhet të mbajnë maska njerëzit që janë shëruar nga COVID-19? appeared first on Gazeta Shqiptare Online.

Categorie: Albania

Vetëvrasjet në spitalet Covid, çfarë zbulon hetimi i Prokurorisë së Tiranës?

Gazeta Tema - 56 min 34 sec fa

Për të gjitha ngjarjet e vetëvrasjeve të pacientëve në spitalet Covid në kryeqytet, Prokuroria e Tiranës ka kryer veprime hetimore për të konstatuar nëse ka ekzistencë të veprave penale dhe persona përgjegjës për to.

Burime pranë prokurorisë konfirmuan se për një prej rasteve, është vendosur mosfillim i çështjes penale. Për katër ngjarjet e tjera, vijojnë verifikimet paraprake.

A2 mësoi se në secilën prej ngjarjeve, hetimi është kanalizuar në verifikimin e rrethanave, nëse janë konsumuar dy vepra penale, ajo e “shtyrjes në vetëvrasje” dhe ajo e “mjekimit të pakujdesshëm”.

Thelbi i hetimit është vërejtja e fakteve nëse viktimat i janë nënshtruar ndonjë veprimi, sjelljeje apo trajtimi jonjerëzor që mund t’i ketë shtyrë drejt vetëvrasjes.

Po ashtu, prokurorët verifikojnë nëse ka pasur neglizhencë apo gabime nga mjekët gjatë kurimit të tyre në spitalet COVID.

Në rastin për të cilin është vendosur mosfillim i hetimit, prokurori ka argumentuar se nuk provohet asnjë nga këto rrethana.

Bazuar në deklarimet e mjekëve, ka rezultuar se pacienti ishte shfaqur agresiv dhe i dhunshëm ndaj stafit mjekësor dhe të tjerëve dhe se hiqte aparaturën e frymëmarrjes.

Për këtë shkak, stafi e ka veçuar në një dhomë pa pacientë të tjerë dhe pa ballkon, si edhe i kanë lidhur duart me fasho.

Sipas të dhënave, ngjarja tragjike është shënuar në momentin që infermierja shkoi të kërkojë ndihmën e kolegëve për qëtësimin e tij.

Categorie: Albania

Lajmi i fundit/ Hapet spitali COVID-4, mbërrijnë pacientët e parë

Shekulli - 1 ora 2 min fa

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka hapur sot spitalin COVID-4 i cili do të jetë me një staf mjekësor që do u shërbejë vetëm pacientëve me COVID-19. Statusi i Ministres së Shëndetësisë Në spitalin COVID4, me stafin mjekësor që nga sot do të shërbejë në strukturën e re të dedikuar për pacientët me #covid19, si […]

The post Lajmi i fundit/ Hapet spitali COVID-4, mbërrijnë pacientët e parë appeared first on Shekulli.

Categorie: Albania

Pas protestave mbarëkombëtare, Franca do të rishkruajë projektligjin për sigurinë e policisë

Gazeta Koha Jone - 1 ora 3 min fa

Pas protestave që kanë përfshirë të gjithë vendin dhe sulmit policor ndaj një producenti muzikor me ngjyrë, mazhoranca franceze thotë se do të rishkruajnë plotësisht një pjesë të ligjit të ri të diskutueshëm të sigurisë

Kishte protesta të mëdha në të gjithë Francën të shtunën kundër Nenit 24 të projektligjit, i cili synon të kufizojë të drejtën për të filmuar ose marrë fotografi të policisë.

Katër policë janë nën hetim për rrahjen e producentit muzikor Michel Zecler në Paris. Sulmi ndodhi në studion e tij në fillim të këtij muaji dhe video u shfaq javën e kaluar,raporton BBC.

Christophe Castaner, kreu i grupit të deputetëve të qendrës së Presidentit Emmanuel Macron në parlament, tha se neni 24 “do të rishkruhet plotësisht dhe do të paraqitet një version i ri”.

“Neni 24 nuk do të kishte ndikuar në asnjë mënyrë në përhapjen e atyre imazheve që kemi parë ditët e fundit,” shtoi ai.

Categorie: Albania

COVID-19/ Greqia mban të mbyllur kufijtë deri me 14 dhjetor

Shekulli - 1 ora 5 min fa

Greqia do të mbajë të mbyllur kufijtë per vendet fqinje deri më 14 dhjetor. Masa vlen për kufijtë ajrorë, tokësorë dhe detar. Vala e dytë e koronavirusit vazhdon me intensitet, kryesisht në Greqinë Veriore, duke shkaktuar shqetësim për epidemiologët dhe qeverinë. Ekziston frika se një relaksim i masave mund të çojë në shpërthime të reja […]

The post COVID-19/ Greqia mban të mbyllur kufijtë deri me 14 dhjetor appeared first on Shekulli.

Categorie: Albania

Policia suedeze heton thashethemet: A janë përpjekur studentët të infektohen qëllimisht me COVID?

Gazeta Tema - 1 ora 9 min fa

Policia në Suedinë veriore po heton thashethemet se studentët e shkollës së mesme janë përpjekur në mënyrë aktive për të kapur virusin koronavirus për t’ua transmetuar të tjerëve, me synimin, qartësisht të çmendurër t’u bërë imun ndaj mundësisë për të organizuar festa.

Hetuesi i policisë Niklas Stjernlof, nga qyteti Otersund, 500 kilometra në veri-lindje të Stokholmit, i tha transmetuesit SVT se askush aktualisht nuk është i dyshuar.

Monica Sandstrom, një zyrtare shëndetësore në gjimnazin Jamtlands në Ostersund, i tha SVT se administrata e shkollës është e gatshme të ndihmojë policinë në hetimin e tyre.

Sipas Sandstrom, disa studentë ishin të lodhur nga ruajtja e distancës fizike dhe u përpoqën të “merrnin antitrupa” në mënyrë që ata të “bënin party deri në verë”. Pork a zëra që thonë se e gjithë kjo është vetëm një shaka, raporton AP.

Categorie: Albania

Të shtëna në Kremlin, vritet oficeri përgjegjës për ruajtjen e Putin

Rilindja Demokratike - 1 ora 11 min fa

Një oficer i Shërbimit Federal të Mbrojtjes (FSO) që është përgjegjës për ruajtjen e presidentit Vladimir Putin, ka bërë vetëvrasje brenda mureve të Kremlinit.

Siç njoftojnë mediet ruse, thuhet se oficeri Mikhail Zakharov qëlloi veten me armë zjarri gjatë shërbimit të tij.

Kolegët e Zakharovit e lidhën vetëvrasjen e tij me kushtet e këqija të punës, rritjen e orarit të punës dhe indiferencën e Gardës ndaj të punonjësve.

Gjithashtu raportohet se, kohëve të fundit FSO e ka ndërprerë daljen në pension të parakohshme, edhe pse punonjësit kishin grumbulluar mjaftë orë shtesë, pra duke anuluar të gjitha këto.

FSO është një agjenci qeveritare ruse e ngarkuar me mbrojtjen e zyrtarëve të rangut të lartë duke përfshirë presidentin Putin.

Categorie: Albania

Kryemadhi: Dështimi me integrimin, pasojë e keqqeverisjes së Edi Ramës

Gazeta Koha Jone - 1 ora 11 min fa

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka publikuar në Facebook nëntë premtimet kryesore të pambajtura nga kryeministri Edi Rama. Duke ju referuar deklaratës së ish-ministres Klajda Gjosha për këto premtime, Kryemadhi shprehet se duhet t’u kujtojmë njerëzve mashtrimet e qeverisë, që më pas ata të gjykojnë vetë.

“Shumë e vërtetë Klajda! Janë jo vetëm këto 9, por edhe shumë premtime të tjera që ai nuk i ka mbajtur. Edhe dështimi që po shohim sot me Integrimin Europian ka ardhur si pasojë e tyre. Është mirë t’ua kujtojmë njerëzve, në mënyrë që ata të gjykojnë vetë mbi atë çfarë ai ka premtuar dhe çfarë ka realizuar për të mbajtur pushtetin”,- shkruan Kryemadhi në një postim në Facebook.

Shumë e vërtetë Klajda! Janë jo vetëm këto 9, por edhe shumë premtime të tjera që ai nuk i ka mbajtur. Edhe dështimi që…

Posted by Monika Kryemadhi on Monday, November 30, 2020

Categorie: Albania

Zbuloni arsyen pse është mirë të zgjoheni në të njëjtën orë çdo ditë

Abc News - 1 ora 11 min fa

Ekspertët e gjumit këshillojnë që zgjimi në të njëjtën kohë çdo mëngjes pa marrë parasysh kur shkoni të flini dhe a punoni apo jo.

Nëse me dëshirë zgjoheni për shkak të punës për çdo ditë, zgjohuni në të njëjtën kohë edhe gjatë fundjavës kur nuk shkoni në punë do të ndiheni shumë më mirë, më energjikë dhe më të kënaqur se sa të flini më gjatë.

Sipas mindbodygreen, është mirë të keni edhe ndonjë rutinë, të cilat kanë të bëjnë me zgjimin e mëngjesit dhe ndihmojnë të filloni ditën me energji të mirë, për shembull, të bëni një dush apo të meditoni.

Koha në të cilën zgjoheni çdo mëngjes mbase është njësoj e rëndësishme si edhe koha e shkuarjes për të fjetur gjumë natën e kaluar, ka treguar një hulumtim të cilin e ka bërë web portali Mattress Inquirer.

