Kosovo

​Tërmet i fortë në detin Jon

Kosova Press - 1 ora 39 min fa
Një tërmet i fortë me magnitudë 4.4 i shkallës Rihter e ka goditur sot zonën në detin Jon.
Categorie: Kosovo

​Haradinaj i ndan medaljen “Skënderbeu” ish-ambasadorit Walker

Kosova Press - 1 ora 47 min fa
Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj e ka pritur sonte ish-ambasadorin e OSBE-së në Kosovë, William Walker, të cilit i ka ndarë medaljen “Skënderbeu”.
Categorie: Kosovo

Limaj ngushëllon familjen e ish-luftëtarit, Agim Shala

Kosova Press - 2 ore 6 min fa
Sot ka ndërruar jetë ish-ushtari i orëve të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Agim Shala.
Categorie: Kosovo

Kurti: Është e domosdoshme të arrijmë marrëveshje me LDK-në

Kosova Press - 2 ore 29 min fa
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka theksuar se nuk ka ndonjë lëvizje të re në arritjen e koalicionit LVV-LDK, por sipas tij është e domosdoshme të arrijnë marrëveshje.
Categorie: Kosovo

Tabloja e gjetur rastësisht, i përket të famshmit Gustav Klimt

Kosova Press - 2 ore 47 min fa
Një tablo, e vjedhur 20 vite më parë dhe e gjetur rastësisht para pesë javëve në Piaçenca, në veriperëndim të Italisë, është vepër origjinale e Gustav Klimt, theksoi sot një eksperte e ngarkuar me hetimin.
Categorie: Kosovo

​Të mos harrohet amaneti i Abdullah Tahirit për bashkimin e tokave shqiptare

Kosova Press - 2 ore 55 min fa
Në kuadër të “Flakës së Janarit 2020”, sot në Gjilan është mbajtur Akademi Përkujtimore, në nderim të heronjve të atdheut.
Categorie: Kosovo

Presidenti ukrainas refuzon dorëheqjen e kryeministrit

Kosova Press - 3 ore 7 min fa
Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky refuzoi sot dorëheqjen e paraqitur nga kryeministri, duke u shprehur se dëshironte t’i jepte një mundësi të dytë për këtë post.
Categorie: Kosovo

Shpronësimet në autostradën Bllacë-Shkup, banorët kërkojnë 100 euro për metër katror

Kosova Press - 3 ore 12 min fa
Banorët e Bllacës janë në pritje të përfaqësuesve të shtetit për t’ju komunikuar ofertën e shtetit për tokat e tyre. Janë 68 pronarë, në parcelat e të cilëve do të kalojë autostrada e re Shkup-Bllacë.
Categorie: Kosovo

​“Lufthansa” anulon fluturimet drejt Teheranit

Kosova Press - 3 ore 17 min fa
Aviokompania gjermane “Lufthansa” njoftoi sot anulimin e fluturimeve drejt Teheranit deri më 28 mars, pas rrëzimit të avionit ukrainas më 8 janar pranë kryeqytetit iranian.
Categorie: Kosovo

LVV në Tiranë: Nuk figurë si Skënderbeu që ka ndikuar më shumë në kujtesën kombëtare

Kosova Press - 3 ore 49 min fa
Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri ka vlerësuar se prej 552 vitesh, nuk ka figurë tjetër si Gjergj Kastrioti Skënderbeu në mendimin politik dhe në kujtesën kombëtare që ka frymëzuar me thellë e me gjerë.
Categorie: Kosovo

Verhofstadt: Marrëveshja e tregtisë pas Brexit do të jetë e vështirë nëse Londra shmang rregullat e BE-së

Kosova Press - 4 ore 13 min fa
Ligjvënësi europian, Guy Verhofstadt paralajmëroi se negocimi i një marrëveshje mbi marrëdhëniet tregtare pas Brexitit me Brukselin do të jetë “shumë të vështira”, nëse Londra refuzon të pranojë rregullat dhe standardet e BE-së.
Categorie: Kosovo

