Atlante - notizie dal mondo in tempo reale e lingua originale

 • By Ed Osmond

  Australia ruthlessly demolished England by 64 runs at Lord’s on Tuesday to march into the Cricket World Cup semi-finals and put the hosts in serious danger of failing to make the last four.

  Captain Aaron Finch continued his fine form with a knock of 100 to lead Australia to 285 for seven after being put in to bat on a murky morning at the home of cricket.

  England quickly collapsed to 26 for three and although Ben Stokes defied a calf injury to score a brave 89, England never seriously threatened to reach their target as Jason Behrendorff took five wickets and they were bowled out for 221 in the 45th over.

  Australia’s sixth win in seven games took the defending champions into the semi-finals while England, the pre-tournament favourites, have now lost three matches and may need to beat India and New Zealand to make the knockout stages.

  “You don’t win the tournament if you don’t reach the semis. That’s the first bit ticked off,” said man-of-the-match Finch.

  “England are a standout side, they are a team that can take you apart at stages. We found ways to keep getting wickets. Behrendorff bowled beautifully.”

  England made a shocking start to their chase when James Vince was comprehensively bowled second ball for nought by Behrendorff.

  Mitchell Starc trapped Joe Root lbw for eight and captain Eoin Morgan, on four, hooked Starc to Pat Cummins at fine leg.

  Stokes and Jonny Bairstow tried to engineer a recovery but Bairstow, on 27, played a wild heave off Behrendorff and gave Cummins another comfortable catch on the boundary.

  Stokes reached a patient fifty off 75 balls and he and Jos Buttler added 71 before Buttler (25) tried to pull Marcus Stoinis for six and picked out Usman Khawaja running round the square leg boundary.

  Stokes, struggling to run and requiring on-field treatment, launched Glenn Maxwell for two sixes and England had the faintest sniff of an unlikely win until Starc returned to the attack and bowled Stokes with a fierce yorker.

  Moeen Ali was caught by wicketkeeper Alex Carey off Behrendorff for six, Chris Woakes fell for 26 and Jofra Archer (one) became Behrendorff’s fifth victim before Adil Rashid was last man out for 25.

  “I thought for a lot of today we were outplayed,” Morgan said.

  “Losing early wickets was not ideal and we were not able contribute to a substantial partnership to win the game. Given the circumstances it is not hugely disappointing. Our fate is in our own hands.”

  Australia openers Finch and David Warner survived a testing opening burst by the England pace attack before sharing a fluent partnership of 123, their fifth fifty stand in a row.

  Warner, on 53, spooned a catch to Root at backward point off Moeen and after Stokes had bowled Khawaja for 23, Finch reached three figures for the second time in the tournament.

  He skied Archer’s next delivery straight into the hands of Woakes at fine leg, however, and Australia lost momentum as Maxwell was out for 12 and Stoinis was run out for eight following a comical mix-up with Steve Smith.

  The former Australia captain made 38 before chipping Woakes to Archer at mid-on, and he left the field to a smattering of boos in reference to his role in last year’s ball-tampering scandal.

   

  The post Clinical Australia outclass England to reach semis appeared first on Cyprus Mail.

  Martedì, 25 Giugno, 2019 - 21:14
 • Do you love vodka so much, you want to tour the world to try all of it? Here are a few places to start.
  Martedì, 25 Giugno, 2019 - 19:28
 • Yeni askerlik sistemi tasarısı yasalaştıYeni askerlik sistemi tasarısı yasalaştı
  Yeni askerlik sistemini düzenleyen Askeralma Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı
  Martedì, 25 Giugno, 2019 - 15:54
 • Martedì, 25 Giugno, 2019 - 18:26
 • Ky është momenti i frikshëm kur një grua e cila po kalonte poshtë një ndërtese i ra në kokë një send hekuri.

  Disku i hekurt kishte rënë aksidentalisht nga një lartësi e madhe, kur një grua po pastronte shtëpinë e saj i rrëshqet nga dora disku dhe i bie poshtë.

  Megjithatë ky disk i hekurt përfundoi mbi kokën e 36-vjeçares së identifikuar si Li, e cila më pas u dërgua me urgjencë në spital.

  Ngjarja e tmerrshme ka ndodhur në Nanshan në pjesën jugore të Kinës, ku gruaja e cila po ecte goditet në kokë nga mjeti i fortë që përdoret si peshë në palestër.