Individët, të cilët zgjohen rreptësisht në të njëjtën kohë, janë më të kënaqur në të gjitha aspektet e jetës se njerëzit të cilët ndonjëherë zgjohen më herët dhe herë-herë më vonë dhe nuk e kanë rutinën e tillë. l.k/abcnews.al

The post Zbuloni arsyen pse është mirë të zgjoheni në të njëjtën orë çdo ditë appeared first on Abc News.

Categorie: Albania

Presidenti i Maqedonisë së Veriut pesimist: Pak shanse që të çelen negociatat këtë dhjetor, po na bllokon Bullgaria

Gazeta Shqiptare - 1 ora 12 min fa

Përpjekjet e Bullgarisë për të sjellë në tryezën e negociatave çështjen e identitetit po bllokojnë aktualisht përpjekjet e Maqedonisë së Veriut që të hapë këtë dhjetor negociatat e anëtarësimit me BE. Kështu u shpreh presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski në një intervistë për Deutsche Wellen. Maqedonia e Veriut kishte shpresuar, se do të hapte kapitujt e negociatave nën presidencën gjermane të BE, por Bullgaria e bllokoi këtë së fundmi në takimin e ministrave të BE për Europën. Sofja kërkon nga Shkupi që të rishkruajë librat e historisë, për të nxjerrë në pah rrënjët bullgare.

Diplomatët nga të dyja vendet shpresojnë që të arrihet një ujdi para samitit të BE më 8 dhjetor, por presidenti Pendarovski nuk është optimist. “Unë kam përcaktuar që më parë, duke marrë parasysh deklaratat e shumta nga Sofja në muajin e kaluar, që shanset për një zgjidhje të shpejtë janë të vogla, megjithëse ato ekzistojnë ende. Kjo lidhet me përpjekjet, që të sillet në tryezën e negociatave me BE çështja e identitetit. Në një kohë që kjo është një temë, që në botë deri më tani askush nuk e ka prekur apo që të jetë negociuar ndonjëherë për këtë,” tha Pendarovski.

Sofja kërkon nga vendi fqinj, që të pranojë rrënjët bullgare të gjuhës së saj, popullit dhe historisë së saj, para se Maqedonia e Veriut të ecë përpara me procesin e negociimit. “Bullgaria nuk e mbështet këtë fazë të procesit të anëtarësimit me Republikën e Maqedonisë së Veriut si edhe mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare. Plani nuk merr parasysh kërkesat bullgare dhe nuk mund të pranohet”, tha ministrja e Jashtme e bullgarisë, Ekaterina Zaharieva më 17 nëntor.
Pa besim gjenden arsye për të penguar

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut nënshkruan në gusht 2017 marrëveshjen e miqësisë për të tejkaluar armiqësitë dhjetëravjeçare dhe grindjet historike. Politikanët bullgarë janë të mendimit, se marrëveshja nuk po respektohet, dhe duan garanci që kjo të ndryshojë në të ardhmen. Presidenti Pendarovski është i një mendimi tjetër dhe bën Sofjen përgjegjëse për bllokadën. “Nëse në negociatat për një marrëveshje nuk ka besim të mirë, ju mund të gjeni gjithmonë një arsye për të penguar atë. Kompleksiteti i procesit të integrimit ofron mundësi të shumta proceduriale për të ngritur barriera.”

Pendarovski i trembet humbjes së perspektivës europiane në Maqedoninë e Veriut që mund të ndikojë në axhendën reformuese në sektorët kyç të shtetit logjor dhe drejtësisë. “Jam i sigurtë, që pa një mbikqyrje të drejtërdrejtë të BE nuk mund të çohen përpara reformat me shpejtësinë e kërkuar. Nën këtë aspekt, do të jetë sigurisht një faktor negativ përjashtimi i Maqedonisë së Veriut për një kohë të gjatë nga negociatat formale”, është shprehur presidenti Stevo Pendarovski për Deutsche Wellen./DW

 

 

 

 

 

The post Presidenti i Maqedonisë së Veriut pesimist: Pak shanse që të çelen negociatat këtë dhjetor, po na bllokon Bullgaria appeared first on Gazeta Shqiptare Online.

Categorie: Albania

Merkel: Brexiti pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq

Shekulli - 1 ora 13 min fa

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë të hënën se Britania dhe Bashkimi Evropian do të krijonin shembull të keq nëse dështojnë që të arrijnë marrëveshje për marrëdhëniet e tyre në të ardhmen, mirëpo ka përsëritur sërish se blloku evropian nuk dëshiron marrëveshje me çdo çmim. Mbretëria e Bashkuar është larguar nga Bashkimi Evropian më 31 […]

The post Merkel: Brexiti pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq appeared first on Shekulli.

Categorie: Albania

Podujeva, një sinjal për të ndryshuar humbësit

Gazeta Tema - 1 ora 14 min fa

Nga Mero Baze

Fitorja e “Vetëvendosjes” në Podujevë, i ka hedhur benzinë krizës së fjetur politike në Kosovë, e cila po mëdyshet nëse duhet të zgjidhet përmes zgjedhjeve të parakohshme, apo përmes një riformatimi afatgjat të koalicionit.

Edhe pse zgjedhejt e Podujevës, një bastion i LDK, po paraqiten si revansh i “Vetëvendosjes”, ato në fakt tregojnë më shumë mungesën e reformave të forta në LDK.

Kandidati i Vetëvendosjes është një ish- produkt i LDK. Pra më shumë se sa një revansh të “Vetëvendosjes”, kemi një problem me mungesën e reformimit të partive tradicionale, të cilat duhet të prodhojnë një energji të re politike.

“Vetëvendosja” është një parti populiste, që prodhon ngjarje politike vetëm kur fiton, jo kur qeveris. Qeverisja e shkurtër e tyre prodhoi më shumë probleme për Kosovën, se sa zgjidhje, ndërsa komunat ku qeveris “Vetëvendosja” janë dhe më problematike se ato ku qeverisin partitë e vjetra.

Fjala vjen nuk e gjej dot se ku shkëlqen Prizreni, meqë qeveriset nga “Vetëvendosja”, përveç shkëlqimit të këtyre dy statujave të fundit. Po kështu dhe komunat e tjera ku ajo qeveris. Nëse e vreni, “Vetëvendosja” nuk flet më për ato, por sillet sikur është parti e paprovuar.

Në fakt, është duke u provuar në gati gjysmën e Kosovës dhe ti po të mos e dish që është “Vetëvendosja” ajo që qeveris, nuk e kupton dot se ku ndryshon nga të tjerët. Edhe Prishtinën që e kanë fituar dy herë, u distancuan sapo e fituan herën e dytë, pikërisht se nuk dëshirojnë t’i identifikojnë si gjithë të tjerët.

Prandaj nuk kanë shumë rëndësi tumpanët e fitores së “Vetëvendosjes”, pasi ajo është një parti populiste që flet vetëm ditën e fitores dhe pastaj bën sikur qeverisin të tjerët.

E rëndësishme është që LDK dhe PDK, duhet të kuptojnë nevojën për reformim, si dy parti të mëdha me përgjegjësi për Kosovën.

Nëse nuk e bëjnë atë, shpejt dhe në liri të plotë të zgjedhjeve brenda tyre, atëhere do të kenë rrjedhje elektorati  dhe do të humbasin gjithnjë e më shumë terren.

Dhe nuk ka gjë më të shëndetshme se sa të përdorësh ndëshkimin popullor për të reflektuar.

Së pari, duhet të ndryshojë mendësia e garës brenda partisë, pasi po nuk bëre garë brenda parties, nuk bën dot garë në gjithë Kosovën. Dhe po nuk krijon dot besim në gjithë partinë, ai që zgjidhet kryetar, nuk krijon dot besim në gjtihë Kosovën.

Përndryshe do t’u ndodhë si Partisë Demokratike në Shqipëri, ku garën e diktoi Sali Berisha duke vendosur një kukull të familjes së vet dhe tani ka 8 vjet që sillet rrugëve duke prodhuar nja 4 parti të reja, për të shpëtuar karriken e Lulit.

LDK dhe PDK kanë pasur debate dhe ndarje të mëdha këto 20 vite, kanë pasur udhëheqje autoritare dhe ndarje klanore, por gara ka funksionuar. Ato dhe me aq probleme sa kanë, janë vite drite larg, sa i përket demokracisë së brendshme dhe debateve, krahasuar me stalinizmin e “Vetëvendosjes”.

Do të mjaftonte gjyqi i fundit ndaj “tradhtarëve” në “Vetëvendosje”, që të të dilte para gjyqi i Kadri Hazbiut në Tiranë.

Ndaj partitë e vjetra nuk duhet të humbasin atë që kanë pikën më të fortë në raport me “Vetëvendosjen”, ndryshimin.

Kjo do ta bëjë Kosovën të ketë alternativë dhe jo revanash populist nga ata që heqin xhaketat e PDK e LDK dhe veshin kostumin e “Vetëvendosjes” për t’u dukur të rinj.

“Vetëvendosja” është një gjellë që të sjell shpejt zorrët tek fyti, me atë mentalitet antidemokratik që ka, me idolatrin e një lideri që imiton Mao Ce Dunin, dhe mungesën e çdo gare brenda partisë.

LDK dhe PDK janë ndarë gjatë 20 viteve pas debatesh të mëdha në disa fraksione, ndërsa në “Vetëvendosje” u ndanë sa fituan Prishtinën. Ajo ishte indikatori i mungesës së demokracisë dhe garave brenda partisë, i cili është një virus vdekjeprurës.