Ministri Shala prezantoi para biznesmenëve gjermanë mundësitë e investimit të Kosovë

Kosova Press - 4 ore 17 min fa
Ministri në detyrë i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Muzafer Shala, ka pritur sot në një takim përfaqësues të disa kompanive nga Gjermani si dhe udhëheqësin e kompanisë “NOZ Elektrotechnik”, Reinhold Notz, ku i ka njoftuar për mundësitë që ofron Kosova për investime në fushën e teknologjisë informative.
Categorie: Kosovo

Kryeparlamentari Konjufca priti një grup studentësh nga Austria

Kosova Press - 4 ore 25 min fa
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, priti sot në takim një grup prej 120 studentësh nga Universiteti i Vjenës, të cilët po qëndrojnë për vizitë në Kosovë.
Categorie: Kosovo

Fatos Hoxha vjen me baladë të re

Kosova Press - 4 ore 42 min fa
Këngëtari i njohur Fatos Hoxha këtë të premte do të lansojë këngën e tij më të re. “Ti Nuk Je”, titullohet kënga më e re e tij, e cila do të publikohet sonte në mbrëmje.
Categorie: Kosovo

​Të mërkurën merret vendimi përfundimtar për rastin “Syri i Popullit”

Kosova Press - 4 ore 43 min fa
Seanca për fjalën përfundimtare në rastin “Syri i Popullit”, e cila ka vazhduar edhe sot në Gjykatën Themelore të Prishtinës, ka përfunduar me replika në mes të prokurorit speciale të rastit, Sylë Hoxha, avokatit të të akuzuarit, Sadri Ramabajës, Ramiz Krasniqi dhe vetë të akuzuarit, Sadri Ramabaja. Kurse, vendimi përfundimtar për rastin do të merret më 22 janar 2020, duke filluar nga ora 09:30.
Categorie: Kosovo

“Kosova ka mundësi për zhvillime kulturore”

Kosova Press - 4 ore 55 min fa
Kosova ka mundësi për zhvillime kulturore, megjithatë ka qasje refuzuese ndaj trashëgimisë kulturore. Për këtë nevojitet strategji e përbashkët kulturore për promovimin e kulturës dhe trashëgimisë së vendit. Kështu u tha sot në konferencën “Promovimi i turizmit kulturor në Prishtinë”, të organizuar nga Ambasada Franceze dhe EUNIC Cluster Prishtina, në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës.
Categorie: Kosovo

Thaçi kujton Skënderbeun: Plot 552 vjet jetojmë me heroizmin e tij

Kosova Press - 5 ore 13 min fa
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka kujtuar heroin e kombit, Gjergj Kastriotin – Skënderbeun.
Categorie: Kosovo

Bau Market nga sot edhe në Komoran

Kosova Press - 5 ore 18 min fa
Kompania e “Bau Market”, para shumë të pranishmëve sot në Komoran ka bërë hapjen e pikës më të re, ku u tha se kjo kompani po arrin të sjellë një koncept dhe vlerë të re në tregun e Kosovës.
Categorie: Kosovo

Maksut Vezgishi kurator dhe Jehona Shyti komisionere të Kosovës për Bienalen e Venedikut 2020

Kosova Press - 5 ore 54 min fa
Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, në bazë të kompetencave, ka emëruar komisionerin dhe kuratorin për edicionin e 17-të të Bienales së Venedikut për Ekspozitën Ndërkombëtare të Arkitekturës për vitin 2020.
Categorie: Kosovo

I akuzuari për keqpërdorim të detyrës zyrtare lirohet nga akuza

Kosova Press - 6 ore 1 min fa
Departamenti Special i Gjykatës së Apelit, e ka liruar nga akuza të akuzuarin A.M. Ky i fundit, muaj më parë, ishte gjetur fajtor nga Gjykata Themelore në Prishtinë për veprën penale “Keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar”, për çka ishte dënuar më një vit burgim.
Categorie: Kosovo