  Nga goditja e fuqishme ajo menjëherë rrëzohet në tokë, megjithatë i ka shpëtuar më të keqes edhe pse në shikim të parë dukej se gjasat janë shumë të vogla. (TemA)

   

  Martedì, 25 Giugno, 2019 - 10:41
 • İtalyan medyası Trabzonspor'un Danimarka ekibi Kopenhag'da forma giyen 23 yaşındaki savunma oyuncusu Denis Vavro için devrede olduğunu iddia etti.
  Martedì, 25 Giugno, 2019 - 16:03
 • Bamako (dos enviados especiais) - O vice-presidente da República, Bornito de Sousa, chegou, na tarde desta terça-feira (25), a Bamako, Mali, para participar na homenagem ao antigo representante especial do secretário-geral da ONU em Angola, Alioune Blondin Beye.,

  À chegada, Bornito de Sousa foi recebido pelo ministro dos Negócios Estrangeiros do Mali, Tiebile Dramé.

  Alioune Blondin Beye morreu a 26 de Junho de 1998, vítima de desastre aéreo nas imediações de Abidjan, na Côte d'Ivore.

  A homenagem acontece 11 anos depois de os dois países terem feito o mesmo gesto (26 de Junho de 2008), em reconhecimento dos préstimos do antigo diplomata maliano.

  Durante a cerimónia desta quarta-feira (26), a viúva de Alioune Blondin Beye vai lançar um livro intitulado "Blondin Beye paz em Angola - um longo rio tumultuoso".

  Nascido em 1939, Alioune Blondin Beye, foi representante especial do secretário-geral da ONU, em Angola, a partir de 1993, em substituição da britânica Margreth Anstee.

  O diplomata maliano foi sucessivamente chefe da Missão de Verificação da ONU em Angola (UNAVEM l e UNAVEM II), no período de Junho de 1993 a Junho de 1997.

  De 01 de Julho de 1997 a 26 de Junho de 1998 esteve em Angola como represente da Missão de Observação das Nações Unidas em Angola (MONUA).

  Especialista em Direito Internacional, Alioune Blondin Beye foi sucessivamente ministro da Juventude, Desporto, Artes e Cultura (1978), ministro dos Negócios Estrangeiros de 1978 a 1986.

  A Escola de Manutenção de Paz, em Bamako, foi baptizada com o seu nome, tal como o Liceu de Francês, em Luanda.

  ,
  Martedì, 25 Giugno, 2019 - 21:08
 • L'equip andorrà guanya la semifinal de la ronda preliminar amb un gol de Javi Camochu al Tre Penne de San Marino
  Martedì, 25 Giugno, 2019 - 18:40
 • Enver Bytyçi

  Në takimin elektoral të zgjedhjeve parti-shtet të 30 qershorit në Përmet, Edi Rama deklaroi – “Nuk ka më që Partia Socialiste të merret zvarrë nga Sali Berisha dhe ne të hapim rrugë. Partia Socialiste nuk është më ajo që kemi parë deri tani që i hap rrugë budallait. Që socialistët të bëjnë 1 milimetër mbrapa dhe të heqin dorë nga rruga e tyre, kjo nuk bën më vaki kurrë”. https://tvklan.al/rama-socialistet-nuk-bejne-1-milimeter-m…/

  Kjo thirrje për luftë, e lansuar në qytetin e paqes të Përmetit, nuk ka tërhequr sa duhet vëmendjen e opinionit publik në atë masë sa do të duhej. Në fakt, konfliktet e mëdha e të vogla lindin dhe zhvillohen përmes retorikave të tilla, si ajo që Edi Rama deklaroi më 24 qershor në Përmetin e vëllezërve Frashëri.

  Diktatorët fillimisht bindin veten dhe fansat e tyre për atë se ‘E drejta qëndron në anën e tyre’! Më tej, ushqejnë ndjesinë se ‘Bota që i rrethon është armiqësore’! Si të tillë, të rrethuar gjithandej nga ‘armiq’, diktatorët shpallin platformën e ‘Të qenit viktimë’. Viktimë e kujt? E armikut përballë! Të njëjtën kurbë sjellje dhe retorike po përdor kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, që të ‘justifikojë’ dhe mobilizojë mbështetësit e tij për t’u aktivizuar në mbrojtjen e diktaturës së 30 qershorit.
  Por kësisoj kishin vepruar edhe Adolf Hitleri dhe Sllobodan Milosheviçi.