“Vetëvendosja” ka lindur e sëmurë në këtë pikë. Ndaj mos dëgjoni tumpanat e fitores së saj, por kambanat e nevojës për ndryshim brenda vetes. “Vetëvendosja” di të vetëvritet më mirë se kushdo.

Categorie: Albania

Shpopullimi dhe heqja e një mandati, Çollaku: Në Dibër, armiku është varfëria dhe indiferenca e Shtetit

Gazeta Koha Jone - 1 ora 15 min fa

Drejtuesi politik i Partisë Demokratike për Dibrën, Kreshnik Çollaku denoncon situatën e rëndë ekonomike që ka përfshirë këtë qark, gjë që ka nxitur dhe largimin masiv të shqiptarëve nga Shqipëria.

Përmes rrjeteve sociale, Çollaku shprehet se në Qarkun Dibër, armiku është varfëria dhe indiferenca e Shtetit

“Në Qarkun Dibër, armiku është varfëria dhe indiferenca e Shtetit!

Tashmë është zyrtare.

Për shkak të largimit, shpopullimit, emigrimit gjatë këtyre 4 viteve Qarku i Dibrës do të humbasë një përfaqësues në Parlamentin e ardhshëm.

Paradoksi është se ajo është ndër trevat më të pasura të vendit. Nëse do të shfrytëzoheshin pasuritë që Zoti ia ka falë asaj treve, mbitokë e nëntokë, Qarku i Dibrës do të ishte ndër zonat me mirëqenien më të lartë.

Në fakt, çdo ditë të rinjtë e kryefamiljarët largohen, emigrojnë.

Është një largim që e detyron varfëria e thellë, mos zhvillimi, investimet jetësore të munguara.

Emigrimi i banorëve të Qarkut Dibër, është emigrim i bukës së gojës.

Ky është fakti.

Është aq kokëfortë e i rëndë ky fakt sa as asfaltet elektorale, ose ndonjë copë kalldrëm estetik, as bojërat e fasadave nuk e fshehin dot.

Nga Dibra, Mati, Bulqiza, njerëzit ikin, se duan një jetë më të mirë dhe trajtim me dinjitet, drejtësi e punë nga Shteti…”, shprehet në reagimin e tij, Kreshnik Çollaku.

Categorie: Albania

Asnjë lajm nga fronti i rindërtimit!

Rilindja Demokratike - 1 ora 20 min fa
Nga Çlirim GJATA   Sapo kaloi një vit nga tërmeti i 26 nëntorit me pasojë 51 viktima, bashkombas dhe bashkqytetarë tanë dhe mijra banesa, objekte arsimore e të tjera, të shkatërruara, ose dëmtuara deri jashtë funksionit.   Çfarë është bërë gjatë këtij viti? A kemi ndonjë lajm?   Buxheti i planifikuar per rindërtim nga qeveria është 598 milion Euro. Nga këto 320 milion Euro janë akorduar vetëm për vitin 2020. Këtu nuk po flasim për ato 1miliard eurot e famshme të akorduara nga BE, në formë kredish të buta dhe grantesh, por vetëm për buxhetin e shtetit. Pra, çfarë lajmesh kemi nga të paktën këto 320milion Euro të vitit 2020?! Nëse lajm quhen premtimet e para një viti, po, kemi. Në dhjetor 2020, tha kryeministri nuk do ketë familje pa shtëpi; dhe në shtator, tha kryeministri, nuk do të ketë shkollë jashtë funksionit.   Ku jemi sot??   ASNJË pallat i rindërtuar, askund. Nga 3,389 banesa individuale të shkatërruara në total, janë rindërtuar vetëm 89 syresh. Po 3300 të tjera? Do ngrohen në diell, si te ai filmi? Ku ta gjenim, por po kalojnë dimrin e dytë në çadra, me gra e fëmijë, pleq e të sëmurë.   ASNJË objekt arsimor nuk është vënë në funksionim. Nga 300 objekte arsimore(shkolla fillore, 9-vjeçare, të mesme, kopshte e çerdhe) të shëmbura, ose dëmtuara janë ndërtuar vetëm 10 të tilla dhe këto nuk janë vënë në funksion. A po! Deri tani qeveria ka prokuruar(vetëm prokuruar) 63 objekte arsimore(nga 300), që do të thotë se ka zhvilluar tenderat për to dhe diku janë dhënë paratë. Po shkolla nichts! Në shtator, tha Rama, por shtatori për të nuk ka ardhur akoma.   Pra, nga 320 milion Euro të vitit 2020 kemi si lajm vetëm 89 banesa individuale dhe 10 shkolla të reja(pa funksion). Ku kanë shkuar paratë? Asnjë lajm!   Por, le të shohim se, ndoshta gjejmë diçka. Rasti më tipik është një VKM nr.202, dt. 05.03.2020, për “Përdorimin e fondit të rindërtimit….”, e cila nga data e daljes deri më find të shtatorit ka ndryshuar 5 herë. Dhe vetëm një fakt po përmend nga këto ndryshime. Fondet e muajve Gusht/Shtator 2020 u ulën me 52% të fondit te planifikuar, jo pak por 24 milion EURO.   Ku shkoi më shumë se gjysma tjetër e parave për këto dy muaj?? Keni dëgjuar gjë për ato inceneratorët?!   Nuk u respektua ligji për prokurimin publik, por u operua me VKM, që kryeministri ti kishte duart e lira – vetë zot e vetë shkop. Pra të vendoste tenderat me paracaktim dhe me procedurë të kufizuar. Gjithashtu fondet për lëvrim u përqëndruan vetëm në dy duar, Bashkia Tiranë dhe FShZH(Fondi Shqiptar i Zhvillimit). Bashkia Tiranë për territorin e pashait të bashkisë dhe FShZH-ja për gjithë pjesën tjetër. Pse nuk iu ju la e gjitha FShZH-së, por u nda Bashkia Tiranë. Kjo pra është ndarja e llokmave. Pse si kujtoni, se nga 320 milion Euro ky i bashkisë do rrinte pa gjë?? Si ta bëjë fushatën pastaj??   REZULTATI? Tendera të përqëndruar në dorën e një grupi klientesh, kontrata të lidhura nga miq besnik pavarsisht kapaciteteve te kompanive e tyre, përqëndrimi i fondeve, se duhen edhe për fushatë e kështu të gjithë të kënaqur besoj?!   Por ka dhe më – thotë një tjetër batutë filmi, në lajmet nga fronti i rindërtimit. Një kompani, “Kevin Konstruksion” brënda një muaji, FShZH e shpall fitues në 3 procedura prokurimi (03.09.2020, 09.09.2020 dhe 25.09.2020) me vlerë totale 34.8 milion Euro, për të ndërtuar 1,420 banesa individuale dhe shkolla në Mamurras me 98% te fondit limit. Pra kjo kompani merr brënda një muaji jo pak, por 34milion e 800mijë Euro. Dhe administrator i kompanisë në fjalë është nipi i Safet Gjicit që drejton fushatën e PS në qarkun e Kukësit. Dhe ne po kërkojmë se ku shkuan paratë, të cilat për një vit do të mbyllnin gjithshka.   Po në Tiranë sa mbroth po ju shkojnë këto punë? Shumë e thjeshtë! Kostot e ndërtimit për objektet që prokurohen nga qeveria shqiptare janë më të larta se kostot e ndërtimit të prokuruara nga BE. Pra një m2 rindërtim në Tiranë, kushton ku e ku më shumë se një m2 në Berlin.   Sipas standardeve që vetë shteti përdor, përmes EKB (Entit Kombëtar të Banesave), çmimi për ndërtim i një metri2 është rreth 32mijë lekë(320mijë të vjetra). Sipas letrave që ka bërë Erion Velia, një m2 tek zona 5maji do të kushtojë rreth 58mijë leke(580mijë të vjetra). Çmimi është gati dyfishuar. Dhe ka jo pak por, një fond prej 52milion Euro për këtë punë. Po pse EKB –në do pyesë Erion Velia?!   Kemi dhe pandeminë, vërtetë. –Nuk do na pengojë pandemia, tha kryeministri në mars, për rindërtimin. –Na pengoi pandemia, tha kryeministri tani në nëntor, për rindërtimin. Ec e gjeje kë të besojmë: kryeministrin, apo kryeministrin?!   Po kullat e Erion Velisë, qark nëpër Tiranë, si dreqin ishin në themele në mars kur filloi karantina dhe janë në katet e 20-30-ta sot që flasim. Po aty u punua me tre turne duke shkelur edhe ligjin e qevrisë për mbylljen dhe rrezikimin e jetës së puntorëve, sepse janë kulla, ndërsa për banesat dhe shkollat e tërmetit nuk u gjënd asnjë turn për be.   Pra nga rindërtimi nuk asnjë lajm, me përjashtim të faktit që qytetarët me familjet e tyre do kalojnë edhe këtë dimër në çadra dhe fëmijët e shkollave do jenë në mëshirë të fatit e të pashkollë edhe pas një viti nga fatkeqsia e tërmetit.   Po kryeministri ku është? Në avion për Dubai, jo në autobuz.   11 15 22 12
Categorie: Albania

Paratë e pista në zgjedhje, Lleshaj: S’jap garanci! Ministri tregon a do jetë në qeveri pas 25 prillit

Abc News - 1 ora 20 min fa

Nëse do ketë para të pista në zgjedhjet e 25 prillit, ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj nuk mund ta thotë me siguri.  Në Radarin Informativ në ABC, Lleshaj deklaroi se për sa kohë ato para nuk janë sekuestruar vijojnë të jenë në qarkullim, por u zotua se lufta kundër krimit është në nivelet më të larta.

