Kosova Press

Abbonamento a feed Kosova Press
Lajmet e fundit
Aggiornato: 22 min 59 sec fa

Moti në Shqipëri

44 min 45 sec fa
Sot moti në Shqipëri do të mbizotërohet nga alternime vranësirash dhe kthjellimesh por që mundësitë për reshje janë të pakta.
Categorie: Kosovo

Shkon në 41 numri i viktimave nga koronavirusi

52 min 25 sec fa
15 persona të tjerë kanë vdekur nga koronavirusi në provincën Hubei, vendi edhe nga ku filloi përhapja e virusit, thanë autoritetet në një deklaratë.
Categorie: Kosovo

Veturat "smart", prezantohet sistemi që do të evitojë aksidentet në rrugë

1 ora 1 min fa
Aksidentet rrugore shkaktojnë vdekjen e 1.3 milion personave dhe plagosjen e 10 milionë të tjerëve çdo vit. Kjo është statistika e publikuar nga Organizata Botërore e Shëndetit.
Categorie: Kosovo

Moti sot në Kosovë

1 ora 26 min fa
Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot do të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët.
Categorie: Kosovo

Luftanija që ndezi shkëndinë e luftës në mes ShBA-ve dhe Spanjës para 122 viteve

1 ora 53 min fa
​Më 25 janar 1898, luftanija amerikane U.S.S. Maine, hyri në portin e Havanës, në Kubë. Ajo që ndodhi me të do të ndizte shkëndinë e luftës ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Spanjës. Misioni i anijes ishte të mbronte qytetarët amerikanë dhe pronat e tyre në Havanë, kundër dhunës së mundshme gjatë kryengritjes së Kubës kundër Spanjës.
Categorie: Kosovo

40 vjet nga nderimi i Shën Terezës me çmimin më të lartë të Indisë

2 ore 2 min fa
Shën Tereza më 25 janar të vitit 1980, nderohet me çmimin më të lartë civil të Indisë, Bharat Ratna.
Categorie: Kosovo

Maxim Vengerov do të dirigjojë Filharmoninë e Kosovës

2 ore 9 min fa
Filharmonia e Kosovës prezanton koncertin e parë në serinë e koncerteve në shënim të 20-vjetorit të themelimit.
Categorie: Kosovo

​Ngjarjet e datës 25 janar

9 ore 19 min fa
Ministri i Financave në detyrë, Lulzim Rafuna mban konferencë. (MF, ora 11:00)
Categorie: Kosovo

​Numër rekord të huajsh në Gjermani

Ven, 24/01/2020 - 23:42
Një numër rekord të huajsh po jetojnë në Gjermani, sipas Zyrës Federale të Statistikave (Destatis).
Categorie: Kosovo

Rritet prania mjekësore në aeroportin “Heathrow”

Ven, 24/01/2020 - 23:38
Autoritetet shëndetësore britanike njoftuan sot, rritjen e pranisë mjekësore në aeroportin londinez “Heathrowt”, duke shtuar se asnjë rast nuk është konfirmuar në Britaninë e Madhe nga koronavirusi kinez.
Categorie: Kosovo

“Ocean Viking” shpëton 92 emigrantë

Ven, 24/01/2020 - 23:34
Anija e shpëtimit “Ocean Viking” shpëtoi 92 persona nga një gomone në afërsi të Libisë, deklaroi një nga drejtuesit e anijes.
Categorie: Kosovo

​Shkon në 15 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi

Ven, 24/01/2020 - 23:00
Ka shkuar në 15 numri i qytetarëve që kanë humbur jetën nga tërmeti në Turqi, ndërsa janë lënduar 300 persona.
Categorie: Kosovo

Presidenti Thaçi: Kosova e gatshme që menjëherë ta ndihmojë Turqinë

Ven, 24/01/2020 - 22:46
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka shprehur gatishmërinë që Kosova të dërgojë ndihmë të menjëhershme operative për të ndihmuar Turqinë, e cila sot u godit nga një tërmet shkatërrues.
Categorie: Kosovo

​Aksident me fatalitet në Itali, vdes një i ri nga Kosova

Ven, 24/01/2020 - 22:37
Një 25 vjeçar nga Kosova ka humbur jetën në një aksident trafiku në Itali.
Categorie: Kosovo

​Katër të vdekur nga tërmeti në Turqi

Ven, 24/01/2020 - 22:06
Së paku katër persona kanë humbur jetën nga tërmti që në mbrëmjen e sotme e goditi Turqinë.
Categorie: Kosovo

Plenkoviç: Anëtarësimi i Shqipërisë dhe MV-së në BE përgjegjësi historike

Ven, 24/01/2020 - 21:47
Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç deklaroi se vendi i tij po bashkëpunon ngushtë me partnerët e tjerë evropianë për zhbllokimin e bisedimeve në kuadër të hapjes së negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut më Bashkimin Evropian.
Categorie: Kosovo

Pompeo vizitë në Londër dhe Ukrainë

Ven, 24/01/2020 - 21:45
Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo do të shkojë javën e ardhshme në Londër, për bisedime të nivelit të lartë para Brexit-it, deklaroi sot Departamenti amerikan i Shtetit, duke shtuar se më pas ai do të vizitojë Ukrainën dhe vendet e Azisë Qendrore.
Categorie: Kosovo

​Koronavirusi arrin në Evropë, konfirmohen dy raste në Francë

Ven, 24/01/2020 - 21:35
Dy raste të reja të koronavirusit kinez u konfirmuan në Francë, të parat në Evropë, njoftoi sot në mbrëmje ministri francez i Shëndetësisë, Agnes Buzyn.
Categorie: Kosovo

Vazhdojnë grevat në Francë, qeveria do të nënshkruajë reformën e pensioneve

Ven, 24/01/2020 - 21:32
Qeveria e presidentit francez, Emmanuel Macron u shpreh e vendosur për nënshkrimin e një sërë reformash të pensioneve, pavarësisht grevave të reja që kanë bllokuar transportin publik në Paris.
Categorie: Kosovo

​Johnson nënshkruan marrëveshjen e Brexit-it

Ven, 24/01/2020 - 21:24
Kryeministri britanik, Boris Johnson njoftoi në Twitter se ka nënshkruar sot marrëveshjen e daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, e parashikuar për 31 janar.
Categorie: Kosovo