  Të njëjtën retorikë ka përdorur gjithashtu Vladimir Purin në rastin e pushtimit dhe aneksimit të Krimesë. Të gjithë këta kanë përzgjedhur grupimin njerëzor prej të cilëve donin mbështetje si dhe kanë adresuar armikun përballë. Hitleri në programin e partisë së tij NSDAP shkruante me të njëjtën frymë si Edi Rama. Ka vetëm një ndryshim – Rama u drejtohet socialistëve për t’i mobilizuar kundër pjesës tjetër të popullit. Hitleri u drejtohet gjermanëve që të mobilizohen kundër popujve të tjerë.

  Hitleri në atë kohë shkruante. ‘Ne do të ngrejmë një shtet nacional, ku të bëjnë pjesë të gjithë gjermanët. Të gjithë, ata të cilët janë të gjakut gjerman, por që jetojnë si danezë, polakë, çekë, italianë apo francezë, duhet të bashkohen në perandorinë gjermane’. Shkurt, gjermanët duhej të bëheshin gati e të mobilizoheshin në një luftë të hapur kundër shteteve përkatëse. (Gottfried Feder, Das Programm der NSDAP und seine weltanschunlichen Grundgedanken, Muenchen 1932, S. 42).

  Mbas Luftës së Dytë Botërore këtë skemë e përdori Milosheviçi në periudhën e fundit të ekzistencës së Federatës Jugosllave. Në vitin 1989, ai u tha serbëve në Kosovë se ‘Kudo ku jetojnë serbët dhe ndodhen varret e tyre quhet Serbi’ (Michael Weithmann – Krisenherd Balkan, Urspruenge und Hintergruende des aktuellen Konflikts, Muenchen 1992, S. 1990. Më tej Milosheviçi do deklaronte se ‘Serbia ose do të jetë e madhe, ose do të shuhet fare’. (Holm Sundhaussen – Der Kosovo-Konflikt, Muenchen 2000, faqe 83).

  Ndërsa Vladimir Putin në justifikim të aktit të tij për aneksimin e Krimesë thoshte se ‘Rusia është përgjegjëse për mbrojtjen e të gjithë rusëve që jetojnë jashtë kufijve të saj’!

  Në të njëjtën logjikë shkon gjithashtu deklarata e kryeministrit shqiptar bërë në Përmet. Të gjithë këta kanë një sindrom të përbashkët – viktimizimin. Siç shihet, Rama fajëson Berishën dhe demokratët për ‘persekutimin’ e socialistëve dhe kërkon që ata të bashkohen rreth tij për të luftuar kundër demokratëve dhe opozitës. Nuk i mjafton që aktin e hakmarrjes ta kryejnë policët, prokurorët dhe gjykatësit mercennarë të tij. Dëshiron të mobilizojë shqiptarët kundër shqiptarëve, duke e çuar vendin në një konflikt civil të drejtuar prej tij.

  Edhe Hitleri kërkoi bashkimin e gjermanëve rreth tij duke përdorur sundromin e viktimizimit nga vendimet e padrejta te Konferencës së Parisit në vitin 1919, menjëherë pas Luftës së Parë Botërore. Ndërsa viktimizimi serb është i njohur dhe i pranuar gjerësisht nga opinioni publik ndërkombëtar, sindrome që është përdorur për mobilizimin serb kundër shqiptarëve dhe popujve jo serbë në Ballkan. Dhe po ashtu Putin, e sheh viktimizimin e vendit te tij te dezintegrimi dhe shpërbërja e perandorisë sovjetike dhe kërkon rikthimin e fuqisë së dikurshme.

  Edi Rama gjithashtu e sheh viktimizimin e tij e të socialistëve te shembja e diktaturës komuniste. Ndaj duket se kërkon ndëshkim për Sali Berishën dhe demokratët për shkak të kontributit të tyre për përmbysjen e sistemit komunist të sunduar me grusht të hekurt nga Partia Komuniste, trashëgimtare e së cilës është Partia Socialiste. Edi Rama kërkon të garantojë socialistët se vetëm ai mund t’i udhëheqë ata drejt pushtetit për të përjetësuar ‘të drejtën e humbur’.
  Deklaratat e Ramës janë të lexueshme dhe kërcënuese. Ato frymëzohen dhe frymëzojnë epërsinë e rracës ideologjike të socialistëve mbi modelet e tjera në një shtet pluralist e demokratik në Shqipëri. Në emër të rracës ariane e gjermane, Hitleri shpalli luftën kundër popujve të tjerë në vitet 1938-1945.