Lleshaj foli edhe për pozicionin e tij politik të diskutuar disa muaj më parë. Por kësaj radhe ai nuk tha se nuk do jetë përgjithmonë në politikë, por u shpreh se nuk do të bëjë plane pasi kjo gjë nuk është në dorën e tij.

Pjesë nga intervista e Sandër Lleshajt

Gjithmonë është problem për paratë e pista në zgjedhje. A do ketë para të pista në zgjedhje?

Këtë garanci nuk mund ta jap unë sepse përderisa nuk janë sekuestruar janë në qarkullim. Ne do kontribuojnë në luftën kundër krimit.

Nuk do ketë garanci për këtë gjë?

Ne kemi garancinë se niveli i luftës kundër krimit është në nivelin më të lartë siç nuk e kemi pasur asnjëherë. Sot më shumë se kurrë kemi njësi të specializuara

Jeni tërhequr nga diskutimet për dorëheqje?

Unë e kam thënë që nuk do jem përgjithmonë në këtë post

A do jeni pas 25 prillit?

Nuk mund të bëj plane

Vullneti juaj cili është?

Në jetën time nuk kam marrë kurrë një detyrë që e kam aspiruar. Unë nuk bëj plane. I vetmi plan që bëj është të ndjek disa parime të rëndësishme dhe mbërrij aty ku dua të mbërrij. Ky është i vetmi plan që bëj./mv.abcnews.al

The post Paratë e pista në zgjedhje, Lleshaj: S’jap garanci! Ministri tregon a do jetë në qeveri pas 25 prillit appeared first on Abc News.

Categorie: Albania

Eksperti gjerman: Rama, përgjegjësi për keqmenaxhimin e pandemisë

Gazeta Koha Jone - 1 ora 21 min fa

Shqipëria ndodhet në një krizë të rëndë epidemiologjike. Kohët e fundit është vënë re edhe shtimi i numrit të vetëvrasjeve si pasojë e COVID-19. Gazeta “Shekulli”, ka zhvilluar një intervistë me ekspertin ekonomik dhe çështjeve sociale, Martin Henze. Në analizën e tij Z. Henze kritikon qëndrimin e qeverisë Rama e cila i ka braktisur qytetarët e saj.

Intervista e plotë:

Situata COVID në Shqipëri është shumë e brishtë. A mendoni se Shqipëria duhet të marrë masa të forta?

Masat e marra deri më tani në Shqipëri na tregojnë ne evropianëve se qeveria Rama nuk ka kompetencë profesionale për të njohur se çfarë, kur, si dhe ku të bëjë. Në thelb, gjithçka që duhet të bëhet është bërë gabim. Në planin ndërkombëtar, ne gjithashtu kemi përshtypjen se qeveria Rama po pret, dhe ndoshta tashmë është duke shkruar përsëri aplikacione, kjo është gjithçka që ata mund të bëjnë, në mënyrë që bashkësia ndërkombëtare të ndihmojë. Por lufta kundër një pandemie nuk është e komplikuar. Problemi është se asgjë ose diçka e gabuar nuk është bërë për 10 muaj. Tragjedia është se doktorët, infermierët, qytetarët shqiptar, duhet të paguajnë me jetët e tyre për aksionet e gabuara të qeverisë Rama. Do të kishte qenë edhe më keq nëse kjo e ashtuquajtur qeveri Rama nuk do të kishte dëgjuar propozimet e opozitës së bashkuar. Është gjithashtu problematike që shumë para të taksapaguesve të BE-së janë vënë në dispozicion të administratës fatkeqësisht të korruptuar Rama për të luftuar epidemitë dhe çështjen se ku janë paratë. Kam dyshime serioze se BE dhe SHBA kanë shpenzuar para në mënyrë korrekte për popullatën shqiptare.

A arrijnë zakonisht pacientët me kohë në një spital shqiptar?

Ky është një problem tjetër. Që nga Shkurti 2020, unë dhe Prof. Dr. Shehu kemi rekomanduar kujdesin e decentralizuar të pacientëve të jashtëm dhe të shtruar në spital, duke përfshirë qendra speciale të etheve ambulatore, shumë ose aspak nga rekomandimet nuk janë zbatuar në Shqipëri.

Pse jo?

Epo, për këtë duhet të pyesni Ramën. Kam përshtypjen se ekziston një injorancë e theksuar në Ministrinë e Shëndetësisë dhe në qeveri, xhepat e tyre janë përkatësisht të thella. Rama përpiqet të jetë një artist, si kryetar i qeverisë është plotësisht i papërshtatshëm dhe ka dështuar. Me shtëpi dhe tanke shumëngjyrëshe në rrugët e Durrësit ata nuk mund të luftojnë një virus.

Dhe pacientët janë tepër vonë?

Distancat në klinikat në Shqipëri janë shumë të gjata. Ata nuk arrijnë aq shpejt sa duhet. Mjetet e transportit nuk janë saktësisht optimale as për shëndetin e pacientëve. Për më tepër, qeveria Rama nuk ka përmirësuar infrastrukturën në vitet e fundit. Siç mund ta shihni nga PPP katastrofike, ku kanë shkuar paratë? Ashtu siç e kam thënë, impresioni ynë ndërkmbëtar është se ekzekutivi, dhe ai është Rama dhe Partia Socialiste, ka një krizë. Shqipëria ka pasur një rritje të indeksit të korupsionit që kur Rama mori drejtimin e qeverisë. Që në momentin që partia drejtuese ka marrë të gjitha pozicionet shtetërore. Ka pushtuar vendin, ai është me të vërtetë i vetmi përgjegjës për korrupsionin. Personat me përgjegjësi politike janë në veçanti Rama, Balla dhe Veliaj. Aty ku paraja është e kapur nga korrupsioni, ajo nuk arrin tek njerëzit. Kjo është arsyeja pse infrastruktura është e rrënuar dhe pse atje ka mungesa të materialit.

Për shembull, aktualisht kemi Remdesivir, një ilaç që tregon efektin më të mirë në pesë ditët e para pas shfaqjes së simptomave dhe rrjedhës së rëndë. Së pari, ilaçi nuk është i lirë, kështu që do të duhej të sigurohej falas në Shqipëri, pasi shumica e shqiptarëve nuk mund ta financojnë këtë ilaç. Si planifikojnë ata të luftojnë sëmundjen nëse i thonë popullatës së varfër që duhet të financojnë vetë një pjesë ose të gjithë trajtimin?

Nga ana tjetër, pacientët duhet të vijnë në trajtim me kohë, kjo nuk mund të ndodhë në dhomën e ndenjes në divan tek ata në shtëpi. Nëse një pacient ka simptoma për shtatë deri në dhjetë ditë, Remdesivir nuk ndihmon më.

Javët e fundit ka pasur shumë debate në Shqipëri në lidhje me vdekjet në klinika dhe statistikat, çfarë thonë statistikat?

Javën e kaluar një plak, një mik i imi shumë i mirë, të cilin e respektova, vdiq në fshatin tim fqinj. Të gjithë në fshat e dinë që i ndjeri vuante nga kanceri i mëlçisë terminale dhe në të vërtetë priste vetëm vdekjen. Ai u përfshi në statistikat e Corona.

Pse e bënë këtë në Gjermani?

Shikoni, ky është një standard ndërkombëtar, vetëm disa shtete komuniste e bëjnë ndryshe, gjithashtu kam përshtypjen se qeveria shqiptare Rama qëllimisht bën gabime në statistikat e tyre. Pra, instituti ndërkombëtar, Robert Koch jep sugjerimin e mëposhtëm: “Në statistikat llogariten 19 vdekje të COVID, ku ekziston një provë laboratorike e konfirmuar e SARS-CoV-2 (provë e drejtpërdrejtë e patogjenit) dhe i cili vdiq në lidhje me patogjenin. Rreziku i vdekjes nga COVID-19 është më i lartë tek personat me kushte të caktuara para-ekzistuese. Prandaj, në praktikë shpesh është e vështirë të vendosësh se në çfarë mase infeksioni SARS-CoV-2 ka kontribuar drejtpërdrejt në vdekje. Të dy personat që vdiqën direkt nga sëmundja dhe njerëzit me sëmundje të mëparshme që ishin infektuar me SARS-CoV-2 dhe për të cilët nuk është e mundur të përcaktohet përfundimisht se cili ishte shkaku i vdekjes janë duke u regjistruar aktualisht.

E keni fjalën për qeverinë shqiptare që nuk ka një strategji efikase pandemike?

Po, thjesht hidhni një vështrim në realitetin në Shqipëri, fatkeqësisht është kështu. Nuk ka asnjë strategji për të mbrojtur njerëzit shqiptarë në rrezik. Në të njëjtën kohë, nuk ka një strategji reale për të mbrojtur njerëzit me rrezik të lartë nga infeksioni, e cila është diçka që nuk është përqendruar deri më tani. Për ta arritur këtë, megjithatë, duhet të investohen më shumë burime sesa në të kaluarën. Kjo do të thotë që strukturat e decentralizuara duhet të kenë më shumë kohë për tu kujdesur efektshmërisht në lidhje me situatën e personave të sëmurë, gjithashtu këto teste duhet të shkojnë për njerezit, pa asnjë pagesë. Në mënyrë paradoksale, ajo që po bëhet aktualisht në Shqipëri është të lejosh njerëzit të kalojnë me frenën e dorës. Ju me siguri e dini këtë nga ngasja e një makine në dimër. Është pikërisht duke u përpjekur të parandalojmë çdo infeksion, siç po bëjmë tani në Shqipëri, qoftë në shkolla apo natën, që po sigurojmë që infeksioni të mos frenohet. Pra, ne bëjmë pikërisht atë që nuk duam të bëjmë.

