Kosovo

​Ngjarjet e datës 25 janar

Kosova Press - 8 ore 36 min fa
Ministri i Financave në detyrë, Lulzim Rafuna mban konferencë. (MF, ora 11:00)
Categorie: Kosovo

​Numër rekord të huajsh në Gjermani

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 23:42
Një numër rekord të huajsh po jetojnë në Gjermani, sipas Zyrës Federale të Statistikave (Destatis).
Categorie: Kosovo

Rritet prania mjekësore në aeroportin “Heathrow”

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 23:38
Autoritetet shëndetësore britanike njoftuan sot, rritjen e pranisë mjekësore në aeroportin londinez “Heathrowt”, duke shtuar se asnjë rast nuk është konfirmuar në Britaninë e Madhe nga koronavirusi kinez.
Categorie: Kosovo

“Ocean Viking” shpëton 92 emigrantë

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 23:34
Anija e shpëtimit “Ocean Viking” shpëtoi 92 persona nga një gomone në afërsi të Libisë, deklaroi një nga drejtuesit e anijes.
Categorie: Kosovo

​Shkon në 15 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 23:00
Ka shkuar në 15 numri i qytetarëve që kanë humbur jetën nga tërmeti në Turqi, ndërsa janë lënduar 300 persona.
Categorie: Kosovo

Presidenti Thaçi: Kosova e gatshme që menjëherë ta ndihmojë Turqinë

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 22:46
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka shprehur gatishmërinë që Kosova të dërgojë ndihmë të menjëhershme operative për të ndihmuar Turqinë, e cila sot u godit nga një tërmet shkatërrues.
Categorie: Kosovo

​Aksident me fatalitet në Itali, vdes një i ri nga Kosova

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 22:37
Një 25 vjeçar nga Kosova ka humbur jetën në një aksident trafiku në Itali.
Categorie: Kosovo

​Katër të vdekur nga tërmeti në Turqi

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 22:06
Së paku katër persona kanë humbur jetën nga tërmti që në mbrëmjen e sotme e goditi Turqinë.
Categorie: Kosovo

Plenkoviç: Anëtarësimi i Shqipërisë dhe MV-së në BE përgjegjësi historike

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 21:47
Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç deklaroi se vendi i tij po bashkëpunon ngushtë me partnerët e tjerë evropianë për zhbllokimin e bisedimeve në kuadër të hapjes së negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut më Bashkimin Evropian.
Categorie: Kosovo

Pompeo vizitë në Londër dhe Ukrainë

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 21:45
Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo do të shkojë javën e ardhshme në Londër, për bisedime të nivelit të lartë para Brexit-it, deklaroi sot Departamenti amerikan i Shtetit, duke shtuar se më pas ai do të vizitojë Ukrainën dhe vendet e Azisë Qendrore.
Categorie: Kosovo

​Koronavirusi arrin në Evropë, konfirmohen dy raste në Francë

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 21:35
Dy raste të reja të koronavirusit kinez u konfirmuan në Francë, të parat në Evropë, njoftoi sot në mbrëmje ministri francez i Shëndetësisë, Agnes Buzyn.
Categorie: Kosovo

Vazhdojnë grevat në Francë, qeveria do të nënshkruajë reformën e pensioneve

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 21:32
Qeveria e presidentit francez, Emmanuel Macron u shpreh e vendosur për nënshkrimin e një sërë reformash të pensioneve, pavarësisht grevave të reja që kanë bllokuar transportin publik në Paris.
Categorie: Kosovo

​Johnson nënshkruan marrëveshjen e Brexit-it

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 21:24
Kryeministri britanik, Boris Johnson njoftoi në Twitter se ka nënshkruar sot marrëveshjen e daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, e parashikuar për 31 janar.
Categorie: Kosovo

​Vogëlushja Rumesa Dibrani sjell këngën “Poki”

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 21:13
Vogëlushja Rumesa Dibrani, sot ka publikuar këngën e saj të parë.
Categorie: Kosovo

​Tre të arrestuar për mashtrim me viza

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 20:22
Policia e Kosovës ka realizuar planin operativ të koduar “Vizat”, ku ka arrestuar tre të dyshuar, të cilët kishin mashtruar shumë qytetarë duke u premtuar viza punë në Gjermani.
Categorie: Kosovo

​Një tërmet i fuqishëm e godet Turqinë

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 19:40
Një tërmet i fortë është regjistruar pasditen e sotme në Turqi.
Categorie: Kosovo

Ambasadori i BE-së në Tiranë: Zgjerimi është përparësi për BE-në

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 19:32
Ambasadori i BE-së në Shqipëri Luigi Soreca ka përcjellë Presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel, i cili takoi kryeministrin Edi Rama, ku folën për Konferencën e Donatorëve dhe procesin e hapjes së negociatave.
Categorie: Kosovo

​SHBA tërheq stafin nga konsullata në Wuhan për shkak të virusit

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 19:21
Shtetet e Bashkuara kanë tërhequr stafin e saj dhe familjet e tyre nga konsullata në Wuhan, në reagim të përhapjes së koronavirusit të ri që shpërtheu në qytet.
Categorie: Kosovo

BE dhe Britania e Madhe përfundojnë procedurat e fundit për divorc

Kosova Press - Ven, 24/01/2020 - 19:18
Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian përfunduan procedurat e fundit para ndarjes së tyre.
Categorie: Kosovo