Atlante - notizie dal mondo in tempo reale e lingua originale

Raccontare il mondo o leggere il mondo? La domanda non è superflua perché “conoscere” è – sovente – conoscenza scritta da altri (e non controllatia. “Leggere il mondo” vuol dire, invece, monitorare (facendo la tara di quel che si racconta) il racconto.

HOP FROG, in questo contesto, offre un nuovo servizio (naturalmente gratuito) che si innesta su quello che i maggiori Media mondiali scrivono, raccontano e su cui si legge (e si interpreta) la quotidianità. Il “motore” parte da Salerno. Un’opportunità, pertanto, per coloro che vengono a Salerno (per turismo, lavoro ed altro) ma anche per studenti (per esempio i molti Erasmus risiedenti a Salerno) ricercatori, docenti, studiosi, imprenditori etc.

Atlante, dunque, come “lente specifica” (ma non deformante) per chi da Salerno (ma non solo, naturalmente) vuole restare “al centro del fiume”. Nel flusso della quotidianità senza abituarvisi.

 • Ihr neuer ist TV-Moderator „Bachelor“-Gewinnerin Clea-Lacy Juhn (28) ist wieder verliebt – in einen Moderator und Fußballexperten.
  Foto: German Select/Getty Images
  Domenica, 15 Dicembre, 2019 - 13:08
 • Pela primeira vez, os espanhóis Música Antigua e os portugueses Os Músicos do Tejo actuam em Lisboa para comemorar os 500 anos da primeira volta ao mundo. É uma viagem musical, e simbólica: “As pessoas quando fazem música estão a ser colectivistas.”
  Domenica, 15 Dicembre, 2019 - 10:00
 • Sizmologu Llambro Duni qetëson shqiptarët që ende vijojnë të dridhen edhe në kushte normale të frikësuar nga lëkundjet e vazhdueshme të tërmetit që pas 26 nëntorit.

  Në një lidhje telefonike për News24, duke iu referuar disa lëkundjeve që janë regjistruar përgjatë ditës së djeshme dhe gjatë natës, më e forta me magnitudë 4, sipas IGJEUM, tha se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar dhe se është nëj trend normal.

  “Nuk ka asgjë për të shqetësuar. Është një trend normal në rastin e tërmeteve të tillë. Pas goditjet do të vazhdojnë, ndjekin një trend zbritës por mund të ketë dhe të tilla që mund të ndihen, të kësaj madhësie që perceptohen”, u shpreh ai.

  Duni këshilloi që qytetarët t’i referohen të dhënave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave Ujit dhe Mjedisit, pasi në rastin e lëkundjes më të fortë gjatë natës ka të dhëna kontradiktore nga IGJEUM dhe EMSC.

  “Ky tërmet ka pasur madhësinë 4 sipas nesh, 4.5 është sipas një tipi tjetër magnitude. Numri i këtyre pasgoditjeve vazhdon dhe kjo mund të vazhdojë për një farë kohe. Është e vështirë të them kohën por mund të kërkojë 1,2 por edhe 3 muaj”, deklaroi Duni.

  Domenica, 15 Dicembre, 2019 - 13:58
 • Fabrizia (left) and Rebecca with their father Joe Cassar.

  In recent weeks some politicians have made very public falls from grace. While many have cheered their downfall, others have raised concerns about the impact on the family. Claudia Calleja speaks to children of former politicians to find out how they handled challenging times. ‘When you’re in the public eye, hate and jealousy are inevitable’ When Rebecca Cassar, daughter of former Nationalist Party health minister Joe Cassar, was a child, her father’s job gave bullies an “easy-in” to pick on her. And after their father, former Labour parliamentary secretary Franco Mercieca decided to enter the political arena, his four children say friends became strangers.  Children of politicians have faced hurtful comments, bullying, high expectations, lack of privacy, tension at home and lost friendships. And they still face it today in Malta. When things get tough, and their parents are under the political spotlight for the wrong reasons, everything is magnified. “It was not always easy waking up knowing about 30 per cent of the population dislikes your father, just because you have different political beliefs… In difficult times it would feel like this number would increase to about 80 per...
  Domenica, 15 Dicembre, 2019 - 11:08
 • An der Place de Bruxelles in Luxemburg-Stadt kam es am Sonntag gegen 16.30 Uhr zu einer Kollision zwischen zwei Fahrzeugen.
  Domenica, 15 Dicembre, 2019 - 16:54
 • A further severe warning for ice has been issued for Sunday night with heavy rain forecast across a large swathe of the UK.
  Domenica, 15 Dicembre, 2019 - 13:47
 • ISLAMABAD, Dec 15 (APP):Owing to multiple factors that includes government initiatives to enhance the output of major crops, favorable weather conditions and timely harvesting of seasonal crops, country was expecting to harvest bumper wheat crop of 27 million tons during current season as against the last year’s produce of 24.47 million tons.