Ju thoni se gjëja kryesore duhet të jetë mbrojtja më e mirë e grupeve të rrezikut. Kohët e fundit, ka pasur përsëri diskutime të diskutueshme në lidhje me strategjinë e imunitetit të tufave. Autorët e “Deklaratës së Madhe Barrington”, për shembull, bënë thirrje për “mbrojtje të shënjestruar” për të moshuarit dhe njerëzit me kushte para-ekzistuese, ndërsa të gjithë të tjerët duhet të jenë në gjendje të rifillojnë jetën e tyre të vjetër pa kufizime. A keni diçka të ngjashme në mendje?

Jo, aspak. Rregullat e DHM-V (distanca, higjiena, maskat e përditshme, ventilimi) duhet të vazhdojnë të respektohen nga të gjithë dhe është gjithashtu e rëndësishme të parandalohen shpërthimet e grupeve. Ata duhet të përqendrojnë burimet e tyre të kufizuara në caqet e zgjedhura, kjo është ajo që opozita e bashkuar ka kërkuar për muaj me radhë. Energjia e profesionit të mjekut duhet të përqendrohet në mbrojtjen e atyre që janë në rrezik të një rrjedhe serioze të ngjarjeve. Ekziston një ndryshim nëse 50 të rinj janë të infektuar ose 30 të moshuar. Thjesht numërimi i numrit të infeksioneve është i padobishëm. Ajo që duhet të shmangim është një infektim i pakontrolluar. Kjo do të thotë që virusi përfundimisht do të shpërndahet i pakontrolluar tek ata njerëz që mund të sëmuren rëndë ose të vdesin nga një infeksion. Kjo duhet të parandalohet me çdo kusht. Në Shqipëri, si pasojë e paaftëssië së qeverisë, është fatkeqësisth shumë vonë. Ata përpiqen të ndjekin valën, cunamin. Por ata nuk kanë ngritur barriera për njerëzit që duhet të mbrojnë. Qeveria Rama nuk e përdori verën për këtë. Ka fotografi mbresëlënëse të anëtarëve të qeverisë nga lagjet e tyre verore, ku ata nuk punuan për popullin shqiptar, ata shkuan me pushime.

Pse duhet të jenë të qëndrueshëm? Nuk ka rëndësi, nëse një person ka vdekur, atëherë ai ka vdekur, apo e kuptoj gabim?

Është e rëndësishme të dini se sa njerëz vdesin pas një infeksioni. Kështu që ashpërsia e infeksionit dhe serioziteti i infeksionit mund të njihen në rajone. Dua ta krahasojë këtë me një anije që lundron përmes një mjegulle, pa GPS ose ndriçim, ata kanë një problem dhe nuk marrin dot drejtim. Prandaj është gjithashtu e rëndësishme, ashtu siç bëhet ndërkombëtarisht, që patologjia të shqyrtojë çdo vdekje në këtë moment. Rezultatet janë përmbledhur statistikisht, e cila ndërkombëtarisht quhet “martesa e tepërt”. Ky tregues mat ashpërsinë e infeksionit aktual. I referohet numrit të vdekjeve që janë mbi një mesatare historike. Llogaritet numri mesatar i vdekjeve në ditë gjatë disa viteve. Duke përdorur këto shifra, ekspertët mund të vlerësojnë realisht rrezikun që paraqet një virus. Vetëm në këtë mënyrë mund të jetë proporcionale politike. Merrni vendime në Shqipëri që në të vërtetë ndihmojnë njerëzit dhe që janë gjithashtu në përputhje me kushtetutën shqiptare. Infeksioni me SARS-CoV-2 paraqitet me një spektër të gjerë, por jo specifik të simptomave, kështu që diagnostikimi virologjik është shtylla kryesore në zbulimin e infeksionit, sistemin e raportimit dhe kontrollin e masave pandemike. Kështu, pa një strategji testimi, pa kontroll pandemik të decentralizuar dhe pa statistika të sakta, nuk ka mbrojtje të popullatës, sepse pa njohuri, nuk mund të merren masat e nevojshme për të kontrolluar sëmundjen.

Pra, ju mendoni se qeveria Rama ka dështuar të kontrollojë epideminë, edhe për shkak të statistikave dhe mungesës së testimit?

Po, ata nuk mund të ngasin në errësirë ​​totale kur nuk kanë drita. Njohja dhe kuptimi i problemeve është në fillim të zgjidhjes së një problemi, jo në fund. Njerëzit e kanë ditur këtë pasi ka pasur njerëz. Prandaj ka shkolla dhe universitete. Thjesht duket se ky realizim nuk është i pranishëm në qeverinë Rama. Dhe, ata nuk mund të presin që njerëzit e varfër të paguajnë vetë për testin, sepse atëherë ata nuk do të testohen. Dhe, administrata Rama sillet si në kohën e komunizmit, ka pasur gjithmonë specifikime të administratës, si duhet të duket plani dhe nëse tani në Shqipëri apo në ish-RDGJ, komunistët kanë rezultatet atëherë edhe në një të tillë mënyra e përfaqësuar si plani i specifikuar, në RDGJ e quajtur kjo “përmbushja e planit”, kjo ndodhi në ekonomi dhe në sektorin e shëndetësisë, përveç kësaj, me zgjedhje, në një mënyrë të tillë. Ju me siguri e dini atë edhe në Shqipëri, nga koha para vitit 1992. Në këtë sistem, i gjithë blloku Lindor dhe Shqipëria u shemb, sepse ekzistonte një ndryshim në rritje midis planit dhe realitetit, udhëheqësit komunistë të kohës e besuan vetë këtë, ata ranë për propagandën e tyre, një gjendje patologjike e punëve, pasi ne të gjithë e dimë.

Ata e hodhën këtë sistem në plehra në Shqipëri në 1992. Pse shqiptarët po lejojnë që një sistem i tillë, një qeveri kaq e parespektueshme, të ndodhë përsëri?

Qeveria Rama është ndoshta në një masë shumë të konsiderueshme politikisht përgjegjëse për shpërthimin masiv të Covid dhe vdekjen e shumë shqiptarëve, dhe ajo që është gjithashtu një problem është se qeveria Rama ka thyer kushtetutën me pothuajse të gjitha vendimet dhe/ose jo-vendimet, pasi ekzaminimi i proporcionalitetit ishte vështirë i mundur për shkak të situatës së të dhënave.

A e justifikoi qeveria Rama mjaftueshëm ndërhyrjen në të drejtat e lirisë së popullsisë shqiptare, në përputhje me kushtetutën?

Jo, vështirë se ka prova serioze në Shqipëri dhe nuk ka vlera të besueshme statistikore, qoftë në sektorin e shëndetësisë apo në atë ekonomik. Kur krahasoj parametrat dhe vlerat mesatare të statistikave ndërkombëtare me to, statistikat mund të mos jenë të sakta. Në këtë aspekt, që nga shkurti i vitit 2020 nuk ka asnjë justifikim objektiv për bllokimet e vendit. Qeveria Rama, të gjithë janë antikushtetues. Niveli i lartë i infeksioneve dhe vdekjeve në Shqipëri janë rezultat i dështimit katastrofik të qeverisë Rama.

A prisni pretendime për dëmshpërblim nga biznesi dhe qytetarët?

Me siguri, pasi të ketë gjykata në Shqipëri dhe gjykatës dhe hetues të cilët janë të pavarur nga qeveria. Unë nuk e shoh atë për momentin. Qytetarët dhe ndërmarrjet shqiptare duhet të përdorin të drejtat e tyre kushtetuese dhe natyrisht mund të padisin qeverinë Rama për dëmshpërblim. Lock Doëns në Shqipëri janë shkelje thelbësore të të drejtave të lirisë së qytetarëve shqiptarë. Pezullimi i përkohshëm i lirive kushtetuese duhet të jetë i mundur sipas kushtetutës dhe duhet të jetë proporcional. Asnjëra nga këto dy gjëra nuk ekziston në Shqipëri. As nuk mund të përjashtohet që anëtarët e qeverisë mund të jenë përgjegjës me pasuritë e tyre private, për aq sa mund të provohet se kanë vepruar me dashje. Por ka edhe një problem tjetër.

Çfarë do të thuash?

Si mundet që një avokat demokratik, i pavarur të jetë i pavarur në një shtet të padrejtë të Shqipërisë, ku një parti autokratike në pushtet, PS, ka zënë të gjitha zyrat e rëndësishme politike? Kushdo që e beson këtë, dhe duket se ambasadorët e SHBA-së gjithashtu besojnë se kjo mund të jetë e mundur, është naiv dhe nuk i ka parë ende sistemet autokratike nga brenda.