  Në emër të rracës ‘superiore’ serbe liderët serbë udhëhoqën fushatat asgjësuese të shqiptarëve . Në emër të epërsisë dhe krenarisë ruse e sovjetike, Vladimir Putin po udhëheq fushatat e dhunës e pushtuese në shtetet fqinjë të tij. Dhe po ashtu sipas Ramës, ‘Rraca e socialistëve është rraca e përzgjedhur për të qeveris Shqipërinë’, ndërsa rraca e demokratëve dhe të tjerëve na qenka një rracë inferiore, e ‘paaftë’ të ushtrojë pushtetin në emër të sovranit. Akoma më keq, ai bën thirrje për mobiliyim total e vetmbrojtje me armë e me force.

  Retorika e tillë përçarëse e Edi Ramës, nëse lejohet e mbështetet nga militantët e tij, do të ketë pasoja të rrezikshme për ekzistencën e kombit tone, të shtetit tone, të shqiptarëve në Shqipëri, por edhe jashtë saj. Zaten shenjat e kësaj katastrofe kanë filluar. Numri i azilkërkuesve nga Shqipëria në vendet e BE-së në katër muajt e pare të këtij viti është trefishuar krahasuar me ë njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Kjo është pasoja e pare e retorikës sipas modelit ‘NE dhe ATA’ të Edi Ramës. Por pasoja të tjera më tragjike do të sjellë kjo retoorikë. Në fund të fundit kemi parasysh trashëgiminë e kësaj retorike nga Hitleri dhe Milosheviçi. Kjo trashëgimi është e mjaftueshme për të parashikuar pasojat e retorikës përçarëse të Edi Ramës!

  Tiranë, më 26.06.2019

  The post Retorika hitleriane e milosheviçiane e Edi Ramës! appeared first on Rilindja Demokratike.

  Martedì, 25 Giugno, 2019 - 20:56
 • In plaats van een militaire interventie koos Trump voor sancties tegen het Iraanse leiderschap. Iran reageert verontwaardigd, Europa zit klem in het midden.

  Martedì, 25 Giugno, 2019 - 16:59
  NRC
 • حائل 22 شوال 1440 هـ الموافق 25 يونيو 2019 م واس استقبل صاحب السمو الملكي الأمير فيصل بن فهد بن مقرن بن عبدالعزيز نائب أمير منطقة حائل في مكتبه بالإمارة اليوم, محافظ الحائط عوده بن سليمان العوده, وأعضاء المجلس البلدي بمحافظة الحائط. وفي مستهل الاستقبال رحب سموه بالجميع, منوهاً بما تضمه محافظة الحائط من مواقع أثرية وتراثية متعددة وأهمية استثمارها بما يعود على المحافظة وأهلها بالفائدة, مشدداً على تطوير العمل وآليات تنفيذ المشاريع ومتابعتها بما يتماشى مع أهداف رؤية المملكة 2030 واستفادة محافظات المنطقة من منظومة المشاريع التي تدعمها القيادة الحكيمة ويتابعها صاحب السمو الملكي الأمير عبدالعزيز بن سعد بن عبدالعزيز أمير منطقة حائل. وتطرق سمو الأمير فيصل بن فهد بن مقرن, لتسجيل الرسومات الصخرية في جبة والشويمس في لائحة التراثي العالمي في اليونسكو, متطلعاً لمزيد من تسجيل مثل هذه المواقع والعناية بها بما يجعلها مركز جذب للزائرين من داخل الوطن وخارجه. وفي ختام الاستقبال تسلّم سمو نائب أمير منطقة حائل درعاً تذكارياً بهذه المناسبة قدمه محافظ الحائط. // انتهى // 17:33ت م 0187
  Martedì, 25 Giugno, 2019 - 16:33


 • BONES and bits of a pushchair have been found in a quarry by cops investigating the 40-year disappearance of a mum and her three-year-old son.
  Martedì, 25 Giugno, 2019 - 23:10
 • Tacna Comuneros en Alto Perú demandan apoyo al GRT LIMA 25 de Junio del 2019 - 09:55 25 de Junio del 2019 - 09:55 Comuneros en Alto Perú demandan apoyo al GRT Diario Correo: foto 1

  El presidente de la comunidad campesina de Alto Perú en el distrito de Palca, Liocadio Tapia Tapia, demandó el apoyo de las autoridades para contar con un centro de acopio.