  Every year delay in harvesting of two major cash crops including sugarcane and cotton were attributed to delay in wheat cultivations and decrease in area under crop sowing, but due to timely intervention of the government the sugarcane crushing season has started by the end of November as 12 sugar mills in Sindh and 4 in Punjab have started sugarcane crushing, said Food Security Commissioner in the Ministry of National Food Security and Research Dr Imtiaz Ahmad Gopang.

  While talking to APP here on Wednesday, he said that the other factor in increased sowing was harvesting of cotton due to pest attacks as the farmers harvested the crop and cultivated the wheat to achieve higher out put as substitute and profit maximizer.

  The third factor was timely rains across the wheat growing areas, particularly these rains boosted the cultivation of seasonal crop in Potohar Region which was comprising on 10 to 12 percent total land under wheat production, he added.

  The Commissioner informed that so far ministry has received the sowing data from two provinces including Sindh and Balochistan, where as data from a major wheat producing province Punjab and Khyber Pakhtunkhwa was awaited that would be received in couple of days.

  He said that according the wheat sowing data of Sindh, the province has achieved about 51% of targeted area by the start of current months as compared the 36% area of the same period of last year.In Sindh, wheat has been cultivated on over 583,863 hectares as against the set target of 115,0000.

  Dr Imtiaz further informed that wheat sowing during same period of last season was recorded at 480,000 hectares, adding that so far start of crop sowing was encouraging and would gain momentum during the days to come and help in achieving the higher output as compared to last season.

  Meanwhile, he said that due to timely rains, the wheat sowing in Balochistan also witnessed increasing trend as crop have been cultivated over 49% of targeted area as an area of 215,900 hectares were put under the wheat crop against the set target of 550,000 hectares for the current season.

  The post Country to achieve bumper wheat crop during current season appeared first on Associated Press Of Pakistan.

  Domenica, 15 Dicembre, 2019 - 10:30
 • Nga Artur Zheji 

  Kur e pashë të mirën Luljetë, të ulur në mbledhje të Këshillit të Ministrave, më erdhi ligsht, sepse m’u duk si “Eliza në botën e çudirave”…

  Ajo, qartazi fliste ndershëm dhe dukshëm në kohën e duhur, por në vendin e gabuar.
  Ishte mbresëlënëse dhe jetëshkurtër, kjo shfaqja e Luljetës, në tryezën e bosëve të parasë publike, si një gjysëm shenjtore që fliste për rindërtimin, pikërisht në sofrën e banketit të derrave dhe dosave mëkatarë, që kishin fshehur thikat dhe pirunjtë e florinjta të PPP-ve!…
  E pra, mëse gjysma e tyre, pjesëtarët e përhershëm të banketit qeveritar, duhet të ishte në burg për grabitje dhe vrasje para e pas Tërmetore!

  E vetmja fytyrë e shqetësuar, duke ndjekur gati me bezdi të folmen e saj ishte Ramë Ziu! Sepse Ay, nuk po kuptonte nëse prania e saj në mbledhje të qeverisë, ishte apo jo një kurth, për të diskretituar, kafkat pa tru, që ay, kryeministri ka qëmtuar me kujdes, si ndenjës dhe ngrënës, të asaj tryeze qeveritare…
  Sepse duam s’duam, ay mbetet kryedhelpra më inteligjente e atij bataku multimilionerësh!
  E ndjeu ay, si e ndjen thonë Djalli aromën e temjanit, që Luljeta flokë thinjur dhe e pallangosur me makeup, një dele e bardhë, mes ujqish dhe ujkonjash aty, kish fituar e po fiton shumë pushtet mediatik dhe gati mistik, mbi njerëzit e dërmuar dhe gjysmë të çmendur pas tërmetit, e në kërkim të një Shprese!…

  Dhe pushteti, qoftë edhe pa ambicie politike apo komerciale nga pas, po fryhej çdo sekondë… E kështu, po rritej pushteti i Luljetës, mirëpo një rritje e tillë, është gjithmonë e rrezikshme!
  Sepse vjen befas një kohë, e nuk kontrollohet (sepse populli mund të budallallepset e i vete pas! Ose aq më keq akoma, “Ajo Luljeta”, largqoftë, mund ta kontrollojnë edhe të tjerët…

  Loja, në përpjekjen për të përdorur Luljetën, filloi, pikërisht kur këshilltarët e shtrenjtë paguar, e këshilluan RamëZiun, ta thërriste në zyrë e të xhirohëj apo të fotografohej me të! Por RamëZiu, nuk ka durim të dëgjojë, as edhe për gjasme, e zu ti mbajë një goxha fjalim, live, ndërsa ajo filloi të dilte nga zyra me faqe të ndezura (ndoshta të skuqura nga sikleti)!
  Luljeta flokë bardhë, që filloi ti rritet edhe tensioni i gjakut, nga vetëpërmbajtja, e dëgjonte me urtësi të kalitur prej nëne të sprovuar, duke na hutuar të gjithëve…