Ata duhet ta shpjegojnë këtë për ne

E shihni, taktika e Ramës dhe e shokëve të tij, më lejoni ta përshkruaj në këtë mënyrë, është një taktikë alarmi. Kjo strategji mund të shihet shumë mirë në të ashtuquajturën reformë ligjore. Aspektet individuale janë specifikuar dhe pjesërisht të justifikuara në këtë çështje. Por nëse shohim reformën ligjore në tërësinë e saj dhe shikojmë rezultatet, arrijmë në përfundimin: ajo ka dështuar. Jo, kriminelët u neutralizuan, gjë që mund të shihet shumë mirë te miku i mirë i Ramës, Ministri kriminel i Brendshëm Tahiri, por njerëzit u privuan nga të gjitha të drejtat civile. Partia në pushtet ka pushtuar pothuajse të gjitha zyrat e shtetit në vitet e fundit përmes zgjedhjeve të paligjshme dhe të manipuluara. Ndarja e pushteteve u shfuqizua 3 vjet më parë, dhe korrupsioni qeveritar dhe pastrimi i parave janë rritur ndjeshëm. Hetuesit që hetonin krimet e qeverisë u desh të iknin nga qeveria Rama në BE dhe kishin gjetur azil në Gjermani dhe Zvicër. Ambasadat në Shqipëri dhe komuniteti ndërkombëtar janë duke treguar vetëm pjesë të mozaikut të projekteve ose të reformave, të cilat ua transmetojnë qyteteve kryesore, kështu ky lajm i rremë arrin tek publiku. Disa nga kolegët, shembulli më i mirë është Ambasadori i BE Soreca, mezi i lënë pas dore marrëdhëniet shkakësore dhe për këtë arsye nuk mund të kuptojnë ndikimin e plotë, ata janë në një lak njohës të njohjes dhe flasin për rezultatet e planifikuara dhe jo për rezultatet aktuale. Soreca tha në një moment, në një bisedë me Deutsche Ëelle, se ai është një avokat dhe i njeh reformat dhe se atyre u duhet kohë. Deklarata të tilla në thelb tregojnë se ai është absolutisht i mbi-taksuar. Sigurisht që ai nuk e shoqëroi një reformë të tillë në Itali, do të kishte qenë në disfavor të Italisë.

Pse?

Epo, nëse një reformë e tillë ligjore shqiptare do të ishte kryer në Itali, Italia do të ishte një shtet i korruptuar një partiak sot, i cili ka shfuqizuar shtetin e së drejtës dhe ekonomia do të ishte shembur. Meqenëse ky nuk është rasti në Itali, kjo tregon se Z. Soreca gjithashtu është me sa duket në një lak njohës. Duket se ai me të vërtetë beson se reforma është një sukses, megjithëse realiteti dhe faktet na tregojnë se rezultati i reformës është një autokraci që nuk mbron njerëzit e saj, por i privon nga të gjitha të drejtat dhe i shfrytëzon ata. Ky problem i sytheve njohës është njohur në Evropë dhe ka çuar në faktin se fondet buxhetore duhet të jepen vetëm nëse kriteret e sundimit të ligjit janë përmbushur në rezultat dhe jo vetëm në letër, sepse kemi pasur përvoja të ngjashme në Poloni dhe Hungari. Edhe atje, pjesë të reformave ligjore janë të kuptueshme, por rezultatet janë të papranueshme. Për këtë arsye Shqipëria duhet të përmbushë 15 kritere plus kriteret e Kopenhagës, ndryshe nga Maqedonia e Veriut. Kjo është e njohur për qeverinë Rama që nga viti 2014/2019. Rama personalisht mohon që këto kritere ekzistojnë. Fatkeqësisht, ai duket se ka humbur plotësisht kontaktin me realitetin, gjë që është për të ardhur keq. Si rezultat, jo BE por administrata Rama është vetëm fajtore nëse bisedimet me BE nuk kanë filluar ende.

Vaksinimi po vjen më në fund?

Unë nuk dua të hyj në detaje për vaksinën ruse, rezultatet e studimeve nuk janë të kuptueshme, kontrollet dhe testet e cilësisë në Rusi nuk janë të besueshme, prodhuesi është ndër të tjerët një oligark rus. Vaksina gjithashtu nuk është e çertifikuar në SHBA ose në Evropë. Një çertifikim është gjithashtu vështirë të mendohet. Në këtë drejtim, përdorimi i kësaj vaksine aktualisht mund të dekurajohet vetëm. Edhe Putini nuk mund të vaksinohet me të. Qytetarët duhet të pendohen.

Pra, nuk ka vaksinim?

Po, është vaksinimi. Tre kompani farmaceutike kanë arritur të krijojnë një vaksinë Covid -19. Të gjithë ata kanë kaluar të tre fazat e rëndësishme të provës në një kohë rekord. Rezultatet përfundimtare nuk janë ende të disponueshme, por rezultatet e ndërmjetme tingëllojnë premtuese. Astra nga Britania e Madhe, Moderna nga SHBA dhe Biontech nga Gjermania. Vaksina Astra thuhet se është në dispozicion për 3-4 € për shiringë, por nuk duket se është një vaksinë aq e besueshme për momentin, ka pasur probleme gjatë fazave të provës. Premtuese është vaksina e ndërmarrjes amerikane Moderna, kompania ka parë shumë zhvillimin e Biontech, megjithëse grupi i provës ka qenë relativisht i vogël për këtë vaksinë dhe u zgjodhën vetëm kandidatët për provë në ShBA. Vaksina do të kushtojë rreth 37 €. Shpresat mbështeten veçanërisht te vaksina e zhvilluar nga kompania farmaceutike gjermane Biontech dhe partneri i saj amerikan Pfizer në Gjermani. Pothuajse 46,000 njerëz në të gjithë botën nga të gjitha grupet e rrezikut ishin të përfshirë. Një metodologji e besueshme dhe me rezultate të shkëlqyera. Shkencëtarët më të njohur në Gjermani janë përfshirë në këtë projekt. Të dy kompanitë punojnë në bazë të acideve botenukleike, një teknologji që nuk është testuar ende në praktikë. Gjermanët kanë zhvilluar tashmë shumë vaksina dhe përvojë ekstreme dhe kërkesa për cilësi, thjesht duan të kujtojnë zhvillimin gjerman të vaksinave kundër tuberkulozit, kolerës, difterisë, trypanosomës si dhe HIV, diabetikëve, antibiotikëve dhe ilaçeve të kancerit. Vaksinat përdoren ende sot, si dhe rreth 100 vjet më vonë. Pra, tashmë mund të na besoni ne gjermanëve. Çmimi është rreth 15,50 € për të dy shiringat.

A është vaksinimi mjeti i vetëm për të luftuar pandeminë?

Ne kemi shumë shpresa për Covid-19, jo vetëm për tre vaksinat e përmendura më lart, por edhe për terapitë me antitrupa. Sidoqoftë, duhet thënë gjithashtu se ne nuk kemi një agjent me të vërtetë të mirë antiviral kundër ndonjë virusi të frymëmarrjes. Kjo kërkon shumë më shumë kohë, kështu që ne jemi duke ndërmarrë hapa përsëritës.

Cila është arsyeja për këtë?

Nëse tani marr gripin si shembull: Ka ilaçe si Tamiflu, por problemi është që ato duhet të jepen shumë herët, në 72 orët e para pas shpërthimit të simptomave, në mënyrë që ato të bëhen aktive antivirale. Në një fazë të vonë, trajtimi bëhet shumë më i vështirë, pjesërisht sepse sistemi imunitar luan një rol po aq të rëndësishëm dhe mund të shkaktojë dëme në raste të rënda. Kjo mund të shihet edhe me Covid-19.

Kur mund të fillojë?

Në Britaninë e Madhe, vaksina e kompanisë me qendër në Mainz Biontech dhe kompanisë amerikane Pfizer Germany me sa duket do të miratohet që në javën e ardhshme. Në SHBA më 10 dhjetor dhe në BE në mes të dhjetorit. Vaksinimi do të fillojë menjëherë.

Si duhet të zhvillohet vaksinimi masiv?

Në Gjermani, në fazën e parë, qeveria gjermane do të blejë vaksinën, qeveritë e landeve janë përgjegjëse për shpërndarjen. Vaksina është falas për qytetarët gjermanë. Ka shumë shqiptarë që jetojnë në Gjermani, dhe natyrisht ata gjithashtu vaksinohen falas. Aktualisht po krijohen qendra të veçanta të vaksinimit, planifikimi për këtë ka qenë duke filluar që nga qershori i vitit 2020. Për shkak se dy kandidatët më premtues të vaksinave deri më tani (Moderna/Biontech) konsiderohen të jenë shumë të ndjeshëm dhe ruajtja e tyre është e komplikuar. Përveç kësaj, qendrat e vaksinimit të organizuara nga shteti janë mënyra më e mirë për të siguruar që vaksina në të vërtetë të arrijë grupet e synuara. Qëllimi është parandalimi i korrupsionit ose vjedhjes. Këto qendra vaksinimi do të jenë gati për përdorim në Gjermani nga mesi i dhjetorit. Franca, Spanja, Italia dhe Skandinavia gjithashtu do të jenë gati deri atëherë. Si rregull, një qendër do të themelohet për rrethin komunal, në qytete të mëdha do të ketë më shumë se një. Në qytetin e Berlinit, për shembull, gjashtë qendra të tilla do të ngrihen në të gjithë qytetin. Përveç qendrave spitalore, do të ketë gjithashtu ekipe lëvizëse të vaksinimit që do të vijnë në shtëpitë e pleqve dhe klinikat ose tek njerëzit që nuk mund të largohen nga shtëpitë e tyre, për shembull, për të vaksinuar njerëzit veçanërisht të prekshëm atje në vend. Do të përfshihen edhe mjekët rajonalë. Fëmijët nuk do të vaksinohen në fillim, pasi fëmijët nuk ishin të përfshirë në fazat e testimit të zhvillimit të vaksinës. Na duhet më shumë kohë për fazën e testimit me fëmijë, e cila ende po funksionon veçmas.