  Reveló que trabajan con intermediarios que les pagan de 4 a 5 soles por libra de alpaca cuando podrían recibir entre 18 a 20 soles si lo vendieran directamente en el mercado local, nacional e internacional.

  Señala que son 80 comuneros que se dedican a la crianza de camélidos y debido a los bajos precios algunos optan por migrar a la ciudad.

  Por otro lado, reclamó que se cuente con un almacén adelantado en la zona para una atención inmediata ante heladas, así como la construcción de refugios.

  Hasta ahora no les entregan forraje para las 4,300 alpacas y 3,800 llamas.

  https://diariocorreo.pe (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-22221683-1', {name: 'Tenant0'}); ga('Tenant0.set', 'dataSource', 'marfeel_fbinstant'); ga('Tenant0.set', 'referrer', 'http://www.facebook.com'); ga('Tenant0.require', 'displayfeatures'); ga('Tenant0.set', 'campaignSource', 'm.facebook.com'); ga('Tenant0.set', 'campaignMedium', 'referral'); ga('Tenant0.set', 'campaignName', 'FbIA'); ga('Tenant0.set', 'dimension6', 'FbIA'); ga('Tenant0.send', "pageview", { "location": "https://diariocorreo.pe/edicion/tacna/comuneros-en-alto-peru-demandan-apoyo-al-grt-894702/", "title": "Comuneros en Alto Perú demandan apoyo al GRT", "page": "/edicion/tacna/comuneros-en-alto-peru-demandan-apoyo-al-grt-894702/", "hostname": "diariocorreo.pe" }); Diario Correo Grupo Epensa ]]>
  Martedì, 25 Giugno, 2019 - 16:55
 • EMMERDALE’S Jacob Gallagher desperately tries to visit paedophile Maya Stepney in prison as he struggles to come to terms with her sentencing.

  The teen has been left devastated since the twisted teacher was jailed last week.

  David confronts son Jacob in front of his grandad Eric

  Jacob’s dad, David Metcalfe, is concerned when he gets a call from the prison telling him that the teen has been trying to contact his abuser.

  Worried that his son still can’t accept that he is a victim of a sex offender, David – played by Matthew Wolfenden – decides to do whatever it takes to get through to Jacob.

  When Jacob – Joe-Warren Plant – arrives at the shop later with his grandad Eric Pollard, David desperately tries to build bridges with him.

  But he’s left despairing when Jacob flees. Eric tries his best to console David and tells him he’ll find a way to get through to the teen.

  ITV Viewers watched in horror as teacher Maya seduced the 15-year-old[/caption]

  Jacob watched on as the twisted teacher was sentenced MOST READ IN TV AND SHOWBIZ do bricks society Love Island's first Casa Amor hunk is builder who has sights set on Amy trash talk Rylan's damning comments about co-stars resurface amid Amanda and Phil feud ISLE MOVE Love Island fans brand Lucie's meltdown a 'set-up' as Anna & Yewande swap places love byeland Love Island girl was dumped from villa YESTERDAY and now hidden in safe house STRAYWATCH Pamela Anderson dumps 'monster' footballer toyboy claiming he 'led double life' won't last Love Island's Yewande slams Arabella and Danny after she's dumped from villa

  After Eric leaves, David is determined not to give up on his son.

  He decides to set up an online gaming account and hesitantly searches for Jacob’s tag. What’s David’s plan?

  Viewers rejoiced last week when Maya – Louisa Clein – was sent to prison, but their joy was short-lived when she was only sentenced to a year behind bars.

  Now fans are convinced Maya will return for her revenge on David for keeping her apart from victim Jacob.

  Got a story? email digishowbiz@the-sun.co.uk or call us direct on 02077824220.

  We pay for videos too. Click here to upload yours.

  Martedì, 25 Giugno, 2019 - 11:49
 • US President Donald Trump has no plans to meet North Korean leader Kim Jong-un during his trip to South Korea, a White House official confirmed Monday. In response to questions from the media about the possibility of Trump meeting Kim later this week, a senior White House official said “there are no plans for the meeting that you just mentioned,” adding that the purpose of the trip is for Trump to meet South Korean President Moon Jae-in.  The answer from the White House echoes t
  Martedì, 25 Giugno, 2019 - 17:49