  Por efekti doli tmerrësisht keq! Populli, akoma shumë Luljetëdashës, tha me vete kur shihte RamëZiun që vetëm fliste dhe Luljetën që vetëm dëgjonte, se e pat edhe kjo punë…
  Populli në hall, e besoi dhe e “përpiu” me dashuri këtë zonjë gojëëmbël, veshur si fisnike dhe pa xhingla firmato dhe që fliste me kompetencë të natyrshme.
  Dhe në gjithë atë kope femrash qeveritare apo politikë bërëse, debile të papara, plot operacione plastike (ku mund t’ja gjesh përshembull buzët në prapanicë dhe kërcimin e të pasmeve të fryra, në buzë apo mollëza), thinjat e flokëve të mbledhura thjesht e shpejt, të Luljetës, u bënë sigurisht “trendy i ri”!
  Prisni tani, kur ministreshat, drejtoreshat apo deputeteshat, të çngjyrosen dhe të thinjen një e nga, me modën e re, alla Luljeta’s style, që vetëm stil, nuk përpiqet të bëjë së jashtëmi ajo, inxhiniere Luljeta, që duan ta vyshkin nëpër mbledhje!…

  Por gjithësesi, një “dorë misterioze” u kujdes mjeshtërisht, që dukurija “Luljeta Bozo”, të fashitej e të fshihej, ditë pas dite.
  Të mbetej pra një aksident, në të përditshmen tonë gri (kështu do të jetë vendosur në ndonjë shtab komunikimi…)

  Trendy i Shpresës së një populli gjysëm të çmendur nga mashtrimi dhe mashtruesit e që e drejtojnë gjithkund, mund të ishte edhe ajo, por duket se u bë e rrezikshme ca si shumë me dlirësinë e saj dhe e sfumuan pak e nga pak, fill mbas mbledhjes së qeverisë.

  Domenica, 15 Dicembre, 2019 - 14:25
 • THOUSANDS of Christmas revellers dressed up as Santa Claus and partied in the streets of London for an annual festive pub crawl yesterday.

  Boozy Brits donned their Father Christmas outfits and hit the capital’s bars for Santacon, which takes place on a Saturday every December.

  BackGrid Santa Claus partygoers flooded the streets of London in Saturday’s annual pub crawl, Santacon[/caption]

  BackGrid Drunk Father Christmases filled the streets of London as they barhopped across the capital[/caption]

  BackGrid A Santa parties in the streets of London as the capital was painted red and white for Christmas[/caption]

  Santas flooded Trafalgar Square and scaled the Duke of Wellington’s statue near Bank Station as  London was painted red and white.

  Men and women dressed as Father Christmas made merry with others dressed as elves, snowmen or Christmas puddings.

  Revellers also put on their festive clobber and took to the streets of other British cities, including Brighton.

  Santas belted out Christmas tunes in pubs across London, with versions of yuletide classics like like Santa Claus is Coming To Town, Jingle Bells and Ding Dong Merrily On High.

  New York was among the other cities across the world to host the all-day charity event, which bills itself as “a non-profit, non-political, non-religious and nonsensical Christmas parade”.

  BackGrid Santas were seen climbing on top of the Duke of Wellington’s statue near Bank Station[/caption]

  BackGrid Santas flooded the streets of the capital during the annual celebrations[/caption]

  Santas get on their bikes to make merry during London’s eventBackGrid

  BackGrid One Santa scaled the Duke of Wellington’s statue as London became a sea of Santas[/caption]

  BackGrid The partying proved too much for some Santas who took a break from the Christmas mayhem[/caption]

  BackGrid A Santa takes a glug from a bottle of beer as the boozing got going[/caption]

  2019 Martyn Wheatley / i-Images Revellers took to the streets of London dressed as Santa Claus and partied throughout the day[/caption]

  BackGrid A Santa salutes her fellow Father Christmases during the annual charity event[/caption]

  2019 Martyn Wheatley / i-Images One reveller makes a peace sign as the Christmas boozing carried on throughout Saturday[/caption]

  2019 Martyn Wheatley / i-Images Two bearded Santas take a selfie as they party in London[/caption]

  2019 Martyn Wheatley / i-Images A police officer tries a hat for size as he joins in the festive fun[/caption]

  BackGrid Another cop is all smiles as the Santacon makes its way through the streets of London[/caption]

  Alamy Live News A woman dressed as Santa celebrates as she drinks on Nelson’s Column at Trafalgar Square[/caption]