Kush do të vaksinohet i pari?

Komisioni i Përhershëm i Vaksinimit (një organ i pavarur i ekspertëve në Gjermani) ka bërë rekomandime se cilat grupe duhet të vaksinohen së pari. Përparësi u jepet njerëzve të moshuar, personave me kushte para-ekzistuese dhe punonjësve të kujdesit shëndetësor. Në radhë të dytë, imunizimi duhet t’u jepet personave që punojnë në zona të rëndësishme, d.m.th. gra policore, punëtore shpëtimi, punonjës në ajër, ujë, kanalizime, energji elektrike dhe sektorë të telekomunikacionit / IT, por edhe arsimtarëve dhe mësuesve. Më pas vijnë të tjerët dhe kolegët e tyre nga sketori publik.

Sa kohë do të duhet derisa të gjithë të vaksinohen?

Do të duhen disa muaj para se të ketë shiringa të mjaftueshme për të gjithë. Supozoj se do të kemi përfunduar vaksinimin deri në fund të Shkurtit. Por kjo varet jo pak nga sa shpejt mund të ndërtohen kapacitetet e prodhimit. Kërkesa është e lartë në të gjithë botën. BE dhe Gjermania në veçanti kanë siguruar rreth dy miliardë doza vaksinash kundër Covid-19, që do të thotë se rreth 700 milion njerëz mund të vaksinohen me stokun e BE. Për më tepër, 500,000 doza shtesë të Remdesivir janë porositur. Pra, mjafton. Është planifikuar gjithashtu, dhe ne kemi punuar intensivisht për këtë në javët e fundit, gjithashtu së bashku me opozitën e bashkuar nga Shqipëria, e cila është anëtare e Partisë Popullore Evropiane. Pra, kombi shqiptar duhet ta dijë që ne gjermanët dhe evropianët nuk do t’i lëmë vetëm. Por, struktura e vaksinimit është çështje e Shqipërisë dhe ky është problemi, qeveria Rama nuk bën asgjë në këtë sektor. Kolegu Prof. Dr. Shehu dhe Lulzim Basha, kishin bërë tashmë disa sugjerime dhe rekomandime, por asgjë nuk ndodh në Shqipëri. Gjermania gjithashtu ka nënshkruar një marrëveshje kombëtare me Biontech për 30 milion doza vaksinash, të cilat tani do t’i marrim në dhjetor. Fillimisht, personeli mjekësor do të vaksinohet në dhjetor, së bashku me njerëz të tjerë nga sektorë kritikë. Për vaksinat më të hulumtuara, duket se pacientët do të duhet të vaksinohen dy herë në intervale prej disa javësh.

A do të ketë një vaksinim të detyrueshëm në Gjermani?

Jo, askush nuk do të detyrohet të vaksinohet. Sidoqoftë, pandemia mund të luftohet me sukses pa vaksinim të detyrueshëm. Në mënyrë që të ndalohet përhapja e koronavirusit, një normë vaksinimi prej 55 deri në 65 përqind duhet të jetë e mjaftueshme.

A do t’u jepet më shumë liri njerëzve të vaksinuar?

Po, është e parashikueshme që personat e vaksinuar tashmë të përjetojnë përparësi në jetën e përditshme. Linja ajrore Qantas, për shembull, ka njoftuar se në të ardhmen e afërt vetëm personat me një çertifikatë vaksinimi do të lejohen në bord. Kompanitë e tjera ajrore do të bëjnë të njëjtën gjë. Australia dhe Finlanda po mendojnë të bëjnë të varur hyrjen në vend nga një çertifikatë vaksinimi. Është gjithashtu e mundur që një vaksinim të jetë një parakusht për të vizituar kinematë, stadiumet e futbollit, një restorant apo koncerte vitin e ardhshëm. Në respekt të sajë, vaksinimi është gjithashtu thelbësore për ekonominë. Nëse Shqipëria fillon vaksinimin e popullsisë në Gusht/Shtator 2021, është shumë vonë. Atëherë vendi do të jetë në një mbyllje totale, sepse vendet fqinje nuk do të lejojnë asnjë qytetar shqiptar të hyjë në ato vende, sepse nuk është i vaksinuar, ai mund të kontribuojë për përhapjen e virusit. Sidoqoftë, është ende e paqartë nëse qytetarët e vaksinuar do të përjashtohen nga masat e mundshme qeveritare siç janë kufizimi i kontaktit. Supozoj se do të jetë kështu.

A dyshoni se Sars-CoV-2 do të bëhet po aq në shtëpi me ne sa këto katër viruse të tjera korona?

Ajo do të bashkohet me viruset endemike të koronës. Aktualisht ekzistojnë katër koronavirusë, të cilët na japin dhjetë deri në 30 përqind të infeksioneve tona të ngjashme me gripin në vjeshtë dhe dimër. Sars-CoV-2 do të jetë i pesti.

A kanë pësuar një evolucion të ngjashëm katër viruset e tjerë të koronës dhe a ishin edhe ata më të rrezikshëm në të kaluarën?

Kjo është ajo që supozojmë. Virusi corona OC-43, për shembull, u transferua te njerëzit rreth 130 vjet më parë. Në atë kohë, gripi rus, i cili ndoshta filloi në Azinë Qendrore, ishte i shfrenuar. Në atë kohë, lopët gjithashtu u sëmurën dhe supozohet se virusi u përhap tek njerëzit nga këto kafshë. Gjithashtu në atë kohë njerëzit e moshuar u sëmurën rëndë. Në të gjithë botën rreth një milion njerëz vdiqën nga gripi rus.

Dhe kur do të bëhet jeta në BE përsëri normale?

Edhe nëse do të duhen të paktën 3-4 muaj, derisa të gjithë me të vërtetë vaksinimin të marrin dozat e tyre – jeta mund të normalizohet tashmë në Bashkimin Evropian më parë. Në qytetin e Berlinit (përafërsisht 3.8 milion banorë), për shembull, supozohet se midis 20,000 dhe 25,000 njerëz mund të vaksinohen në ditë në gjashtë qendrat e vaksinimit. Deri në Mars/Prill, grupet e rrezikut veçanërisht të ndjeshëm dhe personeli infermieror dhe mjekësor duhet të vaksinohen. Nëse fëmijët, adoleshentët dhe të shëndetshmit 20-50 vjeç nuk janë vaksinuar deri atëherë, pandemia ka të ngjarë të humbasë tmerrin e saj. Për shumicën e tyre, sëmundja ka një rrjedhë të lehtë. Përveç kësaj, në rastin e kurseve të rënda, duhet të ketë gjithashtu progres të konsiderueshëm në ilaçe dhe terapi. Sapo shumë gjëra mund të ndodhin përsëri jashtë – të kombinuara me disa rregulla të thjeshta të higjienës dhe distancës – jeta duhet të kthehet në normalitet. Muajt ​​e dimrit, megjithatë, mbeten të vështira. Aq më shumë arsye për të këmbëngulur.

Dhe në Shqipëri?

Epo, aktualisht nuk ka kontroll serioz pandemik në Shqipëri, njerëzit po vdesin, mjekët po infektohen, ka mungesë materialesh, administrata qeveritare e partisë në pushtet është shumë e korruptuar, nuk mund të pritet shumë. Në Evropë ne gjithashtu gjithnjë e më shumë po pyesim veten se ku kanë shkuar të gjitha paratë e ndihmës së BE në muajt e fundit. Me fjalë të tjera, ato janë regjistruar në buxhetin kombëtar e cila është problematike, dhe më pas çfarë? Epo, ne gjithashtu kemi përshtypjen se administrata po pret Ramën dhe mendon se bashkësia ndërkombëtare po ndihmon me gjithçka dhe gjithashtu po i siguron qeverisë para për këtë pasivitet. Z. Sorreca më pas mund të tregojë përsëri fotografi të dorëzimit të çekut në Tëitter. Sidoqoftë, situata është ndryshe tani sesa në kohërat e tjera të krizës. Kriza prek jo vetëm Shqipërinë, por të gjithë botën, kështu që shtetet kombëtare së pari do të mendojnë për njerëzit e tyre. Ka aleanca, përfshirë Aleancën Covax, por ato kanë të bëjnë vetëm me prokurimin e përbashkët të vaksinave, zbatimi i vaksinimit duhet të bëhet nga secili shtet më vete

Në Shqipëri, vetëvrasjet duket se po rriten për shkak të Coronas, çfarë mendoni?