  BackGrid One Santa swigged from a can as the boozing wore on[/caption]

  BackGrid One Santa lends another a shoulder to lean on as the partying takes its tool for one jolly Father Christmas[/caption]

  BackGrid Santas posed for pics as the party carried on into the night[/caption]

  BackGrid One Santa looked pie-eyed as he clutched a bottle of cider[/caption]

  London News Pictures Santas get a seaside soaking in Brighton during the celebrations[/caption]

  Father Christmas joggers join the Brighton Santa dash along the seafrontAlamy Live News

  Getty Images - Getty In New York, Santas gathered in Times Square as the pub crawl spread across the city[/caption]

  Getty Images - Getty Thousands packed Manhattans streets as they made merry in the New York Santacon[/caption]

  Getty - Contributor Revellers in New York hit the bars at the Santacon event[/caption]

  Getty Images - Getty A Santa in his pants offers a hand to an onlooker in New York[/caption]

   

  Sabato, 14 Dicembre, 2019 - 23:15
 • Εξιχνιάστηκαν από την Αστυνομία εννέα περιπτώσεις εξαπάτησης ή απόπειρας απάτης σε βάρος ηλικιωμένων, σε διάφορες περιοχές της Μακεδονίας, με συνολική λεία ύψους περίπου 20.000 ευρώ.
  Domenica, 15 Dicembre, 2019 - 13:36
 • AVCILAR’da minibüsün çarptığı motosikletli yaralandı. Kaza, bugün saat 09.00 sıralarında Merkez Mahallesi Reşitpaşa Caddesi’nde meydana geldi. 34 LAM 246 plakalı minibüsün sürücüsü kavşağa çıkarken, hızla gelen kasksız motosiklet...
  Domenica, 15 Dicembre, 2019 - 13:43
 • شهدت مبيعات الشركة السورية لتصنيع العنب بالسويداء زيادة بنسبة 13 بالمئة خلال العام الحالي مقارنة بالعام الماضي.

  وأشار مدير عام الشركة المهندس فادي شقير في تصريح لمراسل سانا اليوم إلى أنّ كمية المبيعات منذ بداية العام ولنهاية الشهر الماضي وصلت إلى 341 ألف ليتر بقيمة 566 مليون ليرة مقارنة بـ294 ألف ليتر بقيمة 480 مليون ليرة خلال الفترة نفسها من العام الماضي.

  وعزا شقير زيادة حركة البيع إلى عودة الأسواق في بعض المحافظات لتسوق منتجات الشركة جراء تحسن الظروف فيها، لافتاً إلى أنّ العمل بالشركة يسير رغم وجود صعوبات أبرزها انتشار منتجات مزورة لمنتجاتها بالأسواق ومنافسة القطاع الخاص.

  وتمثل شركة تصنيع العنب بالسويداء أحد أهم المنافذ للمزارعين لتصريف محصول العنب.

  Email Share Tweet Whatsapp Messenger Share

  The post زيادة مبيعات الشركة السورية لتصنيع العنب بالسويداء بنسبة 13 بالمئة appeared first on صحيفة تشرين.

  Domenica, 15 Dicembre, 2019 - 15:39
 • Με τον άνθρωπο και το περιβάλλον στο επίκεντρο, περίπου 300 μαθήτριες και μαθητές δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου από διάφορες περιοχές της Βόρειας Ελλάδας, δημιούργησαν και προγραμμάτισαν χτες, μέσα σε λίγες ώρες, τα δικά τους ρομποτικά συστήματα και σύνολα, από το ρομποτικό μπαστούνι για μη βλέποντα παιδιά μέχρι τις αυτόματες σκάλες για άτομα με αναπηρία, που… Read more »

  The post Εκατοντάδες μαθήτριες και μαθητές δημιούργησαν τα δικά τους ρομπότ στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής appeared first on Ελεύθερος Τύπος.

  Domenica, 15 Dicembre, 2019 - 14:50
 • Drapene fant sted etter at innbyggerne i landsbyen Fuhe nær grensa til Kamerun først hadde slått tilbake et angrep fra Boko Haram-opprørere som forsøkte å stjele kveg.

  En gruppe gjetere forfulgte opprørerne for å nedkjempe dem en gang for alle, og det kom til harde kamper i utkanten av landsbyen. Opprørerne var bedre væpnet og 19 gjetere ble drept, sier den lokale militslederen Umar Kachalla.

  Opprørerne rykket deretter inn i landsbyen igjen, satte fyr på hus og stjal mat og kveg, forteller en av innbyggerne.

  (©NTB)

  Domenica, 15 Dicembre, 2019 - 11:17
 • Президент Украины рад началу личных контактов с Путиным
  Domenica, 15 Dicembre, 2019 - 17:18