Frika nga virusi, vetmia në bllokimin e pajustifikuar total, i cili, siç e dinë shqiptarët, nuk ka sjellë asgjë, vetmia në karantinë, në shtetrrethim, vdekja e të dashurve, i sjell shumë në buzë të asaj që njeriu mund të durojë. E shihni, kjo është arsyeja pse ne në Gjermani nuk kemi realizuar një bllokim total, nga njëra anë kjo është marrëzi epidemiologjike dhe nga ana tjetër dëmi kolateral në ekonomi dhe shëndetin mendor është aq i madh sa që efekti negativ tejkalon efektin pozitiv në një masë shumë e konsiderueshme. Psikiatrit dhe psikologët ndërkombëtarë nxisin që pasojat psikologjike të pandemisë gjithashtu duhet të mbahen mend. Në fakt, një studim i madh i kryer nga Universiteti i Mançesterit ka treguar se është kështu. Shkalla e ankthit, depresionit dhe rraskapitjes është rritur ndjeshëm në Gjermani dhe ndërkombëtarisht. Në Shqipëri, njerëzit e shikojnë se qeveria e Ramës nuk është duke e luftuar në mënyrë të sukseshme pandeminë si ekonomikisht ashtu edhe me mjekësinë, kjo tregon se varfëria është rritur, të pasurit po ikin në Turqi për trajtim, kompanitë po mbyllen, papunësia, e ardhmaje zymtë po thellohet. Si rrjedhojë korrupsioni the trajtimi kushton, dhe kjo i çon shumë shqiptar drejt vetëvrasjes, shumë persona nuk mund t’i mbrojnë dot familjet e tyre, e cila krijon një dëshpërim të thellë. Në Evropë, veçanërisht në Gjermani, psikoterapia i përket një shërbimi që paguhet 100% nga sigurimi shëndetësor shtetëror. Në këtë drejtim ka mjaft specialistë. Sidomos në pranverën e vitit 2020 kishte një frekuencë të lartë të këtyre klinikave të veçanta ambulatore, me shumë sukses. Pavarësisht krizës së koronës, nuk kishte ndonjë rritje të konsiderueshme të vetëvrasjeve në Gjermani. Kjo ishte për shkak të sistemit shëndetësor dhe qeverisë sonë patriotike, e cila gjithashtu mbrojti me forcë kompanitë, ekonominë. Një shfaqje e paparë e forcës nga BE dhe Berlini e ka shpëtuar Evropën nga një katastrofë unike. Një çështje që opozita, partia jonë simotër, PD, unë dëgjoj, po vë gjithashtu në axhendën e saj, sigurimin shëndetësor bazuar në modelin gjerman dhe programet shumë thelbësore ekonomike. Kjo është mënyra e duhur. Mbrojtja e shëndetit dhe zhvillimi ekonomik janë thelbësore për të ardhmen e njerëzve, por edhe për funksionimin e ekonomisë, është e rëndësishme që njerëzit të jenë të shëndetshëm, të mos vdesin shumë shpejt dhe të mos bëjnë vetëvrasje.

Çfarë duhet të bëhet?

Një pyetje e mirë. Në thelb, opozita e bashkuar në Shqipëri ka komunikuar që nga marsi, vazhdimisht, propozime serioze dhe kompetente për të luftuar epidemitë, të cilat janë të koordinuara me ne. Sidoqoftë, qeveria po bën shumë pak. Fatkeqësisht në Shqipëri dhia është bërë kopshtare. Një qeveri e vërtetë patriotike në Shqipëri nuk do ta lejonte këtë gjendje pune, qoftë shëndetësore apo ekonomike, në Shqipëri. Një patriot e do popullin e tij, kombin e tij. Qeveria aktuale në Shqipëri nuk duket se e di fjalën patriotizëm dhe respekt për sovranin, e shihni, shteti shqiptar ka nevojë për çdo lek për të optimizuar mbrojtjen e popullsisë.

Por kjo është ajo që bën qeveria Rama

Jo, për 11 muaj nuk ka pasur kontroll efektiv pandemik. Të mos pritet ndryshe, kur keni një të ashtuquajtur artist si kryeministër dhe një ekzekutiv të korruptuar, të dominuar nga partia në pushtet. Ministria e Shëndetësisë në Tiranë, vetëm një shembull, ka organizuar një tender me vlerë 5 milion euro; vlera aktuale është 1.5 milion euro. Disa kompani kanë paraqitur oferta serioze nën 2 milion. Sidoqoftë, midis 12 ofertuesve, kompania me ofertën më të lartë iu dha kontrata. Me sa duket qeveria Rama mendoi se Krishtlindja po vinte së shpejti, nuk ka asnjë shpjegim tjetër për këtë vendim të dhënies së çmimit. Ka një mungesë respekti dhe dashurie për njerëzit në këtë qeveri.

Dhe opozita?

Opozita tashmë me të drejtë ka kërkuar. Ata kanë nevojë për koncepte strategjike të kontrollit të decentralizuar të epidemisë dhe kanë nevojë për infrastruktura funksionale në rajone. Në fakt, ata kanë nevojë për një qeveri eksperte që mund të sigurojë mbrojtjen e popullsisë. Detyra e tyre do të ishte krijimi i qendrave rajonale të vaksinimit, trajnimi i personelit dhe prokurimi i shiringave, tamponëve dhe produkteve të higjienës. Për më tepër, transporti i vaksinave brenda vendit duhet të sigurohet dhe qendrat e vaksinimit duhet të mbrohen nga forcat speciale të ushtrisë. Për më tepër, nevojitet një politikë efikase ekonomike dhe financiare. Socialistët, si partia në pushtet PS, nuk kanë kuptuar kurrë asgjë në lidhje me ekonominë. Jo pa arsye u shemb i gjithë blloku Lindor në 1989. absshtë absurde ajo që qeveria Rama po komunikon javët e fundit, qeveria pret një rritje ekonomike prej 5.5% në Shqipëri për vitin 2021. Nga duhet të vijë kjo? As Gjermania nuk do të arrijë shifra të tilla. Nevojiten strategji serioze në ekonomi për ta çuar përsëri ekonominë shqiptare

Pse i gjithë mendimi i Ramës përqendrohet në rolin e Lulzim Bashës në UNMIK?

Ne vetë ishim në Kosovë në 1999 nga Forcat e Armatosura Gjermane, si pjesë e KFOR, dhe ndërtuam një mburojë mbrojtëse për shqiptarët. Rama dhe propaganduesit e tij nuk duhet të flasin për çështje që nuk i kuptojnë. Përkundrazi, Rama bashkëpunoi dhe negocioi dhe nënshkroi një marrëveshje me ish-ministrin e propagandës së Sllobodan Millosheviçit, Vuçiç 2018 dhe 2019, pa përfshirë Kosovën. Kjo në vetvete është tradhti ndaj kombit shqiptar. Por, vitin e kaluar pati një rritje. Sovraniteti për të negociuar me BE-në iu dorëzua Vucic, Rama hoqi dorë nga një pjesë e sovranitetit të popullit shqiptar de fcto, ai është në varësi të autokratit të Beogradit. Tapat e shampanjës duhet të kenë dalë në Beograd në vjeshtën e vitit 2019, saktësisht 10 vjet pas përpjekjes për gjenocid të popullit shqiptar në Ballkan, kombi shqiptar është vendosur nën kuratën e Serbisë.

Ajo që Ram dhe shokët e tij po përpiqen të bëjnë tani është të largojnë vëmendjen nga kjo tradhti përmes një fushate dezinformimi.

Si homolog civil i KFOR-it, Administrata e Përkohshme e Kombeve të Bashkuara u zbatua dhe KTC. Megjithëse forcat policore ndërkombëtare dhe kombëtare ishin drejtpërdrejt nën UNMIK, ato nuk ishin integruar në strukturën e ministrisë. Në vitin 1999 më duhej të shihja me sytë e mi shkatërrimin e përhapur të një numri të madh të qyteteve dhe fshatrave në Kosovë, dëmtimin e infrastrukturës, numrin e lartë të refugjatëve shqiptarë, të grave të reja dhe të moshuara të dhunuara shqiptare, ndarjen e brendshme të popullsia përgjatë vijave etnike të ndarjes, dhe shpërbërja shoqëruese e rendit shtetëror dhe administrata lokale që ekzistonte deri në shpërthimin e luftimeve. Drejtori i atëhershëm i drejtësisë në UNMIK, John Clint Ëilliamson, një figurë e respektuar ndërkombëtarisht shumë që kishte përgatitur akuzën e kriminelit të luftës Slobodan Millosheviç dhe zyrtarëve të tjerë serbë, ka mohuar pavërtetësinë e pretendimeve nga organizata Rama se Lulzim Basha ishte i përfshirë në hetim të pretendimeve të trafikimit të organeve dhe akuzave të tjera. Kjo gjithashtu korrespondon me dosjet e shërbimeve të inteligjencës. Shqipëria duhet të përqendrohet në tradhtinë e lartë të organizatës Rama dhe të mos bjerë në fushatën dezinformuese të propaganduesve Rama dhe Vuçiç.

Holland i tha jo kësaj here edhe Shqipërisë. Pse?

Nuk do të ketë miratim nga Këshilli i Evropës dhe Parlamenti i BE për të filluar bisedimet me BE, sepse asnjë nga 15 kriteret e pranimit dhe kriteret e Kopenhagenit nuk janë përmbushur. Ligji zgjedhor gjithashtu nuk përputhet me marrëveshjen e 4 qershorit 2020. Prandaj ekziston një përshtypje në rritje që organizata Rama po përpiqet të bllokojë fillimin e bisedimeve me BE. Prandaj është koha që sovrani shqiptar, populli, të zgjedhë në mënyrë demokratike një qeveri të re dhe ta heq këtë qeveri anti-demokratike nga detyra. Sipas mendimit tonë, PD, opozita e bashkuar, është e vetmja biletë e mbetur për në BE që Shqipëria ka në dispozicion, partitë e njohura Evropiane janë në krah të opozitës.

Categorie